Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 3563
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Co kryła kapsuła czasu znaleziona w Kowarach?

Wtorek, 13 stycznia 2015, 8:11
Aktualizacja: 8:14
Autor: Z–P
Kowary: Co kryła kapsuła czasu znaleziona w Kowarach?
Fot. Zbigniew Piepiora
W 1815 roku bitwa pod Waterloo zakończyła się klęską Napoleona I Bonaparte. Skończył się okres wojen napoleońskich, w którym funkcjonowało zależne od I Cesarstwa Francuskiego Księstwo Warszawskie, utworzone w 1807 roku pokojem w Tylży. W niecałe 200. lat po bitwie pod Waterloo, w „Gościńcu na Starówce” w Kowarach miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy „Kapsuła czasu”. Otwarto ją 11. stycznia.

Na wystawie zaprezentowano wykonane przez Zbigniewa Piepiorę zdjęcie binokli i fotokopie dokumentów, które znalazł Robert Andrzejewski w kapsule czasu podczas remontu swojego mieszkania. Najstarszy z odnalezionych dokumentów opatrzono datą 1807. Pochodzi z czasów, gdy wojska napoleońskie pod dowództwem księcia Hieronima Bonaparte zajęły śląskie twierdze.

Na innym z dokumentów widnieje data 1819, czyli rok, w którym Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska wydzierżawiła Signapur. W kapsule czasu nie zabrakło reklam Sklepu Kolonialnego w Kowarach (właściciel – Rudolf Scholz) i Niemieckiego Instytutu Wydawniczego z Lipska. Zachowała się również nalepka z listu przewozowego z wydawnictwa i drukarni artystycznej „Gebrüder Wittenbecher” w Lipsku (adresat – Ignas Bonze ze Świdnicy).

Wśród dokumentów znajdują się także: rysunek techniczny wraz z opisem, koperta opatrzona pieczęcią, rachunek, fragmenty książek, listy, zaproszenia, które dostarczają dużej wiedzy o ówczesnych Kowarach.

Wystawa została zorganizowana dzięki uprzejmości Danuty Piepiory. Tło muzyczne przygotował Michał Ficek. - Zapraszamy do oglądania gościńcowej wystawy. Można ją obejrzeć bezpłatnie do końca marca b.r. w „Gościńcu na Starówce” przy ul. 1-go Maja 23 w Kowarach. Jest otwarta od poniedziałku do soboty w godzinach od 12.00 do 18.00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group