Sobota, 3 maja
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 9832
Zalogowanych: 83
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Chrońmy swoje, czyli biznesowa burza mózgów

Sobota, 16 maja 2009, 10:58
Aktualizacja: 11:25
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Chrońmy swoje, czyli biznesowa burza mózgów
Fot. Ania
Poseł Jerzy Szmajdziński oraz Sergiusz Najar, kandydat do Parlamentu Europejskiego, wzięli udział w spotkaniu dotyczącym „Szans i zagrożeń biznesu Kotliny Jeleniogórskiej w kontekście polskim i europejskim”.

W miniony piątek w Osiedlowym Domu Kultury rozmawiali oni z przedstawicielami środowisk gospodarczych Jeleniej Góry m. in. Radą Producentów przy Euroregionalnej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Podczas spotkania poruszono wiele istotnych kwestii związanych z problemami firm.

Przedsiębiorcy prosili polityków, żeby nie patrzono na nich z punktu widzenia urzędników, ale właśnie osób prowadzących działalność gospodarczą i dających pracę. Narzekali na liczne problemy z Urzędem Skarbowym, z którym często wiąże się wiele ich kłopotów. Przekazali także, że powinno się pomyśleć o ułatwieniach związanych z umorzeniem podatków, przynajmniej w taki sposób, żeby podczas załatwiania wszelkich formalności nie martwili się o to, że zostanie im zablokowane konto.

To ważne zwłaszcza teraz, w dobie kryzysu. Banki straciły fundusze na kredyty i ciężko też od nich pozyskać jakieś dofinansowanie. Według przedsiębiorców należy więc wspomóc rozwój małych i średnich firm, dzięki którym pracę zyska wielu ludzi. W ten sposób można pomóc także osobom fizycznym, borykającym się z brakiem pieniędzy. Na spotkaniu skrytykowano również tworzenie przepisów, które według niektórych podmiotów gospodarczych są irracjonalne, np. w przypadku pomiaru hałasu, jaki wydaje ciężarówka. Uważają, że w ten sposób naraża się ich na ogromne straty finansowe.

Gorąca okazała się rozmowa dotycząca przemysłu tekstylnego, który obecnie zanika na terenie powiatu jeleniogórskiego, bo brakuje nabywców na miejscowe produkty. Za przykład podano powstające w Karpaczu Centrum Kongresowe Gołębiewski i Hotel Sandra Spa, które nie zatrudniają jeszcze pracowników, a już zakupiły dla nich odzież, ale nie od polskich producentów, a od zagranicznych.

Jeleniogórscy przedsiębiorcy przekonywali, że ich towary na pewno nie są gorsze, a nawet lepsze i w dodatku tańsze. Z drugiej strony utrzymujące się na rynku firmy tekstylne obawiają się o pracowników. Obecnie pracujące u nich szwaczki, mają już za sobą kilkanaście lat pracy i za jakiś czas odejdą na emeryturę, a następczyń nie mają. Wiąże się to z widmem zamykania zakładów przez brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.
– Potrzebna jest zmiana systemowa, dzięki której zasoby szkół zawodowych, jakie udało się uratować od likwidacji, zostaną zagospodarowane – tłumaczył Jerzy Szmajdziński.

Rozmawiano też o kształceniu. Przedsiębiorcy podkreślili, że likwidacja szkół zawodowych to „wylanie dziecka z kąpielą”. Sami angażują się w kształcenie fachowców, przyjmując ich do pracy. Żalili się jednak, że nie ustala się z nimi treści kształcenia, przez co absolwenci szkół zawodowych nie są wystarczająco przygotowani do wykonywania zawodu. Uważają, że wśród nich samych powinno być więcej osób z uprawnieniami egzaminatorów, aby mogli sprawdzać wiedzę absolwentów.
– Dla jeleniogórskiego biznesu szansą są europejskie perspektywy. Szczególnie teraz, w okresie wyborów do Europarlamentu rozmowa o kryzysie oraz wynikających z niego zagrożeniach i skutkach wymaga zastanowienia się nad tym, w czym można znaleźć rozwiązanie, na co liczyć niestety nie można i jakie działania należy podjąć w dalszej kolejności. Z punktu widzenia listy SLD UP najważniejsze będzie stworzenie ochrony polskiej przedsiębiorczości oraz pracowników. Ważny jest też dostęp do kredytów i dofinansowań. Dbanie o to, żeby fundusze unijne docierały do przedsiębiorców i stwarzały możliwość dalszego rozwijania się. Ogólnie należy się skupić nad takimi działaniami, które stworzą nowe miejsca pracy i wpłynął pozytywnie na polską gospodarkę – mówił Sergiusz Najar.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
450
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
33%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
14%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
26%
Różnie, to zależy od pory dnia
27%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Domowa plantacja marychy
 
Aktualności
Uroczyście dla Biało–Czerwonej
 
112
Młodzi już jeżdżą
 
Koszykówka
Dokonały tego... Złote dziewczyny z Jeleniej Góry!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group