Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7330
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Centrum Jeleniej Góry… do wynajęcia

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 4 grudnia 2016, 7:46
Autor: Arkadiusz Kośmider
Fot. Archiwum
Odwiedziłem ostatnio Jelenią Górę po kilku latach nieobecności. Poszedłem na miasto coś zjeść na obiad. Pamiętałem, że fajna restauracja była przy ul. Krótkiej. Arkadia się nazywała. Kiedy tam doszedłem w oknach pusto i ciemno. Na drzwiach żadnej kartki, gdzie szukać, bo może się gdzieś przenieśli. Trudno. Poszedłem kawałek dalej na Placu Ratuszowy. Pamiętałem, że tam była Kurna Chata. Na miejscu zdziwienie, bo w oknach ciemno i pusto. Zamknięte...

Przy okazji zobaczyłem pustki w lokalu na rogu nieopodal, gdzie kiedyś od zawsze był sklep spożywczy. No trudno, nie ma wyjścia zawracam do Pizzy Hut. Po drodze jeszcze kiosk Ruchu zamknięty jest z kartką: Dam pracę 3200 na rękę i jeszcze jeden lokal, nie pamiętam co tam było. Na trzech dużych szybach napisy DO WYNAJĘCIA i numer telefonu. Smutne. Idę dalej i widzę szyldy Sphinxa. No myślę super, tam jedzenie było dobre. Podchodzę bliżej – drzwi zamknięte, w środku ciemno i pusto. Szlag jasny, to już zaczyna być kłopot bo czasu mało.

Na szczęście Pizza Hut otwarta ale w środku tylko 3 osoby, gdzie zwykle tam było kilkanaście co najmniej w środku tygodnia. Na Konopnickiej też kilka sklepów pustych z kartkami DO WYNAJĘCIA. Ciemne, brudne, odstraszające. Ciekawe kto to wynajmie i po co? - myślę sobie. Skoro ktoś to zamknął bo interes „nie szedł” to nikt teraz tych lokali nie wynajmie. I raczej będą stały puste i smuciły gości. Bo pewnie mieszkańcy do takiego widoku przywykną.

Jak dla mnie, dla byłego mieszkańca, albo przyjezdnego turysty smutny to widok, bo co gorsza w tych pustych lokalach nie było kartek, że np. sklep przeniesiony pod inny adres albo do nowej galerii. Aaaa… Wcześniej zaszedłem jeszcze do Pasażu Grodzkiego. I dopiero tutaj widać dramat! Schody ruchome nie działają, na piętrze ciemno i pustki, na drugim piętrze ciemno i pustki. Na parterze tylko „wysepka” z foliami do telefonów, obok sklep z garniturami i przy wejściu kawiarenka. Na samej górze się fitness klub ostał – na szczęście jeszcze niektórzy o formę swoją dbają. W całym obiekcie działają tylko cztery punkty handlowe. I winda. No dramat na całego. Jak ktoś na co dzień mieszka w dużym mieście np. we Wrocławiu, to się za głowę łapie – jak to możliwe?

Myślę, miasto powoli zamiera… Ale to może tylko centrum zamiera, bo przecież w innych miejscach sporo się dzieje jak się pojeździ i poogląda. Wyrosły dwie nowe galerie handlowe (na razie widać kolorowe i pełne sklepów jak się obok przejeżdża). Jest kolejna Biedronka, Lidl po liftingu ładnie się prezentuje. Tu stare budynki zburzone i już coś nowego w tym miejscu powstaje. Tam blok mieszkalny nowy wybudowany, a gdzie indziej kolejny rośnie. W sumie nie jest tak źle – myślę sobie. Dobrze, że tylko pół godziny od Jeleniej są góry. Dzięki temu i tak tu po drodze się zatrzymam, choćby na kawę w Maku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (79) Dodaj komentarz

~GG 4-12-2016 8:19
Smutna prawda. Szkoda że nie wiesz jakimi bzdetami zajmują się radni zamiast starać się to zmienić.
~ 4-12-2016 8:22
Lecz jest dużo lokali dla wylęgarni ćpunów tzw.24 na dobę
~jur 4-12-2016 8:47
Panie autorze tych wypocin. Co do Pasażu Grodzkiego to się to chyba pan jakoś niedokładnie go oglądał. Właśnie na drugim piętrze znajduje się Fitness World a nie jak pan pisze że drugie piętro jest ciemne i puste. A jak Ci się nie podoba to wypierniczaj do właśnie przez Ciebie wspomnianego Wrocławia ( to właśnie przez to miasto które nas okradło po tym jak Jelenia Góra przestała być siedzibą województwa, wszystkie pieniądze zostały przekazywane właśnie do tego zakichanego miasta gdzie jego mieszkańcy są bardzo zadufani w sobie i jeszcze gorsi od Warszawiaków). Jelenia Góra jest pięknym miastem. No to teraz czekam aż pojeździ po moim wpisie nasza kochana młodzież której to nic nie pasuje i najlepiej tylko siąść przed kompem i narzekać.
