Poniedziałek, 22 lipca
Imieniny: Magdaleny, Marii
Czytających: 10741
Zalogowanych: 54
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: By Bóg się narodził… w nas. Po pasterce w Bazylice

Niedziela, 25 grudnia 2011, 9:29
Aktualizacja: Poniedziałek, 26 grudnia 2011, 8:15
Autor: RED
JELENIA GÓRA: By Bóg się narodził… w nas. Po pasterce w Bazylice
Fot. RED
– Jeżeli Jezus będzie na pierwszym miejscu, wszystko będzie na swoim miejscu – to słowa ks. dziekana Bogdana Żygadło, który o północy w Uroczystość Narodzenia Pańskiego odprawił w Bazylice Mniejszej pw. świętych Erazma i Pankracego koncelebrowaną Mszę Świętą Pasterską.

W tym roku w Bazylice celebrowano dwie pasterki. Pierwsza – przeznaczona dla rodzin z małymi dziećmi – miała miejsce o godzinie dwudziestej drugiej. Tradycyjnie celebrowano uroczystą liturgię bożonarodzeniową o północy. Drugą mszę ubarwił śpiewem liturgicznym i kolędami parafialny chór pod dyrekcją Bernarda Stankiewicza. Warto podkreślić też majestatyczny śpiew chorałowy księdza Roberta Bielawskiego. Żłobek z Nowonarodzonym, symbolizujący stajenkę betlejemską znalazł się tym razem przed głównym ołtarzem uroczyście przystrojonym iluminowanymi choinkami.

– Życzę wam pięknych, mądrych i szczerych oczu, by Pan Jezus naprawdę narodził się w każdym z was – mówił do wiernych w homilii proboszcz parafii świętych Erazma i Pankracego ksiądz Bogdan Żygadło, dziekan jeleniogórski. Dodał, że w dzisiejszych czasach nie jest łatwo publicznie przyznać się do wiary, bez oporów iść na Pasterkę i zaprosić do serca Pana Jezusa. I na nowo samemu narodzić się z ducha.

Tym bardziej więc świadectwo Bożego Narodzenia powinno być śmiałe i głośne. Kapłan podkreślił także zatracanie sacrum świątecznego, co sprawia, że czas ten przeżywany jest płytko i niesie jedynie powierzchowną i przemijającą radość a nie wewnętrzną przemianę człowieka. – Jeżeli Pan Bóg będzie na pierwszym miejscu, to wszystko będzie na swoim miejscu – podkreślił ksiądz Bogdan Żygadło. Bywa tymczasem tak, jak w czasach Bożego Narodzenia, że brakuje miejsca dla Pana Jezusa, który przecież stał się jednym z nas.

Po uroczystej liturgii przy brzmieniu kolęd wierni podzielili się ze sobą opłatkami roznoszonymi przez ministrantów i księży. – Jesteśmy jedną parafialną rodziną, a często stoimy obojętni obok siebie, nawet się nie znając. Niech ten zwyczaj przełamie nasze opory i otworzy nas na bliźniego – zachęcał ksiądz proboszcz.

Pierwsza Bożonarodzeniowa Msza Święta Pasterska otwiera oktawę obchodów liturgicznych związanych z tajemnicą Wcielenia. To symbol oczekiwania pasterzy na Narodzenie Pańskie, a także modlitwy tych, którzy podążali do Betlejem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

komentarz usunięty
SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
192
Tak, często
13%
Czasami
45%
Nigdy
7%
Nie, wolę autobus
5%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Śmierć w Staniszowie!
 
Aktualności
W Staniszowie zabawa trwa
 
Aktualności
Koncert w Zachełmiu
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group