Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 4101
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Catering dla zatrzymanych?

Czwartek, 30 czerwca 2016, 13:37
Aktualizacja: Piątek, 1 lipca 2016, 7:43
Autor: Robert Czepielewski
Polska: Catering dla zatrzymanych?
Fot. Archiwum
Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się prośbą do Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego z prośbą o podjęcie czynności ustawodawczej w sprawie zapewnienia posiłków i napojów osobom zatrzymanym, wobec których prowadzone są czynności prokuratorskie.

Jak wyjaśnia Adam Bodnar: - Do podległego mi Biura wpłynęły wnioski, których autorzy żalili się, że będąc zatrzymanymi przez Policję, przez wiele godzin brali udział w czynnościach procesowych i w tym czasie nie otrzymali żadnego posiłku ani napoju.

Sprawa wróciła jak bumerang gdyż 24.04.2008 ówczesny Rzecznik w wystąpieniu generalnym przestawił problem ministrowi MSWiA wnosząc o jego pilne uregulowanie. W odpowiedzi RPO został poinformowany, że podjęcie takich działań wykracza poza zakres upoważnienia stwierdzając, że zatrzymania prowadzą także inne organy sugerując przeprowadzenie w tej sprawie uzgodnień międzyresortowych.

Jak zaznaczył Rzecznik Praw Obywatelskich, o potrzebie szybkiego uregulowania zasad wyżywienia osób zatrzymanych w stosunku do których prowadzone są czynności w ramach postępowania karnego świadczy naruszenie art.41 ust. 4 Konstytucji RP nakazu traktowania każdej osoby pozbawionej wolności w sposób humanitarny. Rzecznik zauważył także, że brak podjęcia kroku w celu rozwiązania problemu może naruszyć art.40 który mówi, że ”Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu.

Sprawa wzbudza wiele emocji i pojawiają się problemy natury technicznej. Co z osobami będącymi diabetykami, zatrzymanymi którzy ze względów religijnych nie spożywają np. mięsa, są też wegetarianie, weganie, alergicy, itp. Co z bezpieczeństwem dostarczenia posiłków i napojów - istnieje przecież możliwość zatrucia pokarmów. Znając też polskie realia do całej sprawy włączy się także SANEPID, który będzie kontrolował żywność i warunki, w jakich posiłki będą konsumowane...

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group