Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 6687
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Chojnik pięknieje

Czwartek, 10 października 2019, 6:04
Aktualizacja: Sobota, 12 października 2019, 11:11
Autor: Krzysztof Tęcza
Jelenia Góra: Chojnik pięknieje
Fot. Archiwum K. Tęczy
Komisja złożona z przedstawicieli inwestora, nadzoru budowlanego, konserwatora zabytków, Urzędu Miasta Jelenia Góra oraz prowadzącego prace budowlane, odebrała kilka dni temu kolejny etap prac związanych ze wzmocnieniem murów pallacium.

Dzięki oczyszczeniu murów z porastającej je roślinności, działającej bardzo destrukcyjnie na substancję ścian, przygotowano i ułożono zbrojenie wieńca spinającego mury, mającego chronić je przed rozchodzeniem się. Teraz nastąpi zalanie zbrojenia i nałożenie nań kamiennej warstwy ochronnej.

Powyższe prace są prowadzone jako IV etap zadania „Zamek Chojnik – ratownicze prace budowlano-konserwatorskie korony murów pallacium 2019”. Do tej pory zakończono już trzy etapy prac rozłożonych w czasie ze względu na posiadane finanse. W tym roku Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze otrzymał dotacje na remont z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (492 tys.), Prezydenta Miasta Jelenia Góra (60 tys.) i Marszałka Dolnośląskiego (40 tys.). Udział własny Oddziału PTTK wynosi 19 tys. Razem IV etap remontu będzie kosztował ponad 611 tys. zł.

Niestety procedury przyznawania dotacji i przekazywania środków na zadania są tak skonstruowane, że prace budowlane można rozpocząć dopiero po ich zakończeniu, co z reguły wypada jesienią. Tak więc na prace te pozostaje niewiele czasu. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Jak na razie prace idą zgodnie z harmonogramem i wygląda na to, że uda się je zakończyć zanim spadnie śnieg i chwyci mróz.

Zamek Chojnik jest warownią zbudowaną na trudno dostępnym wzgórzu. W czasach jego budowy był to atut – trudno było ją zdobyć. Dzisiaj niestety jego usytuowanie nie ułatwia życia ani podczas prowadzonych prac budowlanych ani w trakcie normalnej eksploatacji. Dziesiątki ton materiałów budowlanych trzeba wwozić bardzo stromą drogą co, ze względu na ograniczenie ładowności samochodów dających radę pokonać takie wzgórze, rozkłada się w czasie. Następnie złożone materiały pod bramą zamkową muszą na mury zamkowe przenosić pracownicy na własnych plecach. Nie ma innej możliwości. Dlatego też bardzo dużą wagę przykłada się do bezpieczeństwa pracowników. Ponieważ lato było ciepłe na zamku stale brakuje wody, którą także trzeba dowozić z dołu.

Patrząc na zaawansowanie prac w obecnym etapie remontu możemy przyjąć, że zostaną one doprowadzone w przewidzianym terminie do końca. Dzięki temu mury zamkowe będą tak wzmocnione, że przetrwają kolejne kilkaset lat.

Następną niedogodnością, którą należy zlikwidować na zamku Chojnik jest brak wodociągu i instalacji sanitarnej. Do tej pory woda jest pobierana ze specjalnej instalacji sączkowej zlokalizowanej na zboczu góry. Jest to bardzo uciążliwe ze względu dużej różnicy wysokości ale także zamarzania starego rurociągu w okresie zimowym. Nowa instalacja pozwoli wyeliminować te niedogodności ale także pozwoli na dokonanie remontu schroniska oraz budowę nowych dostosowanych do aktualnych wymogów toalet.

Na dzień dzisiejszy Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” zlecił już wykonanie stosownej dokumentacji i gdy tylko ta będzie gotowa zostanie wykonany kosztorys tak by móc rozpocząć starania o dofinansowanie tak niezbędnej w tym obiekcie inwestycji.

Twoja reakcja na artykuł?

58
94%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
0
0%
Złości
3
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
684
Tak, często
15%
Czasami
44%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group