Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5945
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

By niepełnosprawnym żyło się lepiej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 18 maja 2009, 16:34
Aktualizacja: 16:39
Autor: Angela
Fot. Angela
Rehabilitacja niepełnosprawnych, obowiązki pracodawców oraz bariery architektoniczne i urbanistyczne w Jeleniej Górze: to tematy poruszane na sympozjum pod hasłem: „Życie nie musi boleć”.

Sympozjum poświęcone osobom niepełnosprawnym w Jeleniej Górze odbyło się już po raz drugi. Tym razem w Filharmonii Dolnośląskiej, która nie jest najlepiej dostosowana do osób niepełnosprawnych. Jak mówił Leszek Karbowski, główny organizator spotkania, celem sympozjum było pokazanie problemów z jakimi na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne, ale nie tylko.

– Chcemy pokazać, że w społeczeństwie żyją osoby niepełnosprawne, które nie tylko potrzebują litości i współczucia, ale pokazują również, że potrafią coś robić i chcą godnie żyć. Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu coś się zmieni w podejściu władz miasta i ludzi decyzyjnych do naszych problemów – mówił Leszek Karbowski. – Nie tylko filharmonia stawia przed nami spore bariery nie do pokonania. Podobnie jest w muzeum, na pocztach, w sklepach, kawiarniach i innych placówkach.

O rehabilitacji osób niepełnosprawnych z odrobiną humoru opowiadał prof. dr hab. Zbigniew Śliwiński, który m.in. wskazał na błędne oraz prowadzące do poważnych schorzeń postawy, w tym zakładania nogi na nogę. „Szczególne obowiązki pracodawców w związku z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych” omówił Andrzej Pogórski, str. insp. specjalista w Okręgowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu.

Na zakończenie pierwszej części Magdalena Kwasiuk, naczelniczka wydziału architektury magistratu, powiedziała kilka słów na temat barier architektonicznych i urbanistycznych na przykładzie Jeleniej Góry. Przy pomocy prezentacji multimedialnych omówiła to, co już udało się w mieście zrobić, oraz kwestie, które w dalszym ciągu czekają na realizację.

Po kawowej przerwie uczestnicy wysłuchali koncertu „Muzyka popularna i nie tylko” Zespołu Kameralnego Filharmonii Dolnośląskiej „CLASSIC MODERN” pod dyrekcją Romana Samostrokova.

Na spotkaniu pojawili się m.in. marszałek sejmu RP Jerzy Szmajdziński, posłanka Marzena Machałek, poseł Adam Lipiński, sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP Ryszarda Legutko, Krajowy Konsultant ds. Fizjoterapii, Zbigniew Śliwiński, przewodniczący Rady Powiatu Jeleniogórskiego Zbigniew Jankiel, Starosta Powiatu Jeleniogórskiego Jacek Włodyga, ks. dziekan Bogdan Żygadło i ks. prałat Józef Stec, Anna Mirska, przedstawicielka okręgowej rady Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, radna Grażyna Rehlis, prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniew Ładziński. Nie zabrakło też osób niepełnosprawnych, emerytów, reprezentantów organizacji pozarządowych, ludzi nauki i techniki, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, prezesów Zakładów Pracy Chronionej oraz ludzi działających na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy. Z zaproszonych gości na spotkaniu zabrakło – między innymi – prezydenta miasta, Marka Obrębalskiego, który przysłał swojego zastępcę, Zbigniewa Szereniuka.

Tłum odznaczonych
Statuetkę „Pracodawca bez barier” otrzymał Marian Bojarski, prezes Simetu. Statuetką ametystu "Życie nie musi boleć" za wkład w integrację osób niepełnosprawnych, rozwój rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz budowanie społeczeństwa obywatelskiego Ziemi Jeleniogórskiej otrzymali Zuzanna Dziedzic, dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej, Urszula Filipczuk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze, Elżbieta Skubisz, właścicielka kwiaciarni "Spartakus"oraz Lucyna Szpak, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej przy TWK.

Złotą odznakę TWK odebrali: Tomasz Gdowski, Okręgowy Inspektor Pracy we Wrocławiu, Grażyna Król, członek zarządu PPP Proinval SA, Bogumił Kolewski, członek TWK, Małgorzata Łagocka, z-ca OIP d/s Prawno-Organizacyjnych, Maria Markowska, kierownik Zakładu Zieleni Miejskiej MPGK, Ala Musiałowska syndyk Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze, Zdzisław Pietrowski, wójt gminy Mysłakowice oraz Jolanta Ratyńska, dyrektor P C K K.

