Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 4877
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Chłop z charakterem, czyli siła jest kobietą

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 28 września 2011, 6:46
Aktualizacja: Sobota, 8 października 2011, 9:19
Autor: RED
Fot. RED
Gorący przedwyborczy czas znajduje odzwierciedlenie w wyglądzie miasta. Gdzie się nie obejrzysz, tam kandydaci. Twarze zwielokrotnione na plakatach, billboardach i ulotkach są dosłownie wszędzie. W galimatiasie sloganów można się pogubić.

Józef Kusiak zerka zza Józefa Piniora. Agnieszka Kukla zasłania Ładzińskiego Zbigniewa. Zofia Czernow z charakterem góruje nad Elżbietą Witek, która ma klasę. Z jednej strony Grzegorz Schetyna z Józefem Piniorem, z drugiej – Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska z Jolantą Kwaśniewską.

Marzena Machałek wisi „podejrzanie” blisko reklamy bezpłatnego strzyżenia. Z kolei Tadeusz Lewandowski jest ledwie kilka centymetrów od „Diety cud”. Zachęta do oddania głosu na Wojtka Chadży sąsiaduje z reklamówka kursów prawa jazdy, a wspomniany już Józef Kusiak zlewa się z szyldem baru Doktor polecającego tanie piwo.
Nie jest to surrealistyczna wizja spotkania pretendentów do poselskich i senatorskich foteli w centrum Jeleniej Góry, ale zestawienie plakatów wyborczych z ich otoczeniem. Kandydaci licytują się na hasła, ich sztabowcy ścigają się w wieszaniu plakatów: oby jak najwięcej i zawsze na wierzchu.

Niewielkie ulotki trafiają na pordzewiałe słupy latarni ulicznych. Jeden z chętnych „pojawia się” na niebie „przyklejony” do samolotu. Inni „jeżdżą” samochodami w postaci naklejek i innych graficznych gadżetów. A przecież to dopiero rozgrzewka przed najbardziej emocjonującym przedwyborczym tygodniem, kiedy walka może być jeszcze bardziej zacięta.

Największa i najbardziej widoczna jest „drużyna” Platformy Obywatelskiej. Zofia Czernow „ogląda” strategiczne skrzyżowanie ul. Grunwaldzkiej z Jana Pawła II z potężnego billboardu (rok temu „wisiał” tam Marcin Zawiła). Ale tuż za rogiem wyłania się Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska z SLD. Sojusz także postawił na wielkość. Sporo jest Marzeny Machałek z Prawa i Sprawiedliwości, której wyidealizowany wizerunek z kampanii samorządowej 2010, zastąpiony został bardziej realistycznym portretem.

„Poddana obróbce” w programach graficznych zaznacza swoją obecność Elżbieta Zakrzewska z UP. Dla niezależnego kandydata do Senatu ważniejsze jest nazwisko niż imię, dlatego wbrew zasadom – podpisuje się na plakacie jako Ładziński Zbigniew. Zresztą są dwaj panowie Zbigniewowie, bo drugi ściska dłoń popierającemu go Rafałowi Dutkiewiczowi. Poparcie jest także elementem kampanii PO. Oto lider listy kandydatów Platformy Obywatelskiej do Sejmu Grzegorz Schetyna popiera na billboardzie „najlepszych do Senatu” – w naszym przypadku Józefa Piniora.

I już nikomu nie przeszkadza, że te afisze „z popierającym” mają swój oryginał w plakatach z 1989 roku, kiedy kandydatom Komitetów Obywatelskich do sukcesu wystarczyła fotografia z Lechem Wałęsą. Fotka z liderem wciąż w modzie, ale czy dalej tak samo skuteczna?

Do tego wszystkiego haseł wiele. Jaka siła przekonywania? „Kobieta z charakterem” (Z. Czernow); „Kobieta z klasą” (E. Witek); „Siła jest kobietą” (A. Kukla) – z pewnością skierowane są do elektoratu feminizującego. „Swój chłop nadzieją w Sejmie” (K. Klimek) może „spodobać się” zarówno paniom jak i panom. W kilku sloganach przewija się słowo „region”: „Pinior dla regionu” (J. Pinior); „Całym Sercem dla regionu” (J. Łużniak) „Więcej dla regionu” (M. Machałek); „Bo wierzę w region” (M. Gierus). Odniesieniem jest też przyszłość: „Jutro bez obaw” (SLD), „Oni się kłócą, my wybieramy przyszłość” (J. Jędraszko). Rafał Szymański z Prawa i Sprawiedliwości nie ma hasła wcale. Stawia na nazwisko i wierzy, że szczęście przyniesie mu nr 13, który ma na liście.

