Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6653
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Cesarki na cenzurowanym

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 22 sierpnia 2008, 9:10
Aktualizacja: 9:10
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Co roku około 1400 kobiet w jeleniogórskim szpitalu rodzi przez cesarskie cięcie, wiele z nich na własne życzenie. W całym kraju cesarkę na życzenie wybiera około 30 procent ciężarnych. Powód? Strach przed bólami porodu naturalnego oraz przekonanie, że jest ono bezpieczniejsze dla matki i dziecka. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia chce zakazać cesarki i uznać ją za błąd w sztuce lekarskiej.

Kiedy Ministerstwo Zdrowia zakaże cesarskiego cięcia na życzenie? Najprawdopodobniej już niebawem. Jak na razie wokół tego tematu toczą się zacięte dyskusje. Zwolennicy i przeciwnicy nowych przepisów przekrzykują się argumentami.

Urzędnicy ministerialni podkreślają, że cesarskie cięcie nigdy nie pozostaje obojętne dla zdrowia kobiety, co więcej, często przyczynia się śmierci. O tym, że źle przeprowadzona cesarka na długie lata pozostawia po sobie ślad nie tylko fizyczny, przekonała się pani Natalia Bukier z okolic Jeleniej Góry.

– Dwójkę dzieci urodziłam naturalnie, bez żadnego problemu. Trzecie dziecko było źle ułożone i owinięte pępowiną – wspomina pani Natalia. W tym przypadku lekarze podjęli decyzję o natychmiastowej operacji cesarskiego cięcia. Wykonali mi cesarkę w kształcie litery L. To było 14 lat temu, jednak do dzisiaj odczuwam bóle brzucha, które uniemożliwiają mi normalne funkcjonowanie.

Miałam problem z chodzeniem, odczuwała bolesne kłucie. Przez długi czas rana nie chciała się zagoić, kilka razy zmieniano mi szwy. Do dzisiaj nie wróciłam do pracy. Nikomu cesarki nie życzę, a tym bardziej nie polecam – usłyszeliśmy od jeleniogórzanki.

Cesarskie cięcie na życzenie Ministerstwo Zdrowia chce uznać za błąd w sztuce lekarskiej, i zapowiada że nie będzie refundować takich zabiegów. Operacje mają być wykonywane i opłacane z NFZ jedynie wtedy, gdy istnieją poważne wskazania medyczne, czyli w przypadku zagrożenia zdrowia matki i/lub dziecka.

