Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 20 lipca
Imieniny: Czesława, Małgorzaty
Czytających: 4050
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Chcą Wenecji w Jeleniej Górze

Poniedziałek, 13 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:05
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Chcą Wenecji w Jeleniej Górze
Fot. Krzysiek, K. Piortrowski
Czy jest szansa, aby kanał Młynówka został w końcu oczyszczony, a wzdłuż cieku powstał teren rekreacyjny ze ścieżką i ławkami? Urzędnicy właśnie opracowują dokumenty, aby tak się stało. Mają pomóc pieniądze z funduszy Unii Europejskiej.

Sprawa posprzątania Młynówki wraca jak bumerang od kilku lat. Zaniedbany, brudny i śmierdzący kanał przepływa w prostej linii zaledwie kilkaset metrów od ratusza oraz kilkadziesiąt od przyległych zabudowań przy Osiedlu Robotniczym, ulicach Kilińskiego i Pijarskiej oraz Podwalu.

Zimą wygląda niemal jak uroczysko. Śnieg zasypał brudy i śmieci, a reszta wody cieknąca kanałem zamarzła. Gorzej jest w ciepłych porach roku. Fetor wydobywający się z mułu osadzonego w kanale jest wyczuwalny z daleka. Nad brzeg Młynówki lepiej się nie zapuszczać, bo niemal na całej jego linii jest nielegalne wysypisko śmieci.

Czy to się zmieni? Według samorządowców tak, ale budżet miasta rewitalizacji kanału i okolic nie udźwignie. Konieczne jest wsparcie z pieniędzy Unii Europejskiej.

Inwestycja będzie bardzo kosztowna, bo – oprócz oczyszczenia kanału i urządzenia jego brzegów – trzeba będzie zadbać o podłączenie do sieci kanalizacyjnej części przyległych do niego kamienic. Dziś ścieki z niektórych domów odprowadzane są bezpośrednio do kanału. Kanalizacji nie ma część kamienic przy Osiedlu Robotniczym.

Zdaniem urzędników do brudu w Młynówce przyczyniają się także okoliczni mieszkańcy, którzy kanał systematycznie zanieczyszczają. Tak napisano w informacji o stanie zadań ujętych w programie prezydenta na lata 2002 – 2006.

Pierwsze wzmianki o kanale Młynówka (Muhlar) pochodzą z 1280 roku. Powstał jako źródło napędzające siłą prądu wody młyny zlokalizowane wzdłuż tego cieku. Po 1945 roku – z nieznanych powodów – stanowił własność Zakładów Chemicznych „Celwiskoza”. Od kilku lat jest skomunalizowany.

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
890
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
62%
Nie mam zdania
7%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump chce ataku na Moskwę
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Maja Włoszczowska poprowadziła Jeleniogórską Szprychę
 
Aktualności
"Wredne liściki" na Placu Ratuszowym
 
112
Zderzenie autobusu z osobówką przy cmentarzu
 
112
Zwierzę wybiegło, bus uderzył w drzewo
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group