Czwartek, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 6481
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Chcą Wenecji w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 13 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:05
Autor: TEJO
Fot. Krzysiek, K. Piortrowski
Czy jest szansa, aby kanał Młynówka został w końcu oczyszczony, a wzdłuż cieku powstał teren rekreacyjny ze ścieżką i ławkami? Urzędnicy właśnie opracowują dokumenty, aby tak się stało. Mają pomóc pieniądze z funduszy Unii Europejskiej.

Sprawa posprzątania Młynówki wraca jak bumerang od kilku lat. Zaniedbany, brudny i śmierdzący kanał przepływa w prostej linii zaledwie kilkaset metrów od ratusza oraz kilkadziesiąt od przyległych zabudowań przy Osiedlu Robotniczym, ulicach Kilińskiego i Pijarskiej oraz Podwalu.

Zimą wygląda niemal jak uroczysko. Śnieg zasypał brudy i śmieci, a reszta wody cieknąca kanałem zamarzła. Gorzej jest w ciepłych porach roku. Fetor wydobywający się z mułu osadzonego w kanale jest wyczuwalny z daleka. Nad brzeg Młynówki lepiej się nie zapuszczać, bo niemal na całej jego linii jest nielegalne wysypisko śmieci.

Czy to się zmieni? Według samorządowców tak, ale budżet miasta rewitalizacji kanału i okolic nie udźwignie. Konieczne jest wsparcie z pieniędzy Unii Europejskiej.

Inwestycja będzie bardzo kosztowna, bo – oprócz oczyszczenia kanału i urządzenia jego brzegów – trzeba będzie zadbać o podłączenie do sieci kanalizacyjnej części przyległych do niego kamienic. Dziś ścieki z niektórych domów odprowadzane są bezpośrednio do kanału. Kanalizacji nie ma część kamienic przy Osiedlu Robotniczym.

Zdaniem urzędników do brudu w Młynówce przyczyniają się także okoliczni mieszkańcy, którzy kanał systematycznie zanieczyszczają. Tak napisano w informacji o stanie zadań ujętych w programie prezydenta na lata 2002 – 2006.

Pierwsze wzmianki o kanale Młynówka (Muhlar) pochodzą z 1280 roku. Powstał jako źródło napędzające siłą prądu wody młyny zlokalizowane wzdłuż tego cieku. Po 1945 roku – z nieznanych powodów – stanowił własność Zakładów Chemicznych „Celwiskoza”. Od kilku lat jest skomunalizowany.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~srodmiescie 13-02-2006 12:32
WENECJA ????? hahahahhahaha trzeba to jak najszybciej zasypac anie wyrzucac pieniadzie doslownie w bloto i gowno!!!! co to za pomysl wogole????
~jeleniogórzanin 13-02-2006 14:49
wbrew pozorom zasypanie ka...lu nie jest proste i pewnie rownie kosztowne, co jego rekultywacja i oczyszczenie - wg mnie ma on wartosc historyczna, bo stanowil czesc tzw fosy miejskiej w sredniowieczu - moze to marzenia - ale jak by tam zrobic park i wywalic mety spoleczne co brudza - to bylo by calkiem spoko miejsce - a jeszcze pare knajpek przy tym....
~Autohton 13-02-2006 16:07
Kanał zniszczyła malutka prywatna elektrownia postawiona przy wejściu do kanału. Należy usunąć sztucznie wybudowaną groblę przy elektrowni i powiększyć przepływ przez kanał tak jak to było do czasu wybudowania elektrowni parę lat temu. Nie było wówczas problemów, nie śmierdziało a wartki prąd wody spłukiwał wszelkie nieczystości. A swoją drogą tak elektrownia daje tyle prądu że tylko oświetla siebie i placyk na którym stoi. Oczywiści nasi włodarze piętrzą trudności i wietrzą prywatny interes a wystarczy tylko przespacerować się do wejścia kanału i wówczas wszystko zrobi się jasne nawet dla urzędników.
~siwy 14-02-2006 12:50
Jeżeli chodzi o mnie to mam nadzieję , że zaczną to zasypywać naszymi urzędnikami z ratusza na początek ...tak na poważnie to widzę tu większy problem niż ta cuchnąca "rzeka" . Może ktoś wreszcie założy okulary i naprawi to biedne miasto, które niczym nie różni się od tej cuchnącej nikomu nie potrzebnej sadzawki.. Jest tak wiele do zrobienia w jelonce że naprawdę myślę , że jak pływało to gówno tyle lat to jak pośmierdzi przez jakiś czas to nikomu chyba korona z głowy nie spadnie...
~siwy 14-02-2006 12:50
Jeżeli chodzi o mnie to mam nadzieję , że zaczną to zasypywać naszymi urzędnikami z ratusza na początek ...tak na poważnie to widzę tu większy problem niż ta cuchnąca "rzeka" . Może ktoś wreszcie założy okulary i naprawi to biedne miasto, które niczym nie różni się od tej cuchnącej nikomu nie potrzebnej sadzawki.. Jest tak wiele do zrobienia w jelonce że naprawdę myślę , że jak pływało to gówno tyle lat to jak pośmierdzi przez jakiś czas to nikomu chyba korona z głowy nie spadnie...
~jeleniogórzanin 14-02-2006 14:36
Z pewnością rekultywacja tego kanału w sposób profesjonalny dałaby możliwość na utworzenie miejsca odpoczynku dla mieszkańców.Okolice Osiedla Robotniczego obecnie naprawdę tylko odstraszają po tym jak wyburzono tam najpierw kamienice, a następnie odlewnię dawnej Fampy.Przydałoby się zagospodarowac te tereny jesli już nie pod budownictwo, to chociażby właśnie pod rekreację, uporządkowac teren,zasadzić drzewka, wyznaczyć alejki, postawić kilka lamp a wtedy właśnie całosc ze wspomnianyum kanałem mogłoby tworzyć jakiś pozytywny wizerunek. Bo jak na razie to niestety za przeproszeniem syf straszy a urzędnicy udają że problemu nie ma :(
~siwy 14-02-2006 16:02
Jest problem z czystością w naszym mieście -jak mieszkam tu sporo czasu tak nigdy takiego syfu , brudu i niechlujstwa nie widziałem... Osoby bezdomne żyjące na nasz koszt - czyli podatników zajmują się w wolnych chwilach ,zbieractwem , żebraniem itp. Można im w jakiś sposób pomóc: niech zajmą się tą rzeczką jak i całym zawalonym śmieciami miastem , być może wtedy tanio i z pożytkiem dla wszystkich problem się rozwiąże..........

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group