~UUuuu 4-12-2016 9:02
Za to Legnica jaka piękna! Nawet Tesco tam likwidują :-)
~lm 4-12-2016 9:47
W Jeleniej tez to gowno z likwidować by mogli TESKOWE,,bo tam nic ciekawego mieso myte w plynami do naczyń a jak się kupi wędliny to jeden dzień gora dwa poleza w lodowce i do kosza Wszystko stare nawet to jedzenie co tam jedza na miejscu jak kurczakow nie da się już sprzedać jako swerze to ida na ruszt,,skandal ,,,BEDZIE trzeba tym zainteresować sanepid,,
~Przesieczanin 4-12-2016 9:47
no nic może nas za orają albo zrobią morze Jeleniogórskie, miasto umiera to fakt.
~nannao 4-12-2016 10:20
Do 9;47 tak zainteresuj i gwarantuje że nic takiego o czym piszesz nie ma miejsca tu nie ma takiej potrzeby żeby robić takie przekręty a ten twój wpis to tylko do prokuratury i sprawa o zniesławienie
~ 4-12-2016 10:21
A co dziwicie się jak te Panie z Urzędu w podatkowym każą płacić duże podatki za nieruchomość lokalnym małym biznesom to zamykają i nie opłaca się , natomiast markety typu Tesco . Lidl , Biedronka nie płacą podatków za Nieruchomość to sobie mogą pohandlować , małemu mogą d..ebać podatek ale dużego się boją.
~zaboberek 4-12-2016 10:28
Może się komuś nie podobać artykuł,ale faktem jest,że taka jest rzeczy- wistość naszego śródmieścia.Ceny wynajmu lokalu w centrum miasta są wysokie,co za tym idzie to i cena artykułów tam sprzedawanych rów- nież jest odpowiednio wysoka.Wielu klientów nie stać na taką rozrzutność i szukają tego towaru w centrach handlowych.To wszystko prawda,ale czy trzeba mieć o to pretensje do autora artykułu jak ma to miejsce w przy- padku "Jura"i obrażać go?
~Arno 4-12-2016 10:29
Pocieszające jest to, że pazerni właściciele tych lokali, dla których jedynym realnym klientem były banki, teraz zarabiają nie MAŁO. Teraz nie zarabiają NIC. Sprzedać też tego nie mogą, bo kto to kupi? Jeżeli żądali złodziejskich stawek za wynajem, które nie pozwalały prosperować najemcom, to chyba efekty są oczywiste.... To jak ewolucja w naturze, ale tu mamy ewolucję ekonomiczną....
~ 4-12-2016 10:35
niestety tak to wyglada i chyba nie ma szans na poprawe.
~ 4-12-2016 10:36
smutno ale prawdziwie
~ 4-12-2016 10:40
galerie galerie wysysaja z miast zycie
~II sort 4-12-2016 10:54
"A jak Ci się nie podoba to wypierniczaj -" - brawo, kultura powalająca! Ciekawe, co TY dla Jeleniej Góry zrobiłeś?
~ 4-12-2016 11:26
"NOWY RYNEK" nazwa mówi sama za siebie...
~do jur 4-12-2016 11:37
Powiedział ci ktoś ,że pajacem jesteś? Nie? No to się dowiedziałeś. Nie Fitness-em miasto żyje!
~jamnik 4-12-2016 11:40
Nie ma pracy, nie ma kasy to nie ma nie ma podatków na rozwój. No i oczywiście nie ma klientów w sklepach. Tego nie da się zamydlić statystyką o bezrobociu i liczeniu mieszkańców po zameldowanych. Jelenia nigdy nie była żadnym miastem turystycznym, rozwijała się dzięki pracującym tu mieszkańcom. Nie ma mieszkańców, nie ma rozwoju. Nie wiem co do tego ma Wrocław??
