Sobota, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 4093
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Budżet skorygowany. Fotoradar kością niezgody

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 29 marca 2011, 13:40
Aktualizacja: Środa, 30 marca 2011, 7:37
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Na dziesiątym posiedzeniu zebrali się dziś radni Rady Miasta Jeleniej Góry, którzy – między innymi – uchwalili poprawki do planu miejskich finansów. Powód: nowe zadania, których nie przewidziano podczas przegłosowania uchwały budżetowej.

Wśród zadań, na których realizację trzeba było zabezpieczyć pieniądze w budżecie, referowanych przez Janinę Nadolską, skarbnik jeleniogórską, znalazł się, między innymi zakup fotoradaru za 100 tysięcy złotych. Ten pomysł wywołał wiele wątpliwości wśród radnych Prawa i Sprawiedliwości.

– Nie poprę takiego rozwiązania, bo fotoradar nie jest skutecznym gwarantem zapewnienia bezpieczeństwa na drogach w Jeleniej Górze – tak streścić można wypowiedź radnego Oliwera Kubickiego. Rajca dodał, że w mieście jest pięć tzw. karmików dla ptaków (czyli skrzynek na fotoradary), ale w praktyce – ponieważ miasto dysponuje tylko jednym urządzeniem – większość stoi pusta. Kierowcy się do tego przyzwyczaili i łamią przepisy.

Z radnym Kubickim nie zgodził się zastępca prezydenta Hubert Papaj. Jego zdaniem drugi fotoradar jest niezbędny właśnie dlatego, że skrzynki stoją puste. – Gdyby zmotoryzowani wiedzieli, że tak nie jest, z pewnością jeździliby wolniej. Wiceszef miasta dodał także, że to głównie kierowcy, którzy nie są z Jeleniej Góry, łamią przepisy i dostają mandaty. Radny Kubicki wytknął H. Papajowi brak logiki. – Skoro to jeleniogórzanie są przyzwyczajeni, że fotoradarów brak, to jakim cudem mogą być tego świadomi przyjezdni, którzy dwa razy w roku przejeżdżają przez nasze miasto? – powiedział. – Cieszę się, że moja logika nie jest pańską – odciął się Hubert Papaj. – Mamy pięć skrzynek, cztery stoją puste. Kupimy fotoradar, to nadal trzy będą puste. A przecież wydano na te skrzynki sporo pieniędzy w minionej kadencji – zauważył Krzysztof Mróz.

Nie zabrakło także innych wątpliwości. – Kierowcy mają dziś w autach rozmaite wykrywacze, antyradary i detektory, co czyni fotoradar mniej skutecznym – argumentowano. – Dlaczego miasto upiera się przy zakupie tego urządzenia, kiedy sprawa fotoradarów jest w trakcie rozpatrywania przez parlament i wiele wskazuje na to, że urządzeniami będzie zarządzań Inspekcja Transportu Drogowego? pytano. – Za 100 tysięcy złotych można przebudować niebezpieczne skrzyżowanie przy Baszcie Grodzkiej lub doświetlić trzy przejścia dla pieszych – zaproponował Oliwer Kubicki.

Radny Wiesław Tomera (Platforma Obywatelska) zaapelował o przerwanie dyskusji, która – jego zdaniem – tyczyła sprawy mniej ważnej, o której wypowiadały się osoby „z małym doświadczeniem komunikacyjnym”. Dodał też, że pudła, w których montuje się fotoradary, są niezwykle skomplikowanymi urządzeniami, a nie "skrzynkami".
– Nie będziemy przecież dyskutowali o oczywistościach, a temat fotoradarów jest ważny – odpowiedział radny Krzysztof Mróz.

Wśród zadań finansowanych ze skorygowanego budżetu znalazła się także przebudowa muszli koncertowej w Parku Zdrojowym. Miasto dołoży do tego interesu 400 tysięcy złotych, a ostateczny koszt wyniesie 800 tysięcy (resztę dołoży Zdrojowy Teatr Animacji). Radny Ireneusz Łojek zastanawiał się, czy za takie pieniądze nie można zbudować nowej muszli. Z kolei Krzysztof Mróz zauważył, że samorząd co rusz dopisuje jakieś wydatki do budżetu (i on to rozumie), ale – gdy szło o dopłaty do wody dla mieszkańców, to pieniędzy na to nie było (a tego radny nie rozumie). Z koncepcji przedstawionej przez Zdrojowy Teatr Animacji, który jest gospodarzem muszli, wynika, że wybrany przez miasto wariant jest najtańszy i sprowadzi się jedynie do wymiany uszkodzonych elementów pochodzącej z 1925 roku drewnianej budowli.

