Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 3747
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Budynek starostwa uda się (wreszcie) odnowić?

Piątek, 17 listopada 2017, 8:31
Aktualizacja: Sobota, 18 listopada 2017, 7:25
Autor: WAC
Jelenia Góra: Budynek starostwa uda się (wreszcie) odnowić?
Fot. WAC
Zarząd Powiatu Jeleniogórskiego na jednym ze swoich najbliższych posiedzeń podejmie decyzję, czy powierzyć wykonanie remontu siedziby Starostwa Powiatowego przy ul. Kochanowskiego konsorcjum firm, które jako jedyne złożyło swoją ofertę w trybie negocjacji bez ogłoszenia.

Była to już siódma próba znalezienia wykonawcy tego remontu. Termin, do którego firmy mogły składać swoje oferty na „Wykonanie robót budowlanych w budynku administracyjno-biurowym w Jeleniej Górze przy ul. Kochanowskiego 10, polegających na remoncie i przebudowie części pomieszczeń, instalacji elektrycznych, sieci komputerowej oraz instalacji wodno-kanalizacyjnych wraz z dostosowaniem budynku do wymagań przepisów przeciwpożarowych” upłynął 14 listopada.

W wyznaczonym czasie złożona została jedna oferta: konsorcjum firm - Impel Tech Solutions „Company” z Warszawy oraz Construct Solutions z Wrocławia. Zaproponowana cena to prawie 1,9 miliona złotych, zaś termin wykonania zamówienia do 30 marca przyszłego roku

- Zaoferowana cena nie odbiega znacząco od najkorzystniejszej oferty złożonej we wcześniejszym, unieważnionym postępowaniu, a zatem przeprowadzanie kolejnych negocjacji najprawdopodobniej nie będzie skutkowało obniżeniem kwoty na realizację zadania - mówi starosta Anna Konieczyńska. - Jednak, aby doszło do podpisania umowy z wykonawcą konieczne jest zabezpieczenie uchwałą Rady Powiatu w naszym budżecie na 2017 r. i w konsekwencji na 2018 r. odpowiedniej kwoty (w tegorocznym budżecie zaplanowano na ten cel 1,1 mln. zł.). Mimo, że stanowi to dodatkowe obciążenie dla kasy powiatu uważam, że należy to zrobić, gdyż dalsze zwlekanie z rozpoczęciem prac budowlanych w budynku może się wiązać z poważnymi konsekwencjami – podkreśla starosta.

- Musimy pamiętać. że inwestycja ta jest połączona bezpośrednio z realizacją dwóch projektów dofinansowanych ze źródeł zewnętrznych. Pierwszy z nich to: „Wzmocnienie bezpieczeństwa wspólnego pogranicza w rejonie Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Izerskich i Karkonoszy” do którego przystąpił Powiat Jeleniogórski jako partner wspólnie z miastem Jelenia Góra oraz Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Libercu. Środki pozyskane z projektu mają zostać przeznaczone na zakup i montaż sprzętu do Transgranicznego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Szkolenia Specjalistycznego w Starostwie Powiatowym w Jeleniej Górze oraz zakup sprzętu i szkolenia dla strażaków z Jelenie Góry i Liberca, a także Straży Miejskiej w Jeleniej Górze. Drugim przedsięwzięciem, którego wdrożenie jest uzależnione od wyremontowania budynku Starostwa jest wprowadzenie tzw: e – usług, dzięki którym mieszkańcy zyskają możliwość załatwienia wielu spraw drogą elektroniczną, bez konieczności osobistej wizyty w siedzibie urzędu i stania w kolejkach. Oba, te projekty mają dość krótki termin realizacji i w przypadku gdy nie uda nam się go dotrzymać grozi nam konieczność zwrotu uzyskanego dofinansowania czyli w sumie około 2,4 miliona złotych – mówi Anna Konieczyńska.

Dodatkowo, w przypadku projektu pierwszego, brak realizacji zadania przez powiat niesie za sobą ryzyko utraty dofinansowania przeznaczonego także dla naszych partnerów. Dla Starostwa, natomiast, będzie to oznaczać prawdopodobną konieczność wypłaty im rekompensaty tytułem utraconych korzyści. Co do projektu na e- usługi, to zabiegam w Urzędzie Marszałkowskim o przesunięcie terminu jego realizacji, jednak aktualnie uzyskana prolongata - do kwietnia 2018, w obliczu braku postępów w udzieleniu zamówienia obejmującego remont, może okazać się niewystarczająca. Projekt ten jest dla nas bardzo ważny, bo chcieliśmy przy jego pomocy nadrobić braki i niedostatki w infrastrukturze w porównaniu do innych urzędów – wyjaśnia starosta.

- Dużo bardziej powściągliwy w kwestii podpisania umowy z konsorcjum wyłonionym w drodze negocjacji jest wicestarosta Paweł Kwiatkowski. - Obecnie trwają konsultacje na ten temat w łonie Rady Powiatu – mówi P. Kwiatkowski. - Nie możemy działać pochopnie, gdyż musimy rozważyć, czy nasz budżet udźwignie to dodatkowe obciążenie Dlatego decyzja, czy podpiszemy umowę z podmiotem, który złożył ofertę czy też postępowanie zostanie unieważnione zapadnie na którymś z kolejnych posiedzeń zarządu powiatu. Przypomnę, że okres związania ofertą wynosi 30 dni od momentu jej otwarcia – dodaje P. Kwiatkowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
854
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group