Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 12786
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ciekawe spotkanie z kulturą żydowską

Sobota, 29 grudnia 2018, 17:25
Aktualizacja: Środa, 2 stycznia 2019, 13:02
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Ciekawe spotkanie z kulturą żydowską
Fot. Przemek Kaczałko
W okresie między świętami a nowym rokiem miłośnicy kultury mogą odwiedzać Otwartą Papiernię przy ul. Kilińskiego 11 w Jeleniej Górze, gdzie odbywa się szereg ciekawych wydarzeń. W piątek (28.12) była okazja do poznania kultury żydowskiej, na sobotę zaplanowano spektakl.

Wstęp na wydarzenia w Otwartej Papierni jest bezpłatny. To nowe miejsce na kulturalnej mapie Jeleniej Góry, więc z każdym miesiącem działalności można spodziewać się coraz większego zainteresowania.

W piątek gośćmi Otwartej Papierni byli przedstawiciele Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, którzy w trakcie spotkania prezentowali projekt "Pamięć ludzi miasta" z Gliwic, opowiadali o tradycjach żydowskich, były też elementy Chanuki oraz drejdlowy turniej. Jak mówiła przedstawicielka DPŻG z Gliwic, początek współpracy z Maciejem Pierzchałą z Otwartej Papierni był możliwy dzięki podobnym projektom, które realizują, dotyczącym przesiedleńców, mieszankach różnych kultur.

To jest nasza wspólna kultura - w Gliwicach, Jeleniej Górze czy innych częściach Polski - podkreśliła Izabela Grauman.

Dużo radości było podczas turnieju drejdlowego - wiele osób miało okazję zagrać po raz pierwszy.

Drejdel to taki bączek, którym można wygrywać cukierki, słodycze, pieniądze. W zależności na które hebrajskie słówko padnie - nic, wszystko, oddajesz coś, nic nie bierzesz - zależy szczęście zawodnika, więc ważne jak się tym bączkiem zakręci - wyjaśniała zasady gry I. Grauman.
Otwarta Papiernia ma być takim miejscem, które będzie zapraszać różnych artystów i instytucje - podkreślił Maciej Pierzchała z Otwartej Papierni, który zapowiada otwarcie Muzeum Społecznego w budynku przy ul. Kilińskiego 11.

Spotkanie było też okazją do tłustego poczęstunku - były pączki, placki ziemniaczane i gorące napoje. Jak zaznaczają organizatorzy, wybierając się do Papierni należy się ciepło ubrać.

Twoja reakcja na artykuł?

20
61%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
1
3%
Smuci
1
3%
Złości
10
30%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group