Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 1955
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ceny podręczników bulwersują rodziców. Wyprawką po kieszeni

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 31 sierpnia 2011, 7:31
Aktualizacja: Czwartek, 1 września 2011, 7:30
Autor: Petr
Fot. Jelonka.com
Producenci podręczników i przyborów szkolnych zarobią na reformie szkolnictwa. Według szacunków w tym roku rodzice uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych na wyprawkę dla dziecka wydadzą średnio od 300 do 500 zł!

Reforma edukacji nakręca rynek. Dla firm z branży papierniczej, producentów podręczników i przyborów szkolnych wiąże się to z grubymi milionami wpływów – z kolei dla rodziców dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z wydatkiem rzędu od 300 do 500 zł, który dla wielu z nich oznacza bolesne nadszarpnięcie domowego budżetu. Zdaniem ekspertów i analityków, w tym roku przedsiębiorcy zarobią na reformie ok. 200 mln zł, a w przyszłym – aż 325 mln zł.

Podręczniki i przybory szkolne kupujemy najczęściej w księgarniach, choć w ostatnim czasie szybko rośnie ich sprzedaż także w sklepach internetowych. Tak czy siak: – Na wyprawkę dla ucznia klas 1-3 szkoły podstawowej rodzice wydadzą ok. 300 zł, natomiast dla ucznia klas 4-6 i gimnazjum ok. 500 zł – mówi nam Michał Łada, właściciel księgarni „Mr. Book” w Jeleniej Górze.

I dodaje: – Choćby w porównaniu z rokiem ubiegłym, są to naprawdę duże pieniądze. W górę poszły nie tylko ceny podręczników, lecz także VAT, co oczywiście jest solą w oku większości rodziców. Dlatego też, niektóre księgarnie i sklepy internetowe na własną rękę przygotowały różne rabaty i upusty, które choć trochę odciążą kupujących. Rzecz jasna, w tym także „Mr. Book”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (52) Dodaj komentarz

~DonKomarek 31-08-2011 7:43
Pawlak z KargulowegoPO ma po komputerku dla naszych dziatek.
~księgarz 31-08-2011 7:56
Czyżby tekst sponsorowany i reklama?
~mako 31-08-2011 8:11
to jest polityka ż...owska-ograniczać dostęp do nauki.Ludzie bez wykszałcenia (często z powodu że nie stać ich na nie),łatwo dają się manipulować i zastraszyć bezrobociem.
~yko 31-08-2011 8:23
popieram" mako"
~socjalista 31-08-2011 8:30
A może to jest zasługa "katolandu",przecież koś .katolicki dusił naukę,kształcił tylko własne dzieci ,zlikwidować dotacje kościelne i przeznaczyć fundusze na naukę .A moze i PO co i tak wyjadą za chlebem.
~xyz 31-08-2011 8:44
podreczniki klasa 4 sp - 620 zł masakra jakas
~ 31-08-2011 9:14
tekst i REKLAMA!!!! niby szkoda klienta,że tak drogo, a przy okazji REKLAMA-u nas taniej/niby
~ech... 31-08-2011 9:14
A co, polityka odmózgowienia społeczeństwa jest wprowadzana systematycznie już od kilu lat.. Przed wojną w Warszawie wychodziło tylko lokalnych dzienników chyba z pięć. Cena gazety codziennej przed wojną była tak śmieszna, że prawie każdy obywatel mógł sobie pozwolić na zakup codziennych trzech tytułów. Co tam przed wojną, jeszcze na początku lat 90-ych u mnie w domu kupowało się codziennie cztery dzienniki: Rzeczpospolitą, Wyborczą, Wrocławską i Express. Dzisiaj za taki luksus musiałbym wydać około 300,00 zł miesięcznie. To samo jest z książkami, ceny są horrendalne, dlatego m.in. coraz mniej młodych je czyta. Wstyd i hańba...