Przeciwko tym decyzjom protestują przede wszystkim grupy feministek, które zarzucają pomysłodawcom pozbawianie kobiet prawa o decydowaniu o sobie i swoim ciele. Nic nie wskazuje jednak na to by ktoś brał te głosy pod uwagę. Problem jednak w tym czy nowe przepisy nie będą jedynie powodem do stwierdzania fikcyjnego zagrożenia zdrowia i życia ciężarnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Aga 22-08-2008 10:10
Powinno się rodzić naturalnie w miarę możliwości
KochaSJG1983 22-08-2008 10:17
Najlepiej, żeby wycierpiały swój ból matki podczas porodu. Niech każdy posłanka PO zamieni się z każdą pacjentką i zobaczymy, czy posłanki PO nie będą się zwijać z bólu podczas porodu. Rząd PO wymyśla głupie i chore ustawy. Szkoda, że nie wprowadzą podatek 22% podatek za korzystanie z ubikacji. Głupota w PO się szerzy...
~jajaja 22-08-2008 13:28
paranoja jakas co sie dzieje! moja kuzynka ostatnio miała cesarke bo jej lekarz jechał na urlop, wiec zaproponował jej wczesniejsza cesarke, zeby tylko nie rodziła z innym! sama lezałam na oddziale i widziałam jak kobiety daja w łape zeby tylko nie rodzic w bólach!!! zrobic cos z tym!!!
~_ojdiridirachciach___ 22-08-2008 14:09
Sio z łapami od kobiet ! One wiedzą, co dla nich najlepsze ...(...ja też ;)))
~ 22-08-2008 14:23
Uważam, że powinno to być indywidualną decyzją kobiety ciężarnej a nie rządu. Nigdy nie zdecydowałabym się na cesarkę, ale kobiety które chcą nie powinny mieć z tym problemów.
~elle 22-08-2008 14:35
Wszystkie mamy,które poza powodami medycznymi życzą sobie cesarkiego cięcia,powinny wiedzieć o tym,że fundują własnemu dziecku kłopoty zdrowotne. Nie może wynikać z egoizmu decyzja o cesarskim cięciu.Nikt nie chce odczuwać bólu,jednak w tym przypadku,kiedy decydujemy sie zostać matkami - konsekwentnie trzeba -jesli nie ma przeciwwskazań- rodzić siłami natury.W trakcie takiego porodu dziecko w sposób naturalny przyzwyczaja się do zmiany środowiska,w czasie przechodzenia przez kanał rodny masowany jest jego mózg,co zwiększa jego dotlenienie.Poza tym żaden ssak nie odes...e z drzewa oskrzelowego i płuc resztek płynu,śluzu,który tam zalega-tak jak dzieje się to w czasie naturalnego porodu.Wzrok dziecka stopniowo przyzwyczaja sie doświatła,skóra do zmiany temperatury otoczenia i jego przyjście na swiat nie jest dla dziecka takim szokiem jak nagłe wyjęcie dziecka po rozcięciu brzucha.Poza tym w czasie cesarki dziecko poddane jest też działaniu środka znieczulającego matkę. W Stanach Zjednoczoych,gdzie rozpoczęto kiedys cięcia cesarskie na zyczenie kobiet - w tej chwili odchodzi się od tego.Amerykanie już otwarcie piszą o tym,że wiekszość dzieci z cesarskiego cięcia to alergicy,własnie z powodu zalegania w płucach i oskrzelach pozostałości płynu i śluzu.Posiadanie dziecka i bycie matką wiąże się z pewnym poświęceniem się dla niego i decydowanie się bez żdanych specjalnych wskazań na cesarskie cięcie jest formą egoizmu,matka nie może być egoistką.Jest wyjście - nie decydować sie na dziecko,jesli nie chcemy go siłami natury urodzić i kwita ! W USA,gdzie pewnie niedługo włosy i paznokcie będzie sie obcinać w znieczuleniu,żeby przypadkiem nie zabolało,gdzie liczy się przede wszystkim KASA - jednak rezygnuje się z tej kasy,której sporo trzeba zapłacić za cesarkę na życzenie.I ciekawe,że to własnie lekarze biją na alarm w obliczu kosekwencji jakie potem ponosi dziecko. Nie warto, z powodu własnego egoizmu, fudować już na wstępie dziecku późniejszych konsekwencje zdrowotnych.Dobrze,że wreszcie w Polsce ktoś zaczął myśleć ! Potem mamuski narzekają,że nikt nie może wyleczyć z alergii ich pociechy,a przecież to one w wielu przypadkach same się do tego przyczyniły!Trzeba zrobić wszystko,żeby poród odbywał się w sposób jak najbardziej komfortowy,uruchomić szkoły rodzenia ,a o bólach porodowych zapomini się szybko. I sądzę,że opcja poltyczna tutaj nie ma nic do rzeczy :)))
~elle 22-08-2008 14:38
ojdiridirachciach___ - jesli sądzisz,że wiesz,że cesarka to najlepsze rozwiązanie ciąży - to się mylisz !!!! Jestem położną!
piipi 22-08-2008 18:46
...do - [~elle..]...a co jest dla dzieciatka najlepsze ?.
~baran 22-08-2008 19:23
KochSJG - Ty jesteś chora , co Ty pleciesz ,sama poddaj się cesarce.Kiedyś kobiety rodziły w gorszych warunkach , taki ból szybko się zapomina , gorszy ból jest zęba t...ku.
~Agnes~` 22-08-2008 20:04
Kobiety w tej kwestii powinny decydować same.
~do elle 22-08-2008 20:54
Chyba moherową położną... Tych, którzy uważają że cesarka jest "be" zapraszam na świetlice terapeutyczną, gdzie mozna zobaczyć dzieci z porażeniami i wadami, jakie powstały w wyniku nieumiejętnie przeprowadzonych porodów - jest ich więcej, niż myślicie...
piipi 22-08-2008 23:44
..do - [~baran..]~*BARANIE,...Kocha SJG1983...jest chlopakiem-strazakiem !.~On raczej NIC nie urodzi.
~_ojdiridirachciach___ 23-08-2008 0:00
Ellie ma wspaniałe poczucie humoru. :)))) Ja wiem jak zrobić masaż wewnętrzny ...ale żeby masaż mózgu ...ho, ho ;))))
KochaSJG1983 23-08-2008 7:23
Do ~baran: Sam jesteś chory i nie myl nicków. Forma nicka jest męska, a nie żeńska. Radzę Ci zakupić okulary...
piipi 23-08-2008 22:31
..do - [~Ojdiridirachciach...]...DLUGO trwa taki masaz ?
~ewcik 24-08-2008 15:58
Urodziłam dwoje dzieci przez cesarskie cięcie, jedno przez opieszałość i ostrożność lekrarz dwa tygodnie później z zatruciem ciążowym, najszczęscie przy drugim już ie ryzykowano. Wbrew temu co tu czytam rozwiają się prawidłowo, bez alergii i chorób, każdego ponad dwa lata karmiłam piersią. Problem jest chyba zupełnie inny i zastępczy, ważne co później.
~takitam 28-08-2008 13:20
Jeśli dziecko przychodzi na świat za sprawą cesarskiego cięcia, nie jest ono urodzone naturalnie, będzie w przyszłości miało problemy z decydowaniem, z wybieraniem, będzie ulegało wpływom, ponieważ zostało jakby zmuszone do innego wyjścia na świat. Jeśli chodzi o cesarskie cięcie, jest to szkodą dla dziecka na podłożu emocjonalnym w przyszłości... Gdy dziecko rodzi się naturalnie, dzieje się to tak, jak dla niego miało być dobrze... Największym dla człowieka szokiem jest poród. I sam poród ma wpływ na problemy emocjonalne w przyszłości...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group