To o tych najbardziej rzucających się w oczy. Słabo widoczne – przynajmniej na razie – są inne ugrupowania, które bądź nie mają pieniędzy na taką reklamę, bądź wybrały inne metody na dotarcie do potencjalnych wyborców. Co z tego wszystkiego wyniknie i które hasła oraz plakaty okażą się najskuteczniejsze? Okaże się po 9 października.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48) Dodaj komentarz

~ 28-09-2011 7:07
wszyscy pchają się do koryta. Obiecują, zapewniają a potem i tak z ich obietnic nic nie wynika. Mam nadzieję, że PO nie wygra to ta partia to porażka!!!
~baca I 28-09-2011 7:18
Zjazd przed wyborczy za państwowe pieniądze partyjniaków z Dolnego Śląska PO w jeleniej górze pod powyższym tytułem. Zgodnie z minionym hasłem "Co by tu jeszcze spieprzyć !" wracamy do tego co było lecz nazywamy inaczej po europejsku "tramwaje Zawiły połączenia zagubiły" .JAKA WŁADZA TAKIE PLANY BUBLE BO BUBLE ALE PRZEJDĄ. TA WŁADZA MĄDRYCH NIE SŁUCHA. TA WŁADZA SŁUCHA PIJANEGO DUCHA .(fotki władzy jeleniogórskiej z kielichami w łapach)
~ 28-09-2011 7:25
Ha,ha Pani Zosia Czernow ma napewno charakter,zeby pchac sie do koryta mimo ogromnej krytyki i niecheci spoleczenstwa. Oddam glos na tych co jeszcze "u wladzy" nie byli .
~jak 28-09-2011 7:40
Jak Zośka nie wejdzie do Sejmu, całą noc pił będę ze szczęścia.
~gery 28-09-2011 7:43
Wyboru sporo kosztują , więc dlatego rekordowa kumulacja w totka ...!Rozgoryczenie wyborców przełoży się bardzo ujemnie na frekwencję w głosowaniu .Dlatego pozostaną u władzy ci, co rządzą nami do tej pory dlatego nie ma sensu iść głosować !!!
~rumcajs54 28-09-2011 8:01
Co poniektórzy liczą na "zasiąście" w tych czy innych ławach, bo przecież są kredyciki do spłaty. A tak na marginesie to na plakatach Pana J. Kusiaka nie uwidoczniono jego pozycji na liście. Czyżby się wstydził, że nie ma "jedynki" ?
~polityk.nie 28-09-2011 8:15
A ja nie bede głosował. Mam dość. Nie chce mi się. I tak moje uczestnictwo nic nie zmieni. Od lat głosuje na nowych, wygrywaja zawsze starzy. Bez sensu się fatygować
~szcęście 28-09-2011 8:18
Jelenia górą!!! Byłam ostatnio w jednym z byłych miast wojewódzkich. KOSZMAR!!! Wszystkie płotki i lampy przy ulicach bez ładu i składu wylepione buźkami, które chcą nam zrobić dobrze. Ponadrywane, z dorysowanymi wąsami itd. Wygląda to jak śmietnisko. W Jeleniej ktoś na szczęście dopilnował żeby tego nie było. Koszmarne uśmieszki wyzierają tylko z wyznaczonych i przygotowanych miejsc. Gratulacje Jelenia!
~psycholog 28-09-2011 8:26
Padłam ze zdumienia, gdy dowiedziałem się, że kobieta z charakterem startuje. Ponadto, gdy czytam programy wyborcze ludzi którzy byli już wszędzie, zastanawiam się, dlaczego dotychczas nie robili tego co zapowiadają, np kobieta z charakterem.
~ 28-09-2011 8:52
A propo zdjęcia nr 6. Rada Miasta JG uchwalila , że w w centrum mogą wisieć reklamy nie większego formatu jak 1,5m x 3m, do tego te reklamy zaslaniają okna co "po dwojnie" jest nie zgodne z prawem. I pytam: Gdzie jest prawo? Gdzie w tym zachowania jest: 1. Urząd Miasta Wydz.Budownictwa, 2. Konserwator zabytków 3. odpowiednie ograny......? To jest Polska .... prawo prawem, życie życiem, a wladza (jak zawsze) bezradna....
~historyk 28-09-2011 9:07
Zmieniają się ludzie, czasy i obyczaje, ekipy rządzące, partie u władzy, style i mody, preferencje, poglądy, ustroje, a Zofia Cz. wciąż rządzi...
~wyborowa 28-09-2011 9:11
Najwiecej kasy na plakaty wyborcze stracila Zakrzewska bo robila je podwojnie by sie na nich zmiescic ze wzledu na swa linie.