~autorka 31-08-2011 9:21
Reforma oświaty nie obejmuje religii jako przedmiotu w szkołach, a mimo to trzeba zakupić podręczniki, których koszt wynosi ok.30zł. Myślę, że skoro już musimy kupować tak drogie książki, to księża i katecheci powinni zbastować trochę, i zastąpić drogie podręczniki do religii zwykłym zeszytem, to raz a dwa, to nie rozumiem czym się niby różni nauka w szkole podstawowej dzisiaj od tej, która była np.rok temu, czy dyrekcja którejś ze szkół podstawowych nie mogłaby wpaść na pomysł, aby zorganizować kiermasz używanych podręczników i wyjść na przeciw reformie? A czy przypadkiem to nie jest tak, że przedstawiciele szkół mają jakieś profity z tego obrotu sprawy? I jeszcze jedna sprawa, panie w sekretariacie pewnej szkoły podstawowej, z wielką łaską wydają wnioski na dofinansowanie podręczników..
~upss 31-08-2011 9:23
Doliczcie do tego opłaty za komitet, ubezpieczenie, obiady, wycieczki... wyprawka to dopiero początek. A zwrot za wyprawkę przy dochodach 351 zł na osobę. Ja jestem na zasiłku - 761 zł, więc przekraczam "dochód". Ale jestem bogata!
~marcela 31-08-2011 9:28
Pracuje w księgarni i powiem szczerze, że serce się kraje jak widzę rodziców odbierających podręczniki dla dzieci. Przy kasie prawie płaczą. MASAKRA!!!! U Nas w szkole podstawowej stworzyła pani dyrektor bank książek tak więc dzieci z podstawówki a raczej rodzice zakupują tylko same ćwiczenia. Czy nie mogłoby tak być również w innych szkołach. Prawda jest taka, że nowe wydania podręczników różnią się przede wszystkim ceną (znacznie wysoką) , a tematy są takie same tylko stronę do przodu. Tak więc drukarnie zarabiają pisząc tylko na okładce "DO NOWEJ PODSTAWY PROGRAMOWEJ".
~autorka 31-08-2011 9:29
Skoro nauka jest obowiązkowa, to po jaką chusteczkę tyle za nią płacić?! Żeby jeszcze praca była dla tych wykształconych, tyle zachodu a i tak większość naszych dzieci ( jeśli się nic nie zmieni ), wyląduje z tytułem magistra w pośredniaku lub jako magazynier w Tesco albo sprzedawca w Lidlu...albo wyjedzie stąd daleko w poszukiwaniu godnych warunków do życia...
~marcela 31-08-2011 9:32
Księgarnie mało z tego mają bo również kupują drożej podręczniki. Prawda jest taka , że szkolnictwo do 3 gimnazjum powinno być naprawdę bezpłatne (lub zmniejszyć te koszta do minimum). Wielu rodziców przekracza o "parę złotych" np. rodzinne i nie dostają zwrotu za podręczniki. Tak więc zero pomocy od strony Państwa tylko jak zwykle cały czas "pod górkę" WSPÓŁCZUJE !!!!!!!!!!
~autorka 31-08-2011 9:33
~marcela , pocieszyłaś mnie, bo już myślałam, że to jest niewykonalne z tymi podręcznikami a tu proszę jednak można, tak więc już jestem niemal w 100% przekonana, że w coś jednak jest na rzeczy z zamawianiem tych nowych podręczników przez szkołę, do której uczęszcza mój syn.. A co do komitetu rodzicielskiego, to jest on nieobowiązkowy i nikt nas nie może zmusić do jego płacenia.