Radną Bożenę Wachowicz-Makiełę zainteresowało zmniejszenie dotacji na remonty dla zakładów gospodarki lokalowej przy jednoczesnym zwiększeniu środków na pokrycie kosztów zarządzania. Zastępczyni prezydenta Zofia Czernow wyjaśniła, że ma to związek z zadłużeniami ZGL wobec wspólnot mieszkaniowych. Dodała też, że takie przesunięcie nie uzdrowi sytuacji trwale, a miasto przygotowuje reorganizację zakładów.

Ostatecznie radni – przy głosie sprzeciwu Oliwera Kubickiego i wstrzymaniu się jego kolegów klubowych – przyjęli zmiany w budżecie, które – poza wymienionymi zagadnieniami – przewidują także wydatki na remont ulicy Okrzei, przebudowę ul. Karola Miarki, dostosowanie pomieszczeń Gimnazjum nr 3 na potrzeby połączenia z Zespołem Szkół Elektronicznych, realizację programu „Radosna szkoła” oraz inwestycje w żłobkach. Po zmianach i po uchwaleniu korekty wieloletniej prognozy finansowej dla miasta budżet wynosi 365 milionów 173 tysięcy 278 złotych. Zwiększono deficyt budżetowy do 12 milionów 571 tys. zł.

Radni ponadto uchwalili emisję obligacji miejskich, z których Jelenia Góra ma pozyskać 76 milionów złotych w ramach zabezpieczenia wydatków na realizację projektów z udziałem pieniędzy z funduszy unijnych. Obligacje będą w obiegu bankowym w okresie od 2011 – do 2013 roku. Gospodarzeniem nimi zajmie się bank, który wygra ogłoszony z tej okazji przetarg. 37 i pół miliona złotych wróci do kasy miasta po przekazaniu tych środków z funduszy UE.

