Środa, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 2642
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Cała sala tańczyła „Greka Zorbę”

Piątek, 20 maja 2011, 22:06
Aktualizacja: Sobota, 21 maja 2011, 16:40
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Cała sala tańczyła „Greka Zorbę”
Fot. TEJO
Sympatyczny wieczór w gorących rytmach i pośród śpiewu pełnego ciepła serca zgotowali dziś publiczności wykonawcy okolicznościowego koncertu w ramach Dni Muzyki Greckiej. Zabrzmiały lubiane, choć nie wszystkie znane, dzieła Mikisa Theodorakisa.

Kompozytor ten znany jest w Polsce głównie dzięki muzycznej ilustracji do filmu „Grek Zorba”. Jednak jego dzieło jest znacznie szersze, a w ojczyźnie uznawany jest za jednego z największych narodowych twórców. W klimat koncertu słowem wprowadził dr hab. Illias Wrazas, który także był jednym z wykonawców.

Theodorakis sięga zarówno do kultury ludowej, wręcz marginalnej, lecz także inspiruje się literaturą wysoką.
Głównie jednak ten kompozytor, a także były polityk i bojownik w latach wojny domowej, stał się sławny dzięki wyniesieniu na salony muzyczne piosenek środowiskowych, nierzadko z kręgów wyjętych spod prawa. Na tej bazie powstała „artystyczna muzyka popularna”. Łączy z sobą pewną prostotę z kunsztem: opiewa nieszczęśliwą miłość, samotność, smutek, rozstanie i tęsknotę. Illias Wrazas porównał ten trend do portugalskich pieśni fado.

Później była już tylko muzyka: w sumie w jednym stylu pełnym rytmu, tempa, z charakterystycznym accelerando, momentami obłędnym prestissimo, a nieraz rozwlekłym, ale jakże przejmującym largo. Świetnie wczuwających się w greckie klimaty filharmoników dolnośląskich poprowadził Maestro Janusz Powolny. Kluczową postacią koncertu był Janis Buras. Jako solista grał na buzuki (charakterystyczna grecka mandolina), a także śpiewał wraz z małżonką Magdaleną Januszkiewicz-Buras. Wystąpił także charyzmatyczny Jorgos Skolias, który – śpiewając – wybijał sobie rytm uderzając się w piersi. Jak wspomnieliśmy, do wokalistów dołączył także Illias Wrazas.

- Pewnie część z Państwa nie wie, skąd tu się wzięli Grecy, którzy śpiewają po grecku i mówią po polsku. Otóż jesteśmy synami emigrantów politycznych, komunistów, którzy po przegranej wojnie domowej, musieli opuścić kraj i przyjechali do Polski – wyjaśnił Illias Wrazas. Dodał, że wyliczył, iż sam został poczęty w Rumunii, a urodził się we Wrocławiu. Do dziś na Dolnym Śląsku są spore skupiska mniejszości greckiej, między innymi, w stolicy województwa oraz w Zgorzelcu.

Na finał koncertu nie mogło zabraknąć tańca z filmu „Grek Zorba”. O tyle ciekawego, że został wykonany przez publiczność. Ramię w ramię tańczyła Zofia Czernow, zastępczyni prezydenta miasta, wicemarszałek Jerzy Łużniak, Zuzanna Dziedzic, dyrektorka Filharmonii Dolnośląskiej wraz z mężem Stanisławem, a także pozostali słuchacze, którzy licznie wypełnili dużą salę koncertową.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Ambasadora Grecji w RP, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzego Pokoja oraz Prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły. Koncert zorganizowała Agencja SOLO.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group