~ 31-08-2011 9:42
...no cóż Wszyscy chcą zarobić, złoty interes. kupujcie u nas naj taniej lepej. WYDAWAĆ PIENIĄDZE JEST GDZIE wszyscy się proszą! tylko PRACY BRAK! mogę wydawać na podręczniki 500zł ale wcześniej muszę zarobić 5000! A najczęściej 1000,- więc 50 zł. a za 50 to ...no! a dla czego nie można korzystać z używanych podręczników?-oto jest pytanie.dlaczego muszą być tak różne, do wyboru do koloru.jak by były takie same z klasy do klasy w danej szkole to można by było odkupić od starszych klas! ZA GROSZE. tak jak to kiedyś było. ale przecież po co? INTERES MUSI SIĘ KRĘCIĆ.trzeba nabić kasy wydawnictwom, księgarniom,pośrednikom,itp.itd **********UDANEGO ROKU SZKOLNEGO kasą płynącego!!!*******
Tomy M. 31-08-2011 9:50
Księgarnie wcale nie zarabiają mnóstwa kasy na tych podręcznikach. Widać to po Internecie gdzie wcale taniej nie kupicie. Warto poszukać jednak na Allegro używanych podręczników, można trafić w bardzo dobrej cenie, ale kupowanie pojedynczych egzemplarzy jest bardzo drogie. Niestety winny jest rząd Tuska. Dlaczego? Dlatego że byłą doskonała idea aby tworzyć podręczniki JEDNAKOWE DLA CAŁEGO KRAJU, i to w zupełnie nowatorski sposób. Tak jak tworzone jest oprogramowanie Open Office, Firefox, Linux i mnóstwo innego oprogramowania którego na co dzień używacie. Podręczniki zaczęli tworzyć nauczyciele, po godzinach, jednak rząd nie był zainteresowany wsparciem finansowym tego projektu... Tusk dostałby po łapach od wydawców, więc nie podobał mu się ten projekt.
~ 31-08-2011 9:51
**********UDANEGO ROKU SZKOLNEGO KASĄ PŁYNĄCEGO!!!!*******
~erzet 31-08-2011 9:58
jak cię nie stać na dzieci to ich nie rób -proste
~ 31-08-2011 9:58
*OWOCNEJ NAUKI Z PODRĘCZNIKA NOWEGO NIEŹLE ZA ROBIONEGO!!!*
~ 31-08-2011 10:05
...wielu nie stać na ...KSIĄŻKI!!! na podręczniki też a DZIECI mają i kochają!
~ 31-08-2011 10:05
winne sa wydawnictwa to oni narzucaja ceny podrecznikow, a po drugie to nauczyciele sa tez winni bo wymyslaja podreczniki z jakimi beda pracowac a cierpia rodzice-jakby dzialke przyjmowali od sprzedazy(nauczyciele)
~autorka 31-08-2011 10:07
no tak a dyrektorzy szkół na to wszystko zezwalają...a jak się ja sprzeciwię, to dostanę informację, że jestem niewygodnym rodzicem, hahaha, no tak ale ja już szkołę dawno skończyłam,,,więc się chyba pofatyguję i poprzeszkadzam:)
~ 31-08-2011 10:15
/do~eżt; nie na temat ta aluzja Temat brzmi:"CENY PODRĘCZNIKÓW BULWERSUJĄ RODZICÓW..." co ma piernik ...
~R.Kiełek 31-08-2011 10:49
Z cenami podręczników to skandal nad skandale ! Mam pretensję do Ministerstwa Edukacji ,za niegospodarność i ,rozrzutność..i całą wątpliwą reformę oświaty !!...Ktoś na tym wszystkim robi dobry interes, kosztem często biednych ludzi ,którzy ledwie wiążą koniec z końcem...Pytam ! dlaczego nie można przekazywać podręczników wzorem dawnych lat, dlaczego często i dowolnie zmienia się programy nauczania itd. itd.....
Piipi Jelonkowa 31-08-2011 11:41
..do - [~Mako] .. jestes sierotką ! Zydzi byli wrogami Polaków /..czyt.katolików / Ludzie pochodzenia ż...owskiego są niezwykle utalentowani i dlatego mieli ograniczony dostęp do piastowania urzędów panstwowych i również kształcenia na Wyższych Uczelniach ! ~Mako ! .. to Caryca Katarzyna ograniczała Polakom drogę do nauk,a za te "zasługi" otrzymała od Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ..Order Białego Orła ! ~DZIWNE ..