Do innych tematów poruszonych podczas dzisiejszej sesji wrócimy w kolejnych doniesieniach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~abe 29-03-2011 14:11
ZGL-e mają zadłużenia w stosunku do wspólnot mieszkaniowych, pytam więc dlaczego zadłużonych lokali nie wystawia się na przetarg a niesolidnych najemców eksmituje?
~galla 29-03-2011 14:27
no oczywiscie pieniedzy na remonty nie ma a na pensje sie znalazly, i to wieksze, czyzby chodzilo o odprawy dla pracownikow ZGL,, bo wiadomo im wieksza pensa tym wyzsza odprawa, , a zmierzch bogow juz nie taki odlegly jeszcze troche
~nos 29-03-2011 14:37
czyli w tamtej kadencji wydano pieniadze na cos co nie dziala, , wiec jaka pewnosc ze teraz to tez nie bedzie kolejna atrapa za 100000zl,, lepiej naprawic drogi i ulice, a Tomera wiadomo to juz etatowy radny , ktory maczal paluszki w trwonieniu pieniedzy za czasow poprzednich wlodarzy, wiec nie chce dyskutowac na temat swojej niesolidnosci, czas na spoczynek panie Tomera, jest pan dobrym slizgaczem, a czesc jeleniogorzan to widzi, tylko nie pamieta co pan dobrego zrobil dla miasta i mieszkancow, oprocz tego ze wiele dobrego sobie
~ 29-03-2011 15:06
W końcu się obudzili i kupią fotoradar dla miejskich aby łupić kierowców... Będziemy nagrywać ich pracę jak się chowają na drogach do 30 km/h w krzakach!
~mielo 29-03-2011 15:08
a tak z ciekawosci, to oswiaczenia majatkowe radnych to kiedy bedzie mozna poogladac w internecie, i jeszcze jedno Pan Tomera to swoje poprzednie oswiadczenia chyba pisal tzw. sympatycznym atramentem, nie mozna odczytac czego sie dorobil przez cale swoje zycie czyzby mial tak duzo do ukrycia, a chce wiedziec czy nie umrze z niedostatku i to jest zgodnie z prawem, jakie mi dalo panstwo abym mogl miec wglad i we wlasciwym czasie otoczyc opieka weterana
~galla 29-03-2011 15:12
zainteresowaly mnie te obligacje, ciekawe czy zostanie ogloszony komunikat o wprowadzeniu ich w obieg w odpowiednim czasie, tak by kazdy mogl cos niecos zyskac, czy tylko swoi sie dowiedza
~nemo 29-03-2011 15:18
29-03-2011 14:11 | ~abe | IP: *.jeleniagora.vectranet.pl ZGL-e mają zadłużenia w stosunku do wspólnot mieszkaniowych, pytam więc dlaczego zadłużonych lokali nie wystawia się na przetarg a niesolidnych najemców eksmituje? A DOKĄD EKSMITOWAĆ ???? Miasto nie ma lokali socjalnych !
~obywatel. 29-03-2011 15:19
A JA MAM PROSBE BY POLICJA ZROBILA PORZĄDEK Z LUDZMI ZAGRAZAJACYMI ZDROWIU I ZYCIU SPACEROWICZOW . MIANOWICIE CHODZI O LUDZI JEZDZACYCH NA MOTORACH I QUADACH PO OKOLICZNYCH LASACH. MALO ZE JE ROZJEZDZAJA TO DOCHODZI DO ZAGROZENIA I NIEMAL POTRACEN. PANOWIE POLICJANCI PROSZĘ- TRZY LOKALIZACJE- TZW DROGA SPACEROWA LASKIEM NA GORE SZYBOWCOWA, DROGA OD DZIALEK PRZY WYJEZDZIE NA DZIWISZOW, DO GORY I PO TZW GROBLI, LASEK PRZY MIEJSCU WYPASU KROW KOLO FIRMY PRODUKUJACEJ ZNICZY(PLAC BUDOWY OBWODNICY-zawsze kupują paliwo na stacji Orlen w Maciejowej). CZAS? KAZDA SOBOTA I NIEDZIELA OK. GODZINY 11-14. GRUPY LUDZI NA NIEREJESTROWANYCH MOTORACH -. Proszę o zajecie się sprawą. Podatnik
~wbb 29-03-2011 15:26
jak gdzie ich eksmitować?Na plebanie,pod most-kapitalizm nie ma ludzkiego oblicza.Głosowali w 89 r.,chcieli kapitalizmu.nie chcieli darmowych lub prawie darmowych wczasów,bezpłatnej nauki,opieki lekarskiej,ziemniaków na zime,darmowych kolonii i pustych półek,to sobie wybrali i mają...ja dokłaDAĆ DO NICH Z MOICH PODATKÓW NIE MAM ZAMIARU.
~do ~obywatel 29-03-2011 16:11
Wrzeszczysz.T tylko po co? NIKT NIE ZWRACA UWAGI NA TAKICH KRZYKACZY. Nie ładnie to wygląda wręcz prostacko. Bulba
~iras 29-03-2011 16:38
/do15.19/Wypowiedz sie jeszcze na wszystkich dostępnych portalach.Pogadaj koniowi-ma duży łeb to Cie wysłucha!
~Lord Sith 29-03-2011 16:42
Bardzo bym chciał, aby p.Hubert Papaj i cała reszta radnych popierająca zakup fotoradaru, wytłumaczyła mi i innym mieszkańcom, co wspólnego z bezpieczeństwem ma obecne rozmieszczenie w Jeleniej "karmników" i montowanie w nich fotoradarów??? Przecież każdy dobrze wie, że one są nie dla bezpieczeństwa w tych miejscach, tylko dla potencjalnego trzepania kasy. Niczego więcej. Gdyby chodziło FAKTYCZNIE o bezpieczeństwo, to fotoradary stałyby gdzieś indziej. Mam nadzieje, że sejm w końcu ukróci te samowolkę z radarami.
~pytanie 29-03-2011 16:51
czy Wy mieszkańcy Jeleniej Góry chcecie pozytywnych zmian w mieście ?sądząc po zdjęciach raczej nie bo od kilkunastu lat wybieracie tych samych nieudaczników
~Lord Sith 29-03-2011 17:11
