Piątek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 6776
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Chłop z charakterem, czyli siła jest kobietą

Środa, 28 września 2011, 6:46
Aktualizacja: Sobota, 8 października 2011, 9:19
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Chłop z charakterem, czyli siła jest kobietą
Fot. RED
Gorący przedwyborczy czas znajduje odzwierciedlenie w wyglądzie miasta. Gdzie się nie obejrzysz, tam kandydaci. Twarze zwielokrotnione na plakatach, billboardach i ulotkach są dosłownie wszędzie. W galimatiasie sloganów można się pogubić.

Józef Kusiak zerka zza Józefa Piniora. Agnieszka Kukla zasłania Ładzińskiego Zbigniewa. Zofia Czernow z charakterem góruje nad Elżbietą Witek, która ma klasę. Z jednej strony Grzegorz Schetyna z Józefem Piniorem, z drugiej – Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska z Jolantą Kwaśniewską.

Marzena Machałek wisi „podejrzanie” blisko reklamy bezpłatnego strzyżenia. Z kolei Tadeusz Lewandowski jest ledwie kilka centymetrów od „Diety cud”. Zachęta do oddania głosu na Wojtka Chadży sąsiaduje z reklamówka kursów prawa jazdy, a wspomniany już Józef Kusiak zlewa się z szyldem baru Doktor polecającego tanie piwo.
Nie jest to surrealistyczna wizja spotkania pretendentów do poselskich i senatorskich foteli w centrum Jeleniej Góry, ale zestawienie plakatów wyborczych z ich otoczeniem. Kandydaci licytują się na hasła, ich sztabowcy ścigają się w wieszaniu plakatów: oby jak najwięcej i zawsze na wierzchu.

Niewielkie ulotki trafiają na pordzewiałe słupy latarni ulicznych. Jeden z chętnych „pojawia się” na niebie „przyklejony” do samolotu. Inni „jeżdżą” samochodami w postaci naklejek i innych graficznych gadżetów. A przecież to dopiero rozgrzewka przed najbardziej emocjonującym przedwyborczym tygodniem, kiedy walka może być jeszcze bardziej zacięta.

Największa i najbardziej widoczna jest „drużyna” Platformy Obywatelskiej. Zofia Czernow „ogląda” strategiczne skrzyżowanie ul. Grunwaldzkiej z Jana Pawła II z potężnego billboardu (rok temu „wisiał” tam Marcin Zawiła). Ale tuż za rogiem wyłania się Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska z SLD. Sojusz także postawił na wielkość. Sporo jest Marzeny Machałek z Prawa i Sprawiedliwości, której wyidealizowany wizerunek z kampanii samorządowej 2010, zastąpiony został bardziej realistycznym portretem.

„Poddana obróbce” w programach graficznych zaznacza swoją obecność Elżbieta Zakrzewska z UP. Dla niezależnego kandydata do Senatu ważniejsze jest nazwisko niż imię, dlatego wbrew zasadom – podpisuje się na plakacie jako Ładziński Zbigniew. Zresztą są dwaj panowie Zbigniewowie, bo drugi ściska dłoń popierającemu go Rafałowi Dutkiewiczowi. Poparcie jest także elementem kampanii PO. Oto lider listy kandydatów Platformy Obywatelskiej do Sejmu Grzegorz Schetyna popiera na billboardzie „najlepszych do Senatu” – w naszym przypadku Józefa Piniora.

I już nikomu nie przeszkadza, że te afisze „z popierającym” mają swój oryginał w plakatach z 1989 roku, kiedy kandydatom Komitetów Obywatelskich do sukcesu wystarczyła fotografia z Lechem Wałęsą. Fotka z liderem wciąż w modzie, ale czy dalej tak samo skuteczna?

Do tego wszystkiego haseł wiele. Jaka siła przekonywania? „Kobieta z charakterem” (Z. Czernow); „Kobieta z klasą” (E. Witek); „Siła jest kobietą” (A. Kukla) – z pewnością skierowane są do elektoratu feminizującego. „Swój chłop nadzieją w Sejmie” (K. Klimek) może „spodobać się” zarówno paniom jak i panom. W kilku sloganach przewija się słowo „region”: „Pinior dla regionu” (J. Pinior); „Całym Sercem dla regionu” (J. Łużniak) „Więcej dla regionu” (M. Machałek); „Bo wierzę w region” (M. Gierus). Odniesieniem jest też przyszłość: „Jutro bez obaw” (SLD), „Oni się kłócą, my wybieramy przyszłość” (J. Jędraszko). Rafał Szymański z Prawa i Sprawiedliwości nie ma hasła wcale. Stawia na nazwisko i wierzy, że szczęście przyniesie mu nr 13, który ma na liście.

To o tych najbardziej rzucających się w oczy. Słabo widoczne – przynajmniej na razie – są inne ugrupowania, które bądź nie mają pieniędzy na taką reklamę, bądź wybrały inne metody na dotarcie do potencjalnych wyborców. Co z tego wszystkiego wyniknie i które hasła oraz plakaty okażą się najskuteczniejsze? Okaże się po 9 października.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group