~addo 31-08-2011 11:47
wydawcy-księgarze-nauczyciele---to jedna banda,która zależy na tym żeby co rok drukować nowe książki i sprzedawać z wyższą ceną------jest sprzedaż jest interes,:)
~ 31-08-2011 12:29
Moje dzieci każdy nowy rok szkolny rozpoczynało z podręcznikami z księgarni gdyż nie można było kupić używanych bo była wprowadzana kolejna reforma.Aż żal tych wszyskkich książek,których nikt nie chce a serce się kroi gdy pomyślę o wyrzuceniu ich na śmietnik.Oczywiście każda reforma polegała na przesunięciu tekstu o kartę do przodu i zmianie ilości jabłek czy gruszek w zadaniu.Mimo,że książki takie drogie i trzeba je zakupić często moje dziecko przychodziło do domu z zadaniem z matematyki przepisanym w zeszycie z innej książki.Jakież było moje zdziwienie gdy dowiedziałam się ,że pani dyktuje dzieciom treści zadań z książki sprzed 8 lat,z książki która miała być już niezgodna z nową podstawą.A zatem pytam,jakim prawem wyłudzane są ode mnie MOJE pieniądze.
~mako 31-08-2011 13:18
do pipi jelonkowa-jak jesteś taka mądra i elokwentna to powiedz czy wiesz kto w większości rządzi polską?
~zVOrnik 31-08-2011 13:42
Podręczniki do gimnazjów i szkół średnich są w przeważającej części niepotrzebne i niczego nie uczą. Ich zakup wymuszany jest tylko przez nauczycieli, bo zdarza się często, że np. trzeba przeczytać na głos jakiś tekst na polskim - wtedy jednak można mieć go na spółkę z kolegą. Czasami jednak nauczyciele zalecają kupno podręcznika, uczniowie kupują, a w trakcie roku ani razu się z nich nie korzysta, to dopiero horror! Pytanie czy istnieją jakiekolwiek podręczniki, które mogą skutecznie, z pomocą nauczyciela, nauczyć danego przedmiotu. Wątpię. Z reguły do każdego przedmiotu istnieje ok. 10 w miarę dobrych podręczników, z czego tylko 1 jest naprawdę dobry, ale nikt nie zaleca jego kupowania, np. dlatego, że jest zbyt zaawansowany, poszerzony, więc niby się nie nadaje.
~autorka 31-08-2011 13:56
pewnie się nie nadaje, bo firma która sprzedaje te książki za mało płaci...
~ 31-08-2011 14:03
zapomnialas pipi jelonkowa ze prusacy tez ograniczali polska szkole, i tak im zostalo, teraz zabraniaja polonii w Niemczech mowic po polsku nawet w domach, poczytaj na ten temat, Ludzie pochodzenia zydowskiego- co to za przezornosc nie posadza cie o antysemityzm ,a od razu w pierwszym zdaniu potwierdzasz swoj antysemityzm piszac ze Zydzi byli wrogami Polakow, , skad wiesz jak bylo tak naprawde , a okres miedzy wojnami co o tym czasie opowiesz madrego czy babcia pochodzenia zydowskiego czy Zydowka ci opowiedziala? Bo Polacy z tamtych czasow maja inne zdanie . DZIWNE
~ 31-08-2011 14:16
pociągnąć do odpowiedzialności pana Giertycha to on zrobił rozpiżdzie w szkolnictwie - prawnik decyduje o szkolnictwie - z powołania prezesunia
Piipi Jelonkowa 31-08-2011 15:18
..do - [~Autora postu z godz.14:03] .. ja tylko czytałam książki .. np.Jana Grossa i zapłakałam nad ofiarami z Jedwabna ! Napisz ! Dlaczego ? .. władza komunistyczna odmówiła restytucji mienia ż...owskiego .. zagrabionego podczas wojny ! Wiesz ? Niemcy wypłacili tym ludziom odszkodowanie wojenne w .. kwocie 5 Bilionów !