kazimierzp 4-12-2016 11:47
Temat jest zbyt złożony aby hejtowaniem go określić! Te przemiany dotyczą wszystkich polskich miast. Klient woli podjechać samochodem do galerii, zaparkować i pod dachem od sklepu do sklepu, lokalu do lokalu się snuć. Zabytkowe centra miast na całym świecie to: ciągi ulic z przytulnymi lokalikami, sklepikami z unikatowymi pamiątkami i ciekawe zabytki. W zabytkowych centrach są też małe hoteliki vintage w których zatrzymują się zamożniejsi turyści. Jelenia Góra: w latach sześćdziesiątych wyburzono stare centrum z narosłymi usługami, a w zamian zbudowano atrapę z mieszkaniami komunalnymi (lokatorzy chcą ciszy i spokoju). Sprzedawcy sklepów w centrum gdy zostali najemcami wołali, że jak im się sprzeda lokale to oni zainwestują... ale tylko podnajmują! c.d. w kolejnym poście!
kazimierzp 4-12-2016 11:54
C.D. Kurna Chata - z tego co wiem tam w ich "łonie" nastąpił spór i ich drogi się rozeszły ze szkoda dla firmy. Arkadia miała duży lokal przy Krótkiej, może za duży i teraz jest pod arkadami nowa Arkadia z tym samym mistrzem kucharskim. Pasaż Grodzki! Kiedy ważyły się losy pustego placu pomiędzy Jasną i Grodzką zwyciężyła niestety opcja żeby cały teren przeznaczyć pod duży obiekt handlowy. Kiedy inwestorowi Pasażu Grodzkiemu panu Pawłowi mówiłem ze to najgłupsze miejsce pod tego typu obiekt to patrzył się na mnie jak na wroga i do budowy parł! Są też zarzuty w naszym mieście iż nikt nie buduje galerii w centrum miast. W naszym mieście wszystkie powstały na obrzeżach, a nie jest winą inwestorów że decydenci z lat siedemdziesiątych ulokowali największe osiedla na granicy naszego grodu...
~hirschberger 4-12-2016 12:19
I Bardzo dobrze, Jelenia przed wojną też była małym malowniczym miasteczkiem.To za komuny próbowali zrobić z niej "metropolię" na siłę przyłączjąc wszystkie wioski i miasta wkoło od Maciejowej po Jagniatków.Do tego założono dwie jednostki LWP gdzie ściągnięto kilka tysięcy trepów z całej Polski oraz wybudowano "potworka" o nazwie Zabobrze,zaludniając go małorolnymi z okolic.Dziś miasto się wyludnia,trepy i napływowi wyjechali a Jelenia powraca do dawnych dobrych czasów,a jak chcecie tłumów to wyjazd do Wrocka albo Wawki.
~molbdenn 4-12-2016 12:43
po prostu ludzie nie mają pieniędzy i zamiast zjeść objad czy kolacje w restauracji gdzieś w centrum wolą posiedzieć w domu kupić coś w idu lub w biedronce i przygotować sobie coś smacznego samemu w domu. Za to młodzieży wystarczy kebab lub strips z kfc. A turyści niech się żywią poza jelenią górą. Drugą sprawą to jest brak imprez koncertów w centrum. Miasto czy właściciele klubów nie mają co zaproponować mieszkańcom dlatego ludzie o zgrozo wolą spędzać wolny czas w galeriach chodząc i oglądać ciuchy. Miasto umiera na naszych oczach, to jest smutne. Czas najwyższy coś z tym zrobić coś zmienić...
~molbdenn 4-12-2016 12:48
w centrum miasta pozostaną tylko banki urzędy i jakieś sieciówki typu pizza hut. A lokalni restauratorzy czy sklepikarze pójdą z torbami. Szkoda.
~molbdenn 4-12-2016 12:51
jeszcze są apteki ciucholandy optyki i sieci telefonii komórkowej. Takie będzie centrum miasta
~ 4-12-2016 13:16
Zawiła coś ty zrobił z tym pięknym miastem twoje osiem lat rządów doprowadziło nasze miasto do wymarcia Zawiła jest z PO czy za wszystko za co się weżnie ta sicz z PO musi zniszczyć Jelenia ma najwięcej Super i Hiper marketów mała przedsiębiorczość jest dożynana przez tą mafie z PO
~xx 4-12-2016 14:09
Każde pokolenie żyje "starymi dobrymi czasami" czyli czasami kiedy byli młodzi i swiat wydawał im się piękny.Dlatego jedni tęsknią za latami 70-tymi ,inni jak autor tego artykułu za latami 90-tymi.A prawda jest taka że świat się zmienia,miasta się zmieniają i nic nie trwa wiecznie.Warto tez pamiętać że Jelenia Góra do lat 60-tych była malutkim miasteczkiem wielkości Lwówka czy Lubania.Jednak nieudolnym komunistom zachciało się tu stworzyć drugi Wrocław-powstał dziwny twór o długości 30km z sąsiednich wiosek i miasteczek oraz wybudowano betonową dźunglę o nazwie Zabobrze-to się nie mogło udać ponieważ nie było tu wystarczającego przemysłu,autostrady itp.Dlatego miasto się wyludnia.Jedyna przyszłość tego miasta to turystyka i mikroprzedsiębiorstwa rodzinne.