Bardzo bym chciał, aby p.Hubert Papaj i cała reszta radnych popierająca zakup fotoradaru, wytłumaczyła mi i innym mieszkańcom, co wspólnego z bezpieczeństwem ma obecne rozmieszczenie w Jeleniej "karmników" i montowanie w nich fotoradarów??? Przecież każdy dobrze wie, że one są nie dla bezpieczeństwa w tych miejscach, tylko dla potencjalnego trzepania kasy. Niczego więcej. Gdyby chodziło FAKTYCZNIE o bezpieczeństwo, to fotoradary stałyby gdzieś indziej. Mam nadzieje, że sejm w końcu ukróci te samowolkę z radarami.
~ 29-03-2011 17:19
Wreszcie. O co ten lament? Jedź jeden z drugim zgodnie z przepisami i po problemie. Zresztą dla ułatwienia, matołom komunikacyjnym ustawodawca przewidział oznakowanie ostrzegające o fotoradarze. W krajach skandynawskich nikt nie płacze na fotoradary, a daleko nam do tej ilości która tam jest. Brawo Hubert Papaj!
~ 29-03-2011 17:21
Jestem za.
rymcycymcy 29-03-2011 17:35
Bardzo dobrze :) Im więcej fotoradarów, tym wolniej sierotki się poruszają ...i łatwiej toto powyprzedzać :) A dla ciekawych ...już za stówkę kupicie coś, co zniweluje skutki kryzysu tego radnego :) A warto, bo przecież tych fotopułapek nie należy mylić z prewencją, poprawą bezpieczeństwa i jakimiś innymi szczytnymi celami ...to tylko taka gra w papajalicjantów i złodziei ;)
~fotograf 29-03-2011 18:27
A po co 5 pustych skrzynek ? Czy nie mozna tego jedynego fotoradaru wykorzystywac na maxa i ustawiac na poboczu drogi w miejscach gdzie kierujacy przeginaja z przepisami drogowymi o roznych porach dnia ,nocy by wylapac piratow drogowych ? Troche pomyslu i perfekcji panowie policjanci Juz nie wspomne ze miejsca w ktorych stoja skrzynki na fotoradar to bubel totalny ,coz polska rzeczywistosc Opinie niektorych radnych na powyzszy temat zwalaja z nog :) no ale cos musza robic szkoda ze samo zlo:))))))))
~nara 29-03-2011 19:13
Puste skrzynki przekładać co 2 dni i PO sprawie ciemniak iras przeszkadza nie czytaj? Obywatel wyłącz caps lock lepiej się czyta!
~ANDREE 29-03-2011 19:33
SMIECHU WARTE ZA NASZE PIENIADZE KUPUJA FOTORADARY STAWIAJA W MIEJSCACH NIE MAJACYCH NIC WSPOLNEGO Z BEZPIECZENSTWEM.DAJCIE DARMOZJADY PIENIADZE NA DROGI PROMUJCIE POJAZDY EKOLOGICZNE .A NIE ZA WSZELKA CENE NABIJAC KASE W NIEUCZCIWY SPOSOB.WIELE OSOB STRACILO ZAUFANIE DO WLADZ MIASTA
~K_asia 29-03-2011 20:46
A mnie zirytowały koszty remontu Muszli w Parku Zdrojowym. 800 tys??? Za to można wybudować luksusową willę, a nie wyremontować małe CUŚ - bez konieczności wykonywania skomplikowanych instalacji, czy zakupu działki. Ktoś nieźle weźmie w łapę.
~zzzzzz 29-03-2011 21:19
jest jeden nieuzywany to i drugi bedzie nieuzywany proste
~Fiko 29-03-2011 21:44
Ej ty władszo jestem w twoim miescie nowym Ob.Jestescie w sobie zadufani,kłócicie lub popieracie się dla bycia na świeczniku.Nie skrzynki,itp. łapanki dla podreporowania budżetu.Remontujcie naprawdę drogi,domy etc,etc,.To władza powinna się bac ludzi a nie ludzie boją się władzy.Uważajcie wybory za pasem.
~bimber 29-03-2011 21:45
a ja poproszę o monitoring na ulicy sądowej w Sobieszowie ,pełno tam elementów sie kręci więc z kamerką będzie bezpieczniej,i apropos muszli to za 800 tysięcy postawię takie cztery ,kto robi kosztorysy ? ludzie !!!
~ed 29-03-2011 21:51
PiS to zdecydowanie nie moja bajka, ale ten młody Kubicki jest całkiem do rzeczy. Zdecydowanie wolę jego logikę niż pseudologikę Papaja. Z tego wszystkiego co się dzieje w radzie i tym mieście wyciągam jeden wnosek: Co mnie k...a podkusiło żeby się tu osiedlać.
~azyz 29-03-2011 21:52
K-asia a Ty czujesz kto wygra przetarg na projekt muszli ,ja 99,99.
~szpila 29-03-2011 22:42
Budżet skorygowany.No i ......No i ciul!
~ 30-03-2011 8:35
A może Papaj powie, dlaczego w mieście karmniki stoją nielegalnie?
kwakwa 30-03-2011 9:36
zamiast jednego fotoradaru proponuje zakup kamer samochodowych z wideorejestratorami i zamontowanie ich w radiowozach sm i policji, prędkość mierzą, są mobilne, pozwalają "od ręki" nagrywać dziwne zachowania kierowców i pieszych, przydrożnych pijaczków, psiarzy z pupilkami i inne przejawy wykroczeń, cena jednostkowa (ok. 1tyś) pozwala na wyposażenie wszystkich radiowozów (jeszcze zostanie) i uzupełnienie zakres działania monitoringu miejskiego
~DINO 30-03-2011 9:39
Ale się wszyscy obudzili Zulugula już na początku lat 90tych powiedział polka to dziwny kraj dal tego każdy ptaszek ma swój daszek i zamiast zabezpieczyć przejścia dla pieszych czy zrobić coś naprawdę pożytecznego to się tak wydaje naszą kasę na duperela i jak sie nie weźmiemy za ratusz wszyscy razem mieszkańcy i nie zmienimy zasiedziałej ekipy od lat to nie ma co liczyć na zmiany ale można liczyć na podwyżki biletów mzk
~bali 30-03-2011 12:40
za 800 tysięcy to dom z basenem stawiam ! ludzie .... ale ktoś kase robi?:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group