Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 4675
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ciekawe warsztaty z tańcem izraelskim

Niedziela, 7 kwietnia 2019, 9:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 kwietnia 2019, 6:42
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Ciekawe warsztaty z tańcem izraelskim
Fot. Przemek Kaczałko
Otwarta Papiernia przy ul. Kilińskiego w Jeleniej Górze była gospodarzem kolejnego wydarzenia, które wzbogacało kulturalnie zainteresowanych. W sobotę (6.04) przybyli goście mogli teoretycznie i praktycznie poznać specyfikę tańców izraelskich.

Jak zaznaczył prowadzący spotkanie, taniec izraelski czerpie wzorce z wielu kultur.

Jest to związane z sytuacją i procesami społeczno-geopolitycznymi, dlatego że do Izraela przyjeżdżali ludzie z całego świata - z Polski, Ukrainy, Hiszpanii. W ogóle w Europie mówimy o Żydach aszkenazyjskich i sefardyjskich. Taniec odzwierciedla to całe przemieszczanie się Żydów - mówił Bartłomiej Kalinowski. - Są kroki polki, krakowiaka, kaukaskiej hongi, ale również kroki społeczności ościennych: jemeńskie, palestyńskie - dodał B. Kalinowski, który zapewnia, że taniec izraelski jest dla każdego.
Dzisiaj skupimy się na pierwszych tańcach. Jeden z nich powstał 1924 roku, inny w 1955 roku. Zatańczymy np. nigun atik, hora hedera - wymieniał prowadzący część teoretyczną i praktyczną.

Każdy może je tańczyć. Ze względu na to, że tańczymy je w kole - dają poczucie bezpieczeństwa, wspólnoty. Taniec izraelski można wykorzystywać w choreoterapii, czyli terapii poprzez taniec. Nawet trzymanie za rękę przez drugiego człowieka może niektórym bardzo pomóc, otworzyć na drugiego człowieka - podkreślił Bartłomiej Kalinowski.

Dzisiaj (7.04) kolejne wydarzenie w Otwartej Papierni - tym razem będą to dźwięki performowane w wykonaniu Gustawa "Per Irsum" Małeckiego. Początek o godz. 18:00.

Twoja reakcja na artykuł?

11
65%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
6
35%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group