Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 9431
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: By niepełnosprawnym żyło się lepiej

Poniedziałek, 18 maja 2009, 16:34
Aktualizacja: 16:39
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: By niepełnosprawnym żyło się lepiej
Fot. Angela
Rehabilitacja niepełnosprawnych, obowiązki pracodawców oraz bariery architektoniczne i urbanistyczne w Jeleniej Górze: to tematy poruszane na sympozjum pod hasłem: „Życie nie musi boleć”.

Sympozjum poświęcone osobom niepełnosprawnym w Jeleniej Górze odbyło się już po raz drugi. Tym razem w Filharmonii Dolnośląskiej, która nie jest najlepiej dostosowana do osób niepełnosprawnych. Jak mówił Leszek Karbowski, główny organizator spotkania, celem sympozjum było pokazanie problemów z jakimi na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne, ale nie tylko.

– Chcemy pokazać, że w społeczeństwie żyją osoby niepełnosprawne, które nie tylko potrzebują litości i współczucia, ale pokazują również, że potrafią coś robić i chcą godnie żyć. Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu coś się zmieni w podejściu władz miasta i ludzi decyzyjnych do naszych problemów – mówił Leszek Karbowski. – Nie tylko filharmonia stawia przed nami spore bariery nie do pokonania. Podobnie jest w muzeum, na pocztach, w sklepach, kawiarniach i innych placówkach.

O rehabilitacji osób niepełnosprawnych z odrobiną humoru opowiadał prof. dr hab. Zbigniew Śliwiński, który m.in. wskazał na błędne oraz prowadzące do poważnych schorzeń postawy, w tym zakładania nogi na nogę. „Szczególne obowiązki pracodawców w związku z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych” omówił Andrzej Pogórski, str. insp. specjalista w Okręgowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu.

Na zakończenie pierwszej części Magdalena Kwasiuk, naczelniczka wydziału architektury magistratu, powiedziała kilka słów na temat barier architektonicznych i urbanistycznych na przykładzie Jeleniej Góry. Przy pomocy prezentacji multimedialnych omówiła to, co już udało się w mieście zrobić, oraz kwestie, które w dalszym ciągu czekają na realizację.

Po kawowej przerwie uczestnicy wysłuchali koncertu „Muzyka popularna i nie tylko” Zespołu Kameralnego Filharmonii Dolnośląskiej „CLASSIC MODERN” pod dyrekcją Romana Samostrokova.

Na spotkaniu pojawili się m.in. marszałek sejmu RP Jerzy Szmajdziński, posłanka Marzena Machałek, poseł Adam Lipiński, sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP Ryszarda Legutko, Krajowy Konsultant ds. Fizjoterapii, Zbigniew Śliwiński, przewodniczący Rady Powiatu Jeleniogórskiego Zbigniew Jankiel, Starosta Powiatu Jeleniogórskiego Jacek Włodyga, ks. dziekan Bogdan Żygadło i ks. prałat Józef Stec, Anna Mirska, przedstawicielka okręgowej rady Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, radna Grażyna Rehlis, prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniew Ładziński. Nie zabrakło też osób niepełnosprawnych, emerytów, reprezentantów organizacji pozarządowych, ludzi nauki i techniki, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, prezesów Zakładów Pracy Chronionej oraz ludzi działających na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy. Z zaproszonych gości na spotkaniu zabrakło – między innymi – prezydenta miasta, Marka Obrębalskiego, który przysłał swojego zastępcę, Zbigniewa Szereniuka.

Tłum odznaczonych
Statuetkę „Pracodawca bez barier” otrzymał Marian Bojarski, prezes Simetu. Statuetką ametystu "Życie nie musi boleć" za wkład w integrację osób niepełnosprawnych, rozwój rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz budowanie społeczeństwa obywatelskiego Ziemi Jeleniogórskiej otrzymali Zuzanna Dziedzic, dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej, Urszula Filipczuk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze, Elżbieta Skubisz, właścicielka kwiaciarni "Spartakus"oraz Lucyna Szpak, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej przy TWK.

Złotą odznakę TWK odebrali: Tomasz Gdowski, Okręgowy Inspektor Pracy we Wrocławiu, Grażyna Król, członek zarządu PPP Proinval SA, Bogumił Kolewski, członek TWK, Małgorzata Łagocka, z-ca OIP d/s Prawno-Organizacyjnych, Maria Markowska, kierownik Zakładu Zieleni Miejskiej MPGK, Ala Musiałowska syndyk Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze, Zdzisław Pietrowski, wójt gminy Mysłakowice oraz Jolanta Ratyńska, dyrektor P C K K.

Brązowy Krzyż Zasługi dostały: Krystyna Maślak oraz Małgorzata Michalska – Pochłód. Złotymi wyróżniono Józefa Jezuska oraz Marylę Żarską, a Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Zbigniew Śliwiński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
100
wymaga dużej restrukturyzacji
62%
wymaga likwidacji
24%
jest dobrze jak jest
14%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Polityka
Tusk popiera Łużniaka!
 
Aktualności
Łatają Karłowicza
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group