~ojciec 4-12-2016 14:12
Jestem zadowolony źe w 2004r namowiłem syna aby wyjecnal do cywilizowanego kraju, dzisiaj mi dziękuje
~ 4-12-2016 14:28
życie do galerii się przeniosło ,tam się teraz je ,ubiera ,spotyka ze znajomymi...na ''majówkę ;; nikt już nie zagląda
~Donżon 4-12-2016 14:31
Puste lokale to wina właścicieli bo nażreć się nie mogą. 8000 czy 10000 czynszu to kwoty wyjęte z chorej głowy - żaden sklep nie zarobi na taki czynsz. Efekt taki że lokale puste stoją i nie zarabiają na siebie a właściciele zamiast za złodziejskie czynsze jechać na Bachamy to pojadą najwyżej do galerii do której przenieśli się własnie ich byli najemcy. A już szykuje sie kolejny pusty lokal po Plusie na majówce
~ 4-12-2016 15:15
Puste lokale to wina właścicieli tych lokali, a nie galerii.
~ 4-12-2016 15:53
gdyby Pan Kazimierzp byl w tym miescie w latach 70 to by mu okulary spadly na brode z wrazenia jak to miasto tetnilo zyciem.A jesli chodzi o centrum miasta to nie tylko pozamykane sklepy ale slabosc np.instytucji kultury ktore organizuja malo imprez a jesli juz to sa po prostu slabe .
~Widz 4-12-2016 16:17
" Obawiam " się , że Pan Kazimierzp ma baaaardzo dużo racii w swoim wpisie.
~ 4-12-2016 16:31
Dzisiejsi mieszkańcy miasta, napompowani obowiązującą propagandą jak to smutno było za PRL-U, byli by w szoku gdyby zobaczyli ulice centrum przez cały dzień, aż do nocy. Tłumy ludzi, ciężko było się po 1-go Maja przecisnąć, pełne restauracje, często z brakiem miejsc. W środku np. w Europie orkiestra i zabawa... Dworzec kolejowy o 3 w nocy to miejsce tętniące życiem, ciągły ruch, bar, restauracja pełne. Pociągi śmigały całą dobę, pełne turystów. Czy naprawdę to był taki smutny czas?
~do 16:31 4-12-2016 16:41
I co z tego że były tłumy,jak panował zamordyzm i bieda.Chciałbym zobaczyć jaki szczęśliwy byłeś w czasie stanu wojennego.Nie do wiary że są osobnicy z rozrzewnieniem wspominający czasy dziadostwa i szarzyzny PRL-u,komuna wyprała niektórym mózgi.
~ 4-12-2016 17:10
Do: 04-12-2016 16:41 | ~do 16:31 | Co Ty pieprzysz. Prawdziwa bieda przyszła wraz z upadkiem komuny i koronacją Balcerowicza. Wtedy ludzie zaczęli szperać po śmietnikach, a na ulicach pojawili się nieznani wcześniej bezdomni i bezrobotni. Ja jako robol mogłem sobie pozwolić na więcej, niż dzisiejszy parobek z hipermarketu.
~pl. 4-12-2016 17:31
Winni san też sami wł. sklepów......Ostatnio chciałem kupić koszule, wchodzę do sklepu wybór nie za duży. W końcu coś znalazłem, ale nie ten rozmiar, innych rozmiarów nie ma. No to pytam o inna czarna, czarnej nie ma itd. W końcu udałem się do galerii, tam wybór taki, że nie wiedziałem na co się zdecydować.
~B+ 4-12-2016 17:44
Fakt niezaprzeczalny, że od drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych to miasto zaczęło wymierć.Jeszcze 10, kilkanaście lat temu było tu całkiem inaczej, a teraz pustki, pustki i jeszcze raz pustki.Za kolejne 10 czy 15 lat spełni się marzenie części piszących tu na forum i Jelenia stanie się 50 tysięczną pipidówą.
~m12 4-12-2016 17:54
centrum 1 maja ..puste ale pytanie kto i kiedy sprzedał lokale w centrum ..i teraz właściciele chcą na nich zarobić i tyle a gdyby były miasta można by wynajac na kafejki itp. na minimalnym zysku i może coś by było
~hmm 4-12-2016 17:57
Jelenia Góra to prowincjonalne miasteczko, które za komuny rozdęto do obecnych rozmiarów, nie licząc się z realiami. Kto z Cieplic lub Sobieszowa będzie się telepał do Jeleniej i po co? Należy porzucić rojenia o dawnym województwie i lokalnej metropolii, przestać się obrażać na innych zwłaszcza Wrocław i pogodzić z faktami Jelenia nie jest i nie będzie dużym miastem.