~krzysiekM 28-09-2011 9:13
Czy charakter i tupet to już znaczy to samo?
~x 28-09-2011 9:19
potrafia lsnic na bilbordach we wlasciwym czasie, ale w zyciu tylko prywatnym tak naprawde sa aktywni na codzien. po co sie tak osmieszaja? wiadomo, darmowe koryto, lekki chleb, mily sen w lawie sejmowej a kasa leci i to jaka. potem ustawy pozbawione sensu, poprawki, rauty odznaczenia. profity do emerytury razem zyc nie umierac tym pijawkom. a zycie sie toczy i ubywa tego co nam zostalo. moze w koncu inni zaproponuja nam rozbior i zmiane obywatelstwa.
~zuzek 28-09-2011 9:20
Co taki artykuł wnosi?? Nie ma innych ważniejszych spraw w Jeleniej Górze? Nie wspomnę o zdjęciach, na miejscu Kusiaka wytoczyłbym Wam proces sądowy. Brak słów, gorzej niż FAKT.
ebee 28-09-2011 9:23
Ja mam spory dylemat. Z jednej strony ewentualne wygranie wyborów przez PiS uważam za szkodę dla tego kraju. Nigdy bowiem nie uwierzę w skuteczną receptę na dobrobyt partii, która dobrowolnie oddała władzę w połowie kadencji. Z drugiej strony rodzimy duet Zawiła- Czernow właśnie z PO, to przykład niekompetencji i nieudolności połączony z niezwykle wysokim mniemaniem o sobie. A więc ? Chyba okręgi jednomandatowe. Ale przecież jeszcze nie w tych wyborach.. Pozdrawiam, EBEE
~ada 28-09-2011 9:33
Niektórzy głupole i podjudzacze nie piszą, że przy tak negatywnej, wyssanej z palca - propagandzie Jelenia Góra nie będzie miała w sejmie nikogo. Czyżby "jacy ludzie, taka reprezentacja" ?.... Ja mam nieco lepsze zdanie o poziomie umysłowym współmieszkańców. Pozdrawiam
~zakłamanie 28-09-2011 9:54
PO walczyła żeby nie było bilbordów, a teraz mają największe:megabilbordy!
~KEDAR 28-09-2011 10:02
może aviomarin?
Piipi Jelonkowa 28-09-2011 10:03
~ OCH ! Redaktorze,znając Ciebie to nie byłeś u "Doktora" lecz chciałeś swoim czytelnikom *h,*hi,*hi .. podarowac ! /..patrz.zdj.nr.11 /
~fee 28-09-2011 10:45
Nie wiem skąd Czernow wzięła się w PO - przecież to stary UBEK widać niektórzy mają pamięć dobrą ale krótką
~kwa 28-09-2011 11:28
leśnym dziadkom i babciom dziękujemy!
~NIE wyborom! 28-09-2011 11:45
po co ten cały cyrk? znowu glosowac by wygralo mniejsze zło? mam tego dosyc!!!!
~do piipi 28-09-2011 11:46
Ewidentnie tabliczka na zdjęciu nr 11 została dostawiona. Niesamowita kreatywność. Autor chyba cały dzień szukał kadru...
~do death 28-09-2011 11:55
ale z ciebie death prostak, musisz klac , bezczelny jestes i tyle! spadaj na chwasty!
~ander 28-09-2011 12:20
wybory będą 9 10 2011 to wy wybierzecie kogo chcecie to od was wszystko zależy
~do fee 28-09-2011 12:45
Fenomen Zofii Czernow polega na tym, że każda ekipa rządząca, choć inna za kazdym razem pod względem poltycznym, ma Zofię Czernow za swojego człowieka. Tak więc po danej kadencji każdy inny dawno by przepadł, a ona wciąż trwa
~J.G.A. 28-09-2011 12:52
Ja Też mam charakter!A co!!! Z.Czernow rozpier....anilux a teraz Polskę chce dobić?no super !
~do redaktora 28-09-2011 13:14
Gdzie jest SKM ?! Dzisiaj jakieś spotkanie w tej sprawie miało być ? Coś wiadomo ?
~ 28-09-2011 14:57
Szanowna redakcjo! Czy niektórzy czytelnicy "Jelonki" mają zbanowaną możliwo.ść dodawania komentarzy? Jak to jest, że w pracuy mogę dodawać komentarze, a w domu już nie i to zarówno ze stałego nicka jak i jako użytkownik niezarejestrowany.
~miejscowy 28-09-2011 15:24
Ciągle ci sami. Może by tak jakiego Eskimosa albo Zulusa skaptować tak dla odmiany.
~ 28-09-2011 15:42
