Wizytacje na terenie gmin: Nowogrodziec, Pielgrzymka, Gromadka, Osiecznica oraz Bolków potrwają do końca września. Jak się okazuje, zmniejszają bowiem ilość wypadków przy pracach na wsiach. A tych co roku nie brakuje. I tak, stwierdzone nieprawidłowości, jakie już w lipcu odnotowali pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy z oddziału w Jeleniej Górze, co roku zbierają swoje żniwa.
Przez prace przy maszynach bez osłon ochronnych, a często również alkohol, wielu rolników straciło już ręce, nogi, a nawet życie. Niezabezpieczone zaczepy przyczep ciągnikowych oraz źle transportowana słoma doprowadziły też do wielu wypadków drogowych. W 2010 roku oddział regionalny KRUS we Wrocławiu odnotował w województwie dolnośląskim 883 wypadki przy pracy rolniczej, z których dwa skończy się śmiercią poszkodowanych.
Podczas wizytacji żniw inspektorzy zwracać będą jednak największą uwagę na pracę dzieci w gospodarstwach rolnych.
– W lipcu stwierdzono nieliczne przypadki wykonywania prac przez dzieci, częściej jednak spotkano się z nieprawidłowym transportem płodów rolnych osób na przyczepach czy zaczepach. Innymi często stwierdzanymi nieprawidłowościami były brak osłon elementów maszyn w ruchu, w tym wałów przegubowo-teleskopowych oraz brak bocznych osłon przy kombajnach. Podczas wizytacji informujemy rolników o zagrożeniach i udzielamy im porad jaki zapobiegać wypadkom – mówi Jarosław Branicki z PIP w Jeleniej Górze.
Inspekcja działa prewencyjnie i rozdaje ulotki „pracuj bezpiecznie” i „Bezpiecznie ciągnikiem”, a dla najmłodszych „Bezpieczne wakacje”. Co roku główny inspektor pracy wystosowuje list do rolników, w którym apeluje o korzystanie z tylko sprawnych maszyn, zakładanie osłon na ruchome elementy, prace w ubraniach przylegających do ciała, które nie zostaną wciągnięte przez maszyny oraz w butach antypoślizgowych.
W apelu czytamy też, by nie przewozić ludzi na przyczepach, pomostach, dyszlach czy błotnikach, wyłączać napęd oraz WOM- u oraz silnik ciągnika przed rozpoczęciem napraw, czyszczenia czy konserwacji oraz ostrożnie włączać się do ruchu na drogach publicznych.
- Pamiętajcie również, że w czasie żniw dzie¬ci mają wakacje. Najmłodsi często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw związa¬nych z zabawą w gospodarstwie. Zapew¬nijcie im odpowiednią opiekę i zorgani¬zujcie bezpieczne miejsce zabaw, z dala od pracujących maszyn rolniczych – apeluje PIP do rolników.