Brązowy Krzyż Zasługi dostały: Krystyna Maślak oraz Małgorzata Michalska – Pochłód. Złotymi wyróżniono Józefa Jezuska oraz Marylę Żarską, a Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Zbigniew Śliwiński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~apuk 18-05-2009 17:33
Zwłaszcza dobrze przystosowane dla inwalidów miejsce wybrano dla tego spotkania :)
~ago 18-05-2009 19:11
Schody w sali koncertowej FD jak dla tancerek z rewii. ;-)
~galla 18-05-2009 20:20
nowa kampania wyborcza ; znowu chcemy cos pokazac a najlepiej to pokazuje sie inwalide a jak sie wszyscy juz napatrza to koniec przedstawienia
Cień 18-05-2009 20:50
W Polsce, inwalidzi są więźniami swoich domów. Jak się pojedzie do Niemiec, to ma się wrażenie, że tam jest dużo więcej inwalidów niż w Polsce. Ale, czy to prawda? U nas, najtańszy, nowy, wózek inwalidzki na akumulatory, kosztuje, 6000PLN.
~skromny 18-05-2009 20:54
Dr hab. Śliwiński jest profesorem ale tylko na swojej uczelni i raczej nie powinien używać tego tytułu poza jej obrębem!!!
~rehabilitant 18-05-2009 22:16
Jaką korzyść z tej żenady będą miały osoby niepełnosprawne ?! Co Szmajdziński ma do osób z dysfunkcjami ?! Po za dr Śliwińskim nikt nie wiedział o co biega ...
~ 18-05-2009 22:19
Ilu niepełnosprawnych było na tym spotkaniu?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~czechna 19-05-2009 7:51
Nie zauważyłam na zdjęciach z obrad pana Stanisława Schuberta -dzielnie walczącego i sprawy niepełnosprawnych, prezasa KSON. Nie było widać przedstawicieli EuroregionuNysa z grupy roboczej "Równość szans" ,która też zajmuje się sprawami m.inn. niepełnosprawnych w wymierze międzynarodowym. Wielu niepełnosprawnych ,których znam, nie zauważyłam na sali ,patrząc na zdjęcia. Niech organizatorzy następną konferencję przygotują sprawniej, choćby pod względem zapraszania uczestników. Żal było mojej sąsiadce głucho- niemej, że nie dostała o konferencji informacji. Może nie zadbano o tłumacza jęz. migowego? No, ale dobre i to, bo panom wójtom ,burmistrzom i prezydentom trzeba o tych sprawach stale powtarzać -co pokazuje niestety szara codzienność.
~tutejszy 19-05-2009 8:50
Na takim spotkaniu najwiecej powinno być osób decydujacych o koniecznych działaniach, a nie tych których to bezpośrednio dotyczy! Niepełnosprawnym nie trzeba uświadamiac koniecznych dla ułatwienia im zycia prac, a decydentom i owszem!
~niepełnosprawny 19-05-2009 9:35
zastanawia mnie za co te krzyże? np. Pan Józef Jezusek, czym sie przysłużył niepełnosprawnym?
~niepełnosprawny 19-05-2009 9:55
zastanawiam się za co ten złoty krzyż zasługi otrzymał Pan Józef Jezusek, czym się przyczynił dla niepełnosprawnych???
~Zorro 19-05-2009 11:59
Pan Schubert olewa te imprezy na których robi za widza, wysyła wtedy swoich ludzi, którzy dokładnie mu przekażą relacje.
~bezdomny 19-05-2009 16:02
Schubert z Karbowskim sie nie lubią i dlatego nie dostał zaproszenia.
~Brunner 19-05-2009 18:19
Najsmutniejsze jest to; że sami niepełnosprawni się nie jednoczą jest jakieś TWK z Karbowskim jest nic nie znaczący KSON z Schubertem i chyba istnieje towarzystwo chorych na SM i oczywiście każda z tych osób chce być liderem wszystkich niepełnosprawnych traktowanych jak kiełbasa wyborcza. Szkoda, że na taką imprezę, organizatorzy chyba P. Karbowski "mistrz poklepywania" nie zdołał zebrać szerszej grupy osób zinteresowanych pośrednio lub bezpośrednio osobami niepełnosprawnymi!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group