Mam nadzieję, że Pani Czernow nie przejdzie. Za to jak olała ludzi z padłego Aniluxu życze jej tego z całego serca.
~Changzhou 28-09-2011 16:22
Pozdrowienia z Chin, przesyła Fan Zofii, która nie zna żadnego języka i kompromituje wszystkich Polaków.
~Racjonalny 28-09-2011 17:44
Co wy wypisujecie, Pani Czernow to najlepsza obecnie kandydatka na posłankę. Znajdźcie kogoś bardziej doświadczonego w sprawach lokalnych. Niewielu prezydentów miast mamy w Sejmie, a to doświadczenie napewno zaprocentuje. Trzeba umieć wykorzystywać swoje umiejętności i wiedze którą niewątpliwie posiada
~xxx 28-09-2011 18:12
Hej a może teraz każdy w komentarzu napisze komu pomógł ktoś z widocznych na zdjęciu??? Gwarantuje że skończy się pisanie komentarzy. Do władzy cały czas się pchają ci sami a do roboty za 1050zł jak reszta mieszkańców co ciężko??? Wstyd i nic więcej na ich miejscu nie pokazał bym sie już na mieście a co dopiero na setkach plakatów. WSTYD!!!
~szu 28-09-2011 18:55
do xxx. Ja znam osoby, którym pomogła Zofia Czernow i wiem, że pomaga ludziom rozwiązywać naprawdę trudne problemy. Ilość negatywnych komentarzy pod jej adresem na tym forum wynika pewnie z faktu, że nie chwali się wszem wobec tym, że pomaga. Ja na pewno na nią zagłosuję. Jest pracowitym, odpowiedzialnym, uczciwym człowiekiem.
~andree 28-09-2011 20:17
SKORO ,,KOBIETA Z CHARAKTEREM ,,NIE MOGLA SOBIE PORADZIC Z ANILUXEM OSOBISCIE NIE WIDZE JEJ JAKO PRZEDSTAWICIELA WLADZY KOMPROMITACJA DLA TYCH CO NA SILE PROMUJA (CHYBA TYLKO NAJBLIZSZA RODZINA SPRAGNIONA WIELKICH PIENIEDZY MYSLI INACZEJ )
~radodu 28-09-2011 20:19
No cóż jacy wyborcy tacy kandydaci, przecież ktoś im wyraził podpisem i to wcale nie jednym!!! A Pani Zosia to ma charakter matki miłosierdzia tylko dla pewnych osób?
~seee 28-09-2011 20:23
Na większości zdjęć jest Z . Czernow , czemu ??????
~adamdorzeczy 28-09-2011 20:50
Świetny tekst. Gratuluję. Rzadko na łamach Jelonki takie się czytuje.
~!!!!!!!!!!!! 28-09-2011 21:08
W końcu wydają na utrzymanie biur poselskich 240 mln. jest z czego szastać gotówką!!!!!
~SEBA 28-09-2011 21:47
NA TO WSZYSTKO PAW TO MAŁY PIKUŚ !!!!!!!!!
rymcycymcy 28-09-2011 23:16
20:50 | ~adamdorzeczy | podzielam ! :) ...tekst który obrazuje, a do tego zdjęcia, które mówią ! ...oby częściej ! :)
~knugod 29-09-2011 4:01
Chyba zagłosuję na Gierusa,bo to młody człowiek i może on ma wizję Jelonki i z normalnej rodziny pochodzi,,,,,,
~2011 29-09-2011 7:46
Wieczne urzędowanie racz Im dać Panie.
nicto1 30-09-2011 20:08
Czytając większość komentarzy, ociekających jadem, nienawiścią, a może po prostu głupotą, rodzi się tylko jedna myśl - Boże albo jakaś inna siło uzdrów nasz chory naród. Wszystkie osoby wystrzeliwujące na łamach Jelonki swoje "przewspaniałe" komentarze, najchętniej postawiłabym na czele naszego narodu, aby pokazały, jakimi są wspaniałymi włodarzami naszej ukochanej POLSKI. OTO HASŁO :Kto chętny niech wlezie do tego tak zwanego "koryta". Z mała poprawką, że w każdej chwili mogą być wyautowani przez takich samych mądrych jak oni sami. Wtedy dopiero będą ciekawe czasy, w sam raz na pożywkę naszych wspaniałych mediów. A oto apel dla LUDZI MYŚLĄCYCH : PRAWDA I LOGIKA MYŚLENIA PONAD WSZYSTKO !!!!!!
~EJ8 3-10-2011 19:40
A ja zagłosuję na KLIMKA. Dość już ciągle tych samych twarzy ....
~Mac 3-10-2011 19:46
ZGADZAM SIĘ Z POWYŻSZYM. KLIMEK NAPRAWDĘ INTERESUJE SIĘ REGIONEM, JEST PO PROSTU OSIĄGALNY DLA ZWYKŁYCH LUDZI.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group