Poniedziałek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 6439
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Brudne miasto

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 22 kwietnia 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz
Czy tylko w Dniu Ziemi pamiętamy o środowisku? Samorządowcom brakuje kilku dni do spełnienia danej obietnicy, że w ciągu miesiąca w Jeleniej Górze będzie czysto.

Wyładowane po granice możliwości pojemniki na śmieci, z których wysypują się odpadki. Walające się brudy w parkach i na brzegach stawów. Brak koszy nawet na głównych traktach miejskich. Snujący się z kominów czarny i śmierdzący dym – oto codzienność w stolicy Karkonoszy podczas obchodzonego w niedzielę Światowego Dnia Ziemi.

Na nic się zdają akcje, konkursy ekologiczne i inne wydarzenia, których celem jest nagłaśnianie szacunku dla środowiska i miejsc, w których mieszkają ludzie. – Chęci dużo, a możliwości niewiele. Do tego brak wsparcia przez samorząd, który nie widzi najprostszych rozwiązań – utyskują mieszkańcy osiedla przy ulicy Głowackiego. Mają wątpliwą przyjemność spacerowania po nieźle urządzonym skwerze, na którym wala się masa foliowych worków.
– Co najmniej dwóch sąsiadów pali w piecu nie wiadomo, czym. Smród nie do wytrzymania, nie tylko zimą, ale i podczas wiosennych chłodów – zwraca uwagę Józef Bogdziewicz. Do tego dochodzą dymy z grillów i ognisk. I to wówczas, kiedy kwitną drzewa owocowe – mówi.

Tymczasem 27 kwietnia minie miesiąc, kiedy to podczas sesji rady zastępca prezydenta Jerzy Łużniak obiecał, że w ciągu 31 dni miasto zostanie posprzątane. Zza dwa tygodnie miały zniknąć psie odchody z ulic i chodników, a w ciągu miesiąca – dzikie wysypiska śmieci.

I co? Wprawdzie do zakończenia zapowiedzianych wielkich porządków zostało jeszcze kilka dni, do tej pory nic szczególnego się nie wydarzyło. Dzikie wysypiska jak straszyły, tak straszą, a psie kupy wciąż wzbudzają obrzydzenie. Panie prezydencie! Proszę pamiętać, że odliczamy!

Taka postawa zdaniem wielu pedagogów gasi entuzjazm wśród młodzieży. Robili akcję propagującą sprzątanie po psach i na akcji się skończyło. Były władze, zaproszeni goście i wielki szum medialny. A potem: zero działań praktycznych, które pomysł młodych ludzi wcieliłyby w życie. – Aż się nic robić nie chce – usłyszeliśmy.

Wielu jeleniogórzan jest tymczasem zdania, że winę za brudne i odstraszające miasto ponoszą sami jego mieszkańcy. – Jakby każdy zadbał o porządek, na pewno byłoby czyściej. A tak wszyscy liczą, że ktoś za nich posprząta. Wystarczy spojrzeć na brudy przy części skwerku przy ulicy Różyckiego, czy na podwórka w śródmieściu – mówi Anna Kwaśnik. I na nic zdają się „sprzątania świata” i inne tego typu doraźne akcje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~oooo 22-04-2007 9:29
A straż miejska, pilnuje porządku zakładająć blokady na koła, zamiast ścigać brudasów.
~ja 22-04-2007 9:36
Przecież TO MY ŚMIECIMY. Śmieci nasze pretensje do innych.
~kmam 22-04-2007 10:46
Wielu jeleniogórzan dba o porządek, lecz po nich przychodzą ci co o nic nie dbają. Ani o mieszkania, ani o przytułek, ani o rodzinę - i tych powinno pilnować miasto poprzez SM i Policję. Nie powinni płacić kar, bo na nie nie mają pieniędzy a najwyżej zabralibyśmy pieniądze na mleko dla dzieci. Powinni odpracować takie wykroczenia poprzez prace porządkowe na rzecz miasta. Powinni dostać pracę (np.wykaszanie łąk, czyszczenie poboczy, zbieranie śmieci, naprawianie urządzeń i ławek w parkach) a na jej zakończenie tylko by się sprawdzało jej wykonanie.
~Do kmam 22-04-2007 11:18
Popieram Cibie w zupelnosci.Ale ci co siedza na stolkach maja klapki na oczach.
~Kosa - miasto tonie w brudzie , radni biorą diety 22-04-2007 11:28
To jest fakt,że miasto tonie w brudzie, alarmują mieszkańcy od ubieglego roku.Jakie to miasto turystyczne , gdzie jest zasypane odpadami , ziejącym smrodem , tumanami pylu i kurzu nie zamiatanego centralnych ulic miasta- budynków i ulic się nie myje,wszędzie jest czarno od brudu,biale ubrania nie wskazane,zieleni i trawników się nie kosi-kurz niesiony z wiatrem powoduje choroby oczu, spojówek, ukladu oddechowego. Naturalne potoki są sciekami smrodu skladem odpadów i okropnej zarazy jak pijawnik i inne strumyki , w rzekach leżą żalastwa,plastiki opony nawet od traktorów, wszystkie trasy spacerowe i rowerowe pozbawione lagodnych podjazdów,trasy są okrponie zaśmiecone nawet starymi meblami i rupieciami leżącymi od ubieglego roku. Proponuję spacer prezydentom, radnym wraz ze strażą miejską i wydzialem ochrony środowiska, dyr.i radą nadzorczą MPGK- należy zacząć od miejsc spacerowych Zabobrza od Karlowicza za garażami scieżka przy plocie palacyku - jest siedzibą chlejącej alkohol mlodzieży, brudzącej świniącej do potęgi tylne ściany garaży, potem spacerkiem od ul. Malcużyńskiego zasypane śmieciami dzialki budowlane przy kiepury,a idąc w stronę Jeżowa wysypane tony śmieci ,potem trzeba przejść z Zabobrza od str.dzialek w miejsce strzelnicy po jednostce wojskowejwszędzie syfