Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 3123
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Byli policjanci kryminalni skazani

Piątek, 21 marca 2008, 15:59
Aktualizacja: 16:01
Autor: ROB
JELENIA GÓRA: Byli policjanci kryminalni skazani
Fot. TEJO
Są winni, chociaż ich działania nie przyniosły żadnych szkód – uznał dzisiaj Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze w sprawie przeciwko byłym policjantom z Jeleniej Góry: Bogumiłowi Z. i Krzysztofowi H. Obaj dzisiaj usłyszeli wyroki.

Funkcjonariusze, którzy pracowali w sekcji kryminalnej, otrzymali kary roku i trzech miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Mają też zakaz pracy w policji na 5 lat.

Wrocławska prokuratura apelacyjna zarzucała funkcjonariuszom zbieranie „haków” na jednego z prokuratorów, który prowadził śledztwo w sprawie o „pranie brudnych pieniędzy”. Robotę policjantom zlecili dwaj mężczyźni ze Śląska, podejrzani w tej sprawie. Przedstawili się jako funkcjonariusze ABW, mówili o gigantycznej łapówce, jaką rzekomo przyjął ów prokurator. Przekazali kryminalnym aparat fotograficzny, którym mieli wykonać zdjęcia kompromitujące prokuratora.

Policjanci nie kryli, że taką propozycję otrzymali, i wyrazili nawet chęć pracy w ABW, ale nie zrobili nic złego. Z całej sprawy szybko się wycofali a aparatu praktycznie nie używali i zwrócili go. Jeden z nich zrobił na próbę kilka zdjęć swojej rodziny i krajobrazu.

– Skutki działań policjantów były znikome. Przekazali zleceniodawcom jedynie drobne i nieistotne uwagi na temat prokuratora, które można było uzyskać przy minimum wysiłku. Nie spowodowały one praktycznie żadnych negatywnych skutków. Jednak faktem jest, że jakieś informacje przekazali – uzasadniał sąd. – Jako policjanci powinni sobie zdawać sprawę, że nie wolno im było podejmować działań poza swoimi uprawnieniami i nie informując przełożonych.

W tej sprawie oskarżony był jeszcze Jacek M. właściciel hurtowni w Jeleniej Górze, który skontaktował policjantów z przestępcami ze Śląska. On został skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata.

Dzisiejszy wyrok nie jest prawomocny, a Bogumił Z. i Krzysztof H. nie zdecydowali jeszcze, czy złożą odwołanie. – Z jednej strony bardzo chciałbym dowieźć prawdy, a z drugiej – mieć to już jak najszybciej za sobą – powiedział Bogumił Z. po wyjściu z sali.

Obaj nie pracują już w policji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group