Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 7069
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ciekawe odkrycie militarne przy budynku „Mechanika”

Piątek, 5 października 2012, 7:31
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 października 2012, 11:12
Autor: mea
Jelenia Góra: Ciekawe odkrycie militarne przy budynku „Mechanika”
Fot. mea
– Szukaliśmy skarbów w schronach przeciwlotniczych przy „Mechaniku” – wspominają dwaj jeleniogórzanie , którzy po wojnie mieszkali w budynku dzisiejszego technikum. Teorię o militarnym przeznaczeniu tunelu, odkopanym ostatnio podczas prowadzonych prac ziemnych przy budowie sali sportowej oraz boiska wielofunkcyjnego dla Technikum Mechanicznego i Budowlanego w Jeleniej Górze potwierdza Ivo Łaborewicz, szef Jeleniogórskiego Oddziału Archiwum Państwowego.

– Kształt tunelu wskazuje na funkcję schronu przeciwlotniczego, jakie budowano w latach 30’ i 40’ XX wieku. Miały kształt labiryntu z zakrętami, by w czasie nalotu, ludzie mogli uchronić się przed odłamkami, gruzem, czy uderzeniową – podkreśla Ivo Łaborewicz, kierownik Jeleniogórskiego Oddziału Archiwum Państwowego.

Korytarz został odkryty pod koniec września, wkrótce ruszą w tym miejscu prace archeologiczne, które ustalą datę, funkcję i wielkość obiektu. - Wiemy, że w XIX wieku były tu koszary pruskie. Badania pozwolą przybliżyć historię tego obiektu - poinformował Tomasz Wrocławski, archeolog z jeleniogórskiego oddziału Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

W XVIII w. znajdowały się tu magazyny gospodarczo-przemysłowe. W 1787 r. powstała rafineria cukru, w której chemik Franz Achard dokonał po raz pierwszy w świecie rafinacji cukru z buraka cukrowego. Rafineria przestała działać na początku lat 50’ XIX w. W 1858 r. powstały koszary. W 1945 r. w obiektach ulokowano schronisko Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, z którego korzystali osadnicy, przybywający do Jeleniej Góry . W 1949 r. budynek przeznaczono do celów edukacyjnych.

- W 1946 r. wywieźli nas z Kazachstanu i w maju, po przybyciu do Jeleniej Góry, mieszkaliśmy w budynku Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, gdzie teraz jest technikum. Koledzy mówili, że w tych tunelach są rowery, weszliśmy więc do schronu, było ciemno. Po potykałem się o różne przedmioty, ale rowerów nie było – wspominał Władysław Zator, mieszkaniec Cieplic.
- Wejściem schodziło się w dół ok. 3 metry, szło się zygzakowatym tunelem ok. 30-40 metrów do wyjścia, które później zamurowano cegłami. Tunel musiał być kiedyś oświetlony, bo na ścianach były kable. Znajdowaliśmy tam różne przedmioty m.in. krzesła, ławki, paczki, skrzynie, a w nich nawet damskie pończochy - podkreślał Roman Smółka, mieszkaniec Zabobrza, repatriant, który do PUR-u w Jeleniej Górze został przywieziony z Syberii. - Tam gdzie biegnie droga przy starym „Chemiku”, także były dwa wejścia do podobnego schronu, ale teraz są już gdzieś pod asfaltem.

Wiele osób o tych podziemiach wiedziało i przez nie chodziło. Z pewnością nie jest to tunel, który jak - głosi legenda - łączył budynek starego szpitala, który znajdował się w obecnej siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z budynkiem technikum. – Takie przejście podziemne łączące dwa obiekty miałoby inny kształt, prostszy – tłumaczył Ivo Łaborewicz.

W Jeleniej Górze schrony znajdują się również m.in. pod Wzgórzem Kościuszki, przy dworcu PKP w Jeleniej Górze, d. szpitalu przy ul. Żeromskiego, pod siedzibą jeleniogórskiego oddziału Urzędu Statystycznego czy też przy ul. Wincentego Pola, przy dawnej wytwórni wędlin.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group