Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 7348
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

DOLNY ŚLĄSK: By te żniwa nie były krwawe

Piątek, 12 sierpnia 2011, 7:41
Aktualizacja: 7:42
Autor: Angela
DOLNY ŚLĄSK: By te żniwa nie były krwawe
Fot. Materiały PIP
Dzieci pracujące przy niebezpiecznych maszynach, źle transportowane zboża czy słoma, niezabezpieczone zaczepy, praca maszynami bez elementów ochronnych oraz alkohol – to tylko kilka z wielu nieprawidłowości, jakie w tym roku odnotowali jeleniogórscy inspektorzy pracy, którzy wizytowali okoliczne wsie w ramach akcji „Bezpieczne żniwa”.

Wizytacje na terenie gmin: Nowogrodziec, Pielgrzymka, Gromadka, Osiecznica oraz Bolków potrwają do końca września. Jak się okazuje, zmniejszają bowiem ilość wypadków przy pracach na wsiach. A tych co roku nie brakuje. I tak, stwierdzone nieprawidłowości, jakie już w lipcu odnotowali pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy z oddziału w Jeleniej Górze, co roku zbierają swoje żniwa.

Przez prace przy maszynach bez osłon ochronnych, a często również alkohol, wielu rolników straciło już ręce, nogi, a nawet życie. Niezabezpieczone zaczepy przyczep ciągnikowych oraz źle transportowana słoma doprowadziły też do wielu wypadków drogowych. W 2010 roku oddział regionalny KRUS we Wrocławiu odnotował w województwie dolnośląskim 883 wypadki przy pracy rolniczej, z których dwa skończy się śmiercią poszkodowanych.

Podczas wizytacji żniw inspektorzy zwracać będą jednak największą uwagę na pracę dzieci w gospodarstwach rolnych.
– W lipcu stwierdzono nieliczne przypadki wykonywania prac przez dzieci, częściej jednak spotkano się z nieprawidłowym transportem płodów rolnych osób na przyczepach czy zaczepach. Innymi często stwierdzanymi nieprawidłowościami były brak osłon elementów maszyn w ruchu, w tym wałów przegubowo-teleskopowych oraz brak bocznych osłon przy kombajnach. Podczas wizytacji informujemy rolników o zagrożeniach i udzielamy im porad jaki zapobiegać wypadkom – mówi Jarosław Branicki z PIP w Jeleniej Górze.

Inspekcja działa prewencyjnie i rozdaje ulotki „pracuj bezpiecznie” i „Bezpiecznie ciągnikiem”, a dla najmłodszych „Bezpieczne wakacje”. Co roku główny inspektor pracy wystosowuje list do rolników, w którym apeluje o korzystanie z tylko sprawnych maszyn, zakładanie osłon na ruchome elementy, prace w ubraniach przylegających do ciała, które nie zostaną wciągnięte przez maszyny oraz w butach antypoślizgowych.

W apelu czytamy też, by nie przewozić ludzi na przyczepach, pomostach, dyszlach czy błotnikach, wyłączać napęd oraz WOM- u oraz silnik ciągnika przed rozpoczęciem napraw, czyszczenia czy konserwacji oraz ostrożnie włączać się do ruchu na drogach publicznych.
- Pamiętajcie również, że w czasie żniw dzie¬ci mają wakacje. Najmłodsi często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw związa¬nych z zabawą w gospodarstwie. Zapew¬nijcie im odpowiednią opiekę i zorgani¬zujcie bezpieczne miejsce zabaw, z dala od pracujących maszyn rolniczych – apeluje PIP do rolników.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group