~ 4-12-2016 18:03
Ludzie mają samochody i chcieliby zatrzymywać się przed sklepami tymi samochodami, ale nie mogą, bo przed sklepami parkują ich właściciele, jak również właściciele lokali. Tak jest na 1 Maja, tak jest na Piłsudskiego, tak samo jest na łączniku 1 Maja z Piłsudskiego, gdzie na chodniku stoją samochody tak, że pieszy musi iść po jezdni, aby przejść nie ocierając się o brudne pojazdy. To nie tylko galerie i markety powodują, że ludzie przenoszą się z zakupami do tychże lecz właściciele sklepów sami to spowodowali. To nie te czasy, gdy nie było towaru, a klient był traktowany jak intruz, gdy "tętniło życie" za komuny, książki były spod laty, buty także. Wtedy sklepikarze byli królami, a teraz muszą dbać o klienta, by zechciał do nich zajrzeć.
~ 4-12-2016 18:07
Za komuny był owszem tłum ludzi, ale w sklepach były pustki, a ludzie ganiali za towarem patrząc gdzie co rzucili, tam cytryny, a gdzie indziej mydło z Anglii, bo dobrego mydła też nie było na początku lat 90-ych. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych natomiast brakowało mięsa, więc też polowało się, jak coś rzucili, dlatego było pełno ludzi na ulicach. Z nostalgią te czasy mogą wspominać tylko ludzie, którzy kupowali w sklepach z żółtymi firankami - KONSUMY czy jakieś wojskowe kantyny, bo dla zwykłych ludzi pozostawały kolejki sklepowe. Pełno ludzi, bo wszyscy stali w kolejkach. ZA CZYM KOLEJKA TA SWOI...
~Real 4-12-2016 18:11
JG powiela z opóźnieniem 10-15 letnim to samo, co działo się w innych polskich miastach. Wniosków nie wyciągnięto. Niestety jest skazana na zmniejszającą się liczbę mieszkańców i wszystko co jest z tym związane. Jak ktoś chce, to znajdzie nawet opracowania naukowe w Internecie.
~ 4-12-2016 18:15
Miasto nie organizuje imprez, bo nie ma na to pieniędzy. Za komuny więcej było środków na propagandę, którą szumnie nazywano "kulturą". Jeśli jakiś kacyk-decydent miał głowę na karku, to zapraszał jakiś zespół z dobrymi notowaniami wśród młodzieży, bo miał na to dużo kasy z "komitetu" (KW lub KM). Komitet dbał o wizerunek, dużo "występów" było zwłaszcza na święta 1 Maja, 22 Lipca i 7 listopada, jak również 9 maja. Wtedy były w salach klubowych filmy za darmo dla młodzieży spędzanej ze szkół, musieli również występować na akademiach "ku czci". I taka to była "kultura" i "imprezy" za komuny w Jeleniej Górze. Najwięcej "tłumów" na ulicach było na pochodzie 1 majowym. Teraz tłumy niewielkie na rocznicach, bo obecność na nich nie jest obowiązkowa. Wówczas młodzież MUSIAŁA być na pochodzie.
~ 4-12-2016 18:19
Nie ma dużych zakładów pracy, w których można normalnie zarobić, więc ludzie uciekają z Jeleniej Góry za pracą, zostają najsłabsze jednostki albo właściciele firm, który nie chcą kupować nawzajem u siebie, lecz wolą kupować w marketach i galeriach. Jeśli właściciele płacą pracownikom mało, to pracownicy nie mając czego wydawać szukają tańszych sklepów. Tańsze są jedynie markety. Sklepikarze tracą klientów i kółko się zamyka.
~ 4-12-2016 19:33
Jelenia Góra to nie jest miasto nad Bobrem tylko za Bobrem :)
~OBoże 4-12-2016 19:37
Trzeba by było porozmawiać z szanownym Panem Prezydentem Miasta Jeleniej Góry co dalej robić, ewentualnie jakie szkoły kończyć? Pomocy! Ratuj Panie Prezydencie!
~Wanda 4-12-2016 20:55
Galerie zamordowali centrum miasta. Jeśli rada miasta nie był tak chciwy i nie pozwolili budowac te galerie Dla Czego nie przyjąć tak samo jak robi a to w niektórych miasta U w Niemczech, tam właściciele sklepów / restauracji pozwalają nowych firm wynająć po bardzo niskich cenach i Rada zapewnić redukcji podatków na tak wiele zalet: - 1, Nowe firmy mogą rosnąć. 2, sklepy są zajęte. 3, miasto wraca do życia. 4, właściciele sklepów utrzymać głowy nad wodą. Jest to fakt, powrót do życia w naszym pięknym mieście.
~Filip56 4-12-2016 21:22
Dużo o tym ostatnio piszą jeleniogórzanie, miasto jest głuche na ten głos, ale sądze że w kolejnych wyborach pogonią to całe towarzystwo które rządzi nieprzemiennie zmieniajac tylko nazwy. Na dzień dzisiejszy zamykają sie kolejne sklepy i likwidują firmy, za to buduje się kolejne biedomarkety, w których już nie tylko kupisz jedzenie, ale ubrania,chemie,sprzęt AGD i inne. Większość firm które generuje zysk działa poza Jelenią Górą a tutaj ma tylko siedziby, ale już nie długo ... bo powierzchnie biurowe w Jeleniej Górze już w 70% są puste !!!!
~ 4-12-2016 21:34
To nie galerie zamordowały centrum miasta lecz właściciele lokali oferując czynsze tak horrendalnie wysokie, że sklepikarzy na nie nie stać. Galerie są w każdym większym mieście, a sklepy jakoś funkcjonują, tylko w Jeleniej Górze dobrze ustosunkowani sklepikarze powykupywali lokale za bezcen, a potem zamiast sami prowadzić handel, podnajmują je innym.
~olo2580 4-12-2016 22:32
a tak n marginesie to ile żądają sobie właściciele lokali do wynajęcia przy Konopnickiej lub 1-maja za 1m2? wiem że mnie nie stać ale tylko pytam bo jakby było niedrogo to może bym wynajął?
~mo 4-12-2016 23:04
ze dwa lata temu- spacer zakupowy w centrum Jeleniej- sierpień, godzina 17.30 -masakra! wszystko zamknięte!!!!! To niech się nie dziwią, że nie mają obrotu, jeżeli zamykają o 16.
~ 4-12-2016 23:45
Inteligencja od wielu lat opuszczała Jelenią Górę. Zostały półmózgi we władzach ( intelektualna czarna komedia) i społeczeństwo pracowite. Lecz bez liderów olbrzymi potencjał stolicy Karkonoszy więdnie jak kwiat bez wody.
~WYRZUTEK 5-12-2016 0:05
Szajka wycieruchów politycznych rządzi od kilkunastu lat w tym mieście ( nazwiska znane wszystkim ) a efekty tego bajzlu na mitycznych właścicieli się zwala. To przecież oni sami i ich rodziny są właścicielami większości domów, placów no i oczywiście akcji
~Do 10:40 5-12-2016 1:20
Galerie wysysają z miast życie? Sięgnij pamięcią wstecz. Centrum zamierało jeszcze zanim otwarto galerie. Za to otwierano coraz więcej banków i tych pseudokasyn lucky seven, 777, które nadal wyrastają, jak grzyby po deszczu i jak je jeszcze zwał. Do centrum nie było po co jechać, tylko do hipermarketu, bo tam można było coś kupić, a namiastkę galerii stworzyło TESCO. Szwendanie się po mieście, by coś kupić, gdy aura nie jest przyjazna to żadna przyjemność. Lepiej więc zaparkować samochód na parkingu podziemnym, udać się na zakupy, a potem wygodnie załadować je do samochodu nie moknąc... Z kolei zamykające lokale nie są zawsze wynikiem za niskich dochodów, lecz "padają", bo nie są w stanie unieść na swych barkach horrendalnie wysokiego czynszu za ich najem :(
~ 5-12-2016 6:32
Ci co do tego doprowadzili chca jeszcze pobatki
~ 5-12-2016 6:35
Zakazy ,nakazy ,zezwolenia ,pozwolenia ,zaswiadczenia Drakonskie Podatki.Czas na zmiany wszyscy wont
~ 5-12-2016 6:39
Ci co do tego doprowadzili KRYZYSU NIEMAJA, Dolej zabijaja polskich przedsiebiorcow BORDZO wysokimi podatkami
~ 5-12-2016 6:45
ANTYPOLSKA i ANTYSPOLECZNA POCZTA POLSKA ZA PLACENIE ,podatkow ZUS .WAT kara nas trzykrotnie wieksza prowizia .ZGROZA
~ 5-12-2016 6:54
Sobota godzina 14 w miescie trzy osoby
~ 5-12-2016 6:55
Ceny lokali w marketach zabija reszte
~molten 5-12-2016 8:58
do ~m12. Podobnie, jak Ty, z wielkimi oczami czytam, i zastanawiam się tak samo, jak ty, kiedy to się stało, że MIASTO SPRZEDAŁO LOKALE HANDLOWE. Pamiętam słynną 'bitwę o handel" w Jel. Górze z początku 1990 roku, kiedy to miasto uwłaszczało w lokalach handlowych ówczesnych sprzedawców, ale tylko na zasadzie NAJMU. Mówiono wtedy głośno, że to zbyt cenny majątek miejski, aby się go pozbywać. Więc kto i kiedy to sprzedał? Może ktoś wie i napisze ? Przy okazji: czy kazimierzp, to nie czasem Kazimierz Piotrowski z Rady Miasta ?..:)
~molten 5-12-2016 9:03
do~ z 6:45 Załóż konto w banku, korzystaj z bankowości internetowej, płać podatki przelewem za darmo przez internet.
~do xx 14:09 5-12-2016 9:09
Drogi Panie! Na początku lat 60-tych (wiele lat wcześniej zanim przyłączono do Jeleniej Cieplice i zanim powstało Zabobrze), miasto liczyło ponad 50 tys. Lwówek Śląski w tym samym czasie niespełna 6 tysięcy, Bolesławiec nieco ponad 22. Dla porównania, w tych latach Wałbrzych to ponad 114 tysięcy a Legnica zaledwie 64. Dawniej niemal do każdego z tych miast przyłączano okoliczne wioski np. Przybków, Pawłowice czy Piekary do Legnicy, Rusinowo czy Sobięcin do Wałbrzycha. Pańskie wypociny są tu po prostu żałosne.
~ 5-12-2016 9:09
Czynsze w dół, urząd dla małego biznesu, przywrócić niestety ruch kołowy z miejscami na parking w centrum,samochód to naprawde znak czasu i jeżeli na zakupy to chce mieć gdzie się zatrzymać.Pusta Długa,Krótka, 1-go Maja, Konopnickiej czy Kopernika to właśnie ten syndrom.
~do 09:09 05-12-2016 5-12-2016 9:26
Po co to szczekanie o samochodach jak i tak nie przyjedziesz na deptak do żadnego sklepu, jestes jednym z tych co po marketach jeżdżą i do galerii zaglądają. Samochód to nie jest znak czasów , to choroba czasów - jak ruszysz nieco mięśnie kończyn dolnych i przejdziesz się do centrum to wyjdzie ci na zdrowie, no chyba że na starość również będziesz jeździł ... na wózku inwalidzkim bo kopyta już nie będą chciały nieść
~no i tak... 5-12-2016 10:21
mówimy o lokalach...a wiecie ze nasza woda w kranie jest jedną z najdroższych w kraju ??? Zawiło - dziękujemy !!! za 5 lat w jeleniej będzie tylko 40 tys ludzi...starzy umrą, młodzi za granicą ....zostaną nieudacznicy, dilerzy i Ci którzy są w jakiś nierozerwalny sposób związani. smutne
~kkk 5-12-2016 10:32
Czynsze z kosmosu - skoro właściciele są tacy pazerni (głupi) to niech rozkręcają sami w tych lokalach biznesy, pokażą jak i ile można zarobić w ich "wyjątkowych, ekskluzywnych" lokalach a następnie niech próbują wynająć lokal adekwatnie do osiąganych wyników. Miast JG twór z kosmosu - niech to w końcu rozwalą, odłączą te wszystkie, na siłę przyłączone miejscowości, wprawdzie JG będzie miała może 25 tys mieszkańców, ale wszystkie miejscowości zyskają na niezależności, Cieplice w końcu byłyby uzdrowiskiem, wystarczy spojrzeć na Świeradów, rozkwita.
~MAK 5-12-2016 10:43
No, jak się z klapkami na oczach biegnie ze Sphinxa do Pizzy Hut, nie zwracając uwagi na 10, jak nie więcej restauracji w Rynku, to pozdrawiam! Po co ten ten tekst? Jeleniogórzanie mają się dowiedzieć, jak jest w ich mieście? Nie wiemy jak jest? Tak - cała masa lokali w centrum jest do wynajęcia. Ale rajd Sphinx - PizzaHut to oszustwo - jak się nie widzi Metafory, Sorrento, Sofy, Piwnicy Rajców, Aroma Cafe, Warki itp po drodze, to się po prostu chce trochę pofajdać na miejskim portalu internetowym ,nic więcej.
~kkk 5-12-2016 10:51
Czynsze z kosmosu - skoro właściciele są tacy pazerni (głupi) to niech rozkręcają sami w tych lokalach biznesy, pokażą jak i ile można zarobić w ich "wyjątkowych, ekskluzywnych" lokalach a następnie niech próbują wynająć lokal adekwatnie do osiąganych wyników. Miast JG twór z kosmosu - niech to w końcu rozwalą, odłączą te wszystkie, na siłę przyłączone miejscowości, wprawdzie JG będzie miała może 25 tys mieszkańców, ale wszystkie miejscowości zyskają na niezależności, Cieplice w końcu byłyby uzdrowiskiem, wystarczy spojrzeć na Świeradów, rozkwita.
~xx do 09:09 5-12-2016 10:56
Wypociny to ty prawisz matematyczne,gdyż nie zrozumiałeś sensu mojej wypowiedzi.Dzięki decyzjom kilku idiotów o przyłączaniu do JG wszystkiego co się da,powstało najdziwniejsze i najbesensowniejsze miasto-kicha w Polsce o długości 30km i miejscami o szerokości 1km.Nijak się to nie ma do Legnicy,Wałbrzycha więc nie bredź.
~18 sqandal 5-12-2016 11:07
....najpoważniejszym błędem było ze Jelenia Góra była miastem wojewódzkim , zamiary ponad siły , po co tu było województwo ? Chcieli zrobić z miasta turystycznego metropolie , przyłączyli kilka zabiedzonych wsi i pręzyli muskuły , nie tędt droga > Jelenia Góra powinna zostać wtedy powiatem i nie likwidować zakładów w imie miasta turystycznego . Teraz ani przemysłu ani turystyki , BIEDNA ZAPYZIAła mieścina i tyle !!
kazimierzp 5-12-2016 12:13
@8:58 - molten. Tak kazimierzp to ja Kazimierz Piotrowski który był radnym w latach 1990-94. Wtedy obowiązywała zasada, że lokale usługowe zostaną zbyte wtedy gdy wszystkie lokale mieszkalne w budynku zostaną kupione przez najemców. Potem nie wiem na czyj wniosek z radnych ta zasada została zmieniona. Proszę się zapytać radnego Szymańskiego z PiS który był jednym z beneficjentów tej zmiany i stał się właścicielem lokalu przy ul Konopnickiej - gdzie jego rodzice prowadzili sklep z czapkami.
~Do ~18 sqandal 5-12-2016 12:53
A jakie są Świętochłowice? Także biedna, zapyziała mieścina.
~ 5-12-2016 13:04
nie ma pracy przede wszystkim dającej prócz zarobków stabilność, no to ludzie muszą oszczędzać więc nie mogą sobie pozwalać na odprężenie w restauracji, a niektóre prywaciarki m. in. restauratorzy też dobrzy bo za usługi/produkty to bajońskich sum żądają a pracownikom to płacą grosze na umowie o dzieło i jeszcze jęczą że nikt nie chce pracować lub same ciamajdy - jaka płaca taka praca, Wynajem lokali: coż czas najwyższy żeby7 ktoś wziął za łep cwaniaczków kitrających po kilka lokali i wynajmujących za zbyt duże pieniądze to samo mieszkania, bo takie lichwiarstwo to działanie na szkodę miasta i kraju
~ 5-12-2016 13:06
Brawo 10.43.
~ 5-12-2016 13:09
Kto jest autorem tego artykułu? Po co, na Jelonce, nam taka antyreklama naszego miasta.
~ 5-12-2016 13:10
Brawo 10.43.
THX1138 5-12-2016 13:10
do 13:04 racja , po nadto jeśli nie odzyskamy WOJEWÓDZTWA JELENIOGÓRSKIEGO to będzie bardzo źle, może nasz rząd prócz 8 letniej podstawówki przywrócił dawny podział województw
~ 5-12-2016 13:52
Jelenia Gora czy nie widac jest miastem bez przyszlosci tzn . ze nie jest miastem dla mlodych chyba ze sa to nieudacznicy i jakies ciamajdy ktorzy nie wiem po co tu zmadaja sie z zycjem. Jelenia Gora to miasto fajne dla emerytow i rencistow. Jak sie zyje z ZUS wiec po co nam ulica. 1-go maja .A dodam ze jest sie tam przypadkiem raz na kilka miesiecy, to wazniejsze jes to by na kazdej ulicy byly markety gdzie tanio mozna bylo by zakupy zrobic. Wiec po co tu ,, bic piane,,?Co bylo kilkadziesiat lat temu na ulicy 1-maja juz sie ,, nie wrati,,😟
~Pi 11-12-2016 20:29
Nieudacznicy to uciekają z Jeleniej Góry i z Polski. Ludzie zdolni i kreatywni dadzą i dają sobie radę. Płaczcie dalej i wybierzcie sobie prezydenta który za was wszystko zrobi. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group