___x 31-08-2011 15:50
UJEDNOLICIĆ PODRĘCZNIKI do ku### nędzy, rząd rzuca kłody pod nogi rodzicom gdzie tylko się da a potem w tv ujadanie że nie będzie miał kto pracować na naszą emeryturę, a ekolodzy ja trzebaba parę drzewek ściąć żeby ludzie pracę mieli to wojują ile wlezie ale to ż TONY DREWNA IDĄ NA CIĄGLE ZMIENIAJĄCE SIĘ PODRĘCZNIKI I ULOTKI to już ich nic nie obchodzi
~Pens 31-08-2011 16:01
Oto tak działa PO,tylko sami chapią,chlebowski,sobiesiak i inni.Zdelegalizowac PO.Dosc kłamstwa.kalisz się dobrze ma,ta oblesna św...a.
~mały autobus 31-08-2011 16:04
@ pipi ty jesteś tylko Pipi.Niemcy mieli z czego zapłacić bo ograbili 1/2 europy. a popatrz nam za Warszawe nie zapłacili jak i za całą wojne.Według ciebie to my jeszcze niemcom musimy płacić durna ty!!!
~ 31-08-2011 16:30
a nie zaplakalas nad wiezniami w Oswiecimiu, nie zaplakalas nad GrossRozen, nad Dachau i tp, nie zaplakalas nad mlodzieza pomordowana w czasie i po powstaniu warszawskim, nie placzesz nad dziecmi niedozywionymi na ktore tak gorliwie zbiera Polsat, czy Ochojska /PAJACYK/zy nie zapalaczesz nad tym ze wpadlismy z deszczu pod rynne i coraz wiecej ludzi z tego powodu cierpi, . Twoje skroty myslowe, cytaty i wywody nie sa funta klakow warte, siedzisz w cieplym biurze jelonki com , co nie jest niestety patentem na mądrosc, wg jestes skrzywiona i podejrzewam ze to oswiadczenie widniejace na stronie od tylu dni dotyczy ciebie, a wiesz zawsze bedzie taka opinia jak w tej sprawie o kradziez roweru
~ 31-08-2011 16:36
dokonczenie z 16,30- o kradziez roweru> Konkluzja; nie wazne co ty mowisz , wazne ze taka sprawa byla, a nazwisko Kowalskiego w tej sprawie mialo kluczową role, tak wiec i to oswiadczenie nie rozwiewa watpliwosci opinii spolecznej : prawda to li czy nie, ale cos tam jednak bylo skoro az tak...
~ja 31-08-2011 17:49
a jak to jest z podręcznikami w przedszkolu w zerówce, miało nie być a są.
~WK 31-08-2011 18:04
Ja będę miała do sprzedania tańsze podręczniki w żeromie.:) W idealnym stanie.:) Zapraszam!
~Mityczny VAT 31-08-2011 20:20
Niech MR BOOK nie mydli oczu VATem, który podrożył książki o raptem 5% (zmiana z 0% na 5%). Policzmy - jeśli ksiązki w wyprawce dla klas I-III kosztowały w ub. roku np. 200zł, to w tym roku, z tytułu zwyżki VAT, powinny kosztować 210 zł. problem w tym że producenci i pośrednicy przy tego typu zwyżkach, dorzucają również swoje kilka procent, aby poprawić sobie rentowność.
~malgoo 31-08-2011 20:32
Mam dwoje dzieci, jedno w szkole podstawowej, drugie w gimnazjum wczoraj w księgarni wydałam 860 złotych. Jakby nie patrzeć, to prawie moja pensja, bo zarabiam 1300. Jutro jadę po zeszyty i inne przybory i mam nadzieję, że w tysiącu się zamknę. Początek roku szkolnego to horror.
~ 31-08-2011 20:45
Do ~malgoo a zeszyty i przybory mozna kupic caly rok nie trzeba czekac na koniec wakacji a duzo szkol podalo listy ksiazek juz w czerwcu wiec nie robmy problemu bo mozna to bylo rozlozyc w czasie natomiast w liceach w drugiej klasie wiekszosc dostanie listy ksiazek dopiero we wrzesniu wiec to jest spory wydatek a niestety dzieci musza sie uczyc do 18 roku zycia wiec ksiazki do liceum niestety trzeba kupic
~ 31-08-2011 20:48
5-6 lat temu koszty podręczników były takie same, 350zł-500zł co roku jest tak samo, bulwersja, najlepiej za darmo każdy by chciał ale takie są realia że za wszystko trzeba płacić. Jelonka.com, nie rób wyimaginowanych problemów które powtarzają się co roku. lepiej byście napisali o spadku ceny benzyny bo dzisiaj tankując pb95 w cenie 4.99 za litr, się ucieszyłem :)
goscniedzielny 31-08-2011 21:07
Mam nadzieję, że wreszcie ktoś pójdzie po rozum do głowy, jeśli co roku trzeba wydać 500 - 600 zł na podręczniki, które zmieniają się co roku, to chyba lepiej jest kupić raz tablet PC za te same pieniądze korzystając z wszystkich multimediów i jednocześnie nie marnując milionów ton papieru... a jeśli następuje zmiana programu robimy klik klik i już nowy podręcznik jest w naszym tableciku, ściągnięty za darmo ze stron Ministerstwa Edukacji...
~vito 31-08-2011 22:30
Przeciez w branzy poligraficznej tez jest jakis Miro, Zdzicho i Rycho.W ciagu dwóch lat jest do wziecia ponad pól miliarda, to jest jakis grosz. By zylo sie lepiej!
Piipi Jelonkowa 31-08-2011 22:36
..do - [~Mały Autobus] ... Zydzi,Polacy przyjeli pieniądze / oszkodowanie wojenne / od Niemców ! .. ale byli i tacy,którzy tych pieniędzy nie przyjeli od Niemców .. to ludzie pochodzenia romskiego !
~tu i tam 31-08-2011 22:49
Podręczniki w jednej z księgarni internetowej (gandalf) do I klasy gimnazjum (bez angielskiego) , kosztowały mnie niespełna 300 zł (wysyłka powyżej 200 zł jest za darmo). Zeszłoroczne książki do VI klasy szkoły podstawowej sprzedałam na Allegro za około 120 zł i takim sposobem jakoś się dało ;p. Niestety nie wszyscy mają dostęp do netu...
~... 31-08-2011 22:58
II kl. SP 270 zł, IV kl. SP 277 zł (+ część podręczników kupionych jako używane po 5 zł szt. czyli IV kl. SP to niecałe 300 zł zamiast 455 zł), zapłacone wczoraj... do tego 2 piórniki z wyposażeniem 140 zł, 2 plecaki 0 zł (w zeszłym roku kupione w sklepie górskim za 200 zł i do dzisiaj są w idealnym stanie), ubrania na rozpoczęcie kupione w W. na 1-go Maja za 120zł (dla 2 dzieci), akurat jest tam przecena. Buty kupowane w czerwcu na zakończenie, teraz nadal pasują. Fryzjer??? Maszynka za 29 zł w Tesco (i szybki instruktaż strzyżenia na Youtube). Ubrania do szkoły kupowane były systematycznie, na wyprzedażach. Jaki efekt? Przeżyłam i nie marudzę...
~x 1-09-2011 6:31
darmowa edukacja w tym naszym bajzlu.
~to dla pipi 1-09-2011 12:18
http://poloniae.nowyekran.pl/post/25400,1-wrzesnia-i-kl-warschau-utajniona-historia-mordowania-polakow-w-polsce
~dobra rada 1-09-2011 14:59
kserować te od gimnazjum np

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group