Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 4691
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Cała sala tańczyła „Greka Zorbę”

Piątek, 20 maja 2011, 22:06
Aktualizacja: Sobota, 21 maja 2011, 16:40
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Cała sala tańczyła „Greka Zorbę”
Fot. TEJO
Sympatyczny wieczór w gorących rytmach i pośród śpiewu pełnego ciepła serca zgotowali dziś publiczności wykonawcy okolicznościowego koncertu w ramach Dni Muzyki Greckiej. Zabrzmiały lubiane, choć nie wszystkie znane, dzieła Mikisa Theodorakisa.

Kompozytor ten znany jest w Polsce głównie dzięki muzycznej ilustracji do filmu „Grek Zorba”. Jednak jego dzieło jest znacznie szersze, a w ojczyźnie uznawany jest za jednego z największych narodowych twórców. W klimat koncertu słowem wprowadził dr hab. Illias Wrazas, który także był jednym z wykonawców.

Theodorakis sięga zarówno do kultury ludowej, wręcz marginalnej, lecz także inspiruje się literaturą wysoką.
Głównie jednak ten kompozytor, a także były polityk i bojownik w latach wojny domowej, stał się sławny dzięki wyniesieniu na salony muzyczne piosenek środowiskowych, nierzadko z kręgów wyjętych spod prawa. Na tej bazie powstała „artystyczna muzyka popularna”. Łączy z sobą pewną prostotę z kunsztem: opiewa nieszczęśliwą miłość, samotność, smutek, rozstanie i tęsknotę. Illias Wrazas porównał ten trend do portugalskich pieśni fado.

Później była już tylko muzyka: w sumie w jednym stylu pełnym rytmu, tempa, z charakterystycznym accelerando, momentami obłędnym prestissimo, a nieraz rozwlekłym, ale jakże przejmującym largo. Świetnie wczuwających się w greckie klimaty filharmoników dolnośląskich poprowadził Maestro Janusz Powolny. Kluczową postacią koncertu był Janis Buras. Jako solista grał na buzuki (charakterystyczna grecka mandolina), a także śpiewał wraz z małżonką Magdaleną Januszkiewicz-Buras. Wystąpił także charyzmatyczny Jorgos Skolias, który – śpiewając – wybijał sobie rytm uderzając się w piersi. Jak wspomnieliśmy, do wokalistów dołączył także Illias Wrazas.

- Pewnie część z Państwa nie wie, skąd tu się wzięli Grecy, którzy śpiewają po grecku i mówią po polsku. Otóż jesteśmy synami emigrantów politycznych, komunistów, którzy po przegranej wojnie domowej, musieli opuścić kraj i przyjechali do Polski – wyjaśnił Illias Wrazas. Dodał, że wyliczył, iż sam został poczęty w Rumunii, a urodził się we Wrocławiu. Do dziś na Dolnym Śląsku są spore skupiska mniejszości greckiej, między innymi, w stolicy województwa oraz w Zgorzelcu.

Na finał koncertu nie mogło zabraknąć tańca z filmu „Grek Zorba”. O tyle ciekawego, że został wykonany przez publiczność. Ramię w ramię tańczyła Zofia Czernow, zastępczyni prezydenta miasta, wicemarszałek Jerzy Łużniak, Zuzanna Dziedzic, dyrektorka Filharmonii Dolnośląskiej wraz z mężem Stanisławem, a także pozostali słuchacze, którzy licznie wypełnili dużą salę koncertową.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Ambasadora Grecji w RP, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzego Pokoja oraz Prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły. Koncert zorganizowała Agencja SOLO.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
441
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
10%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Kolizja w Radomierzu
 
Ciekawe miejsca
Wznowienie badań archeologicznych na zamku w Bolkowie
 
Aktualności
Sudecka – z serca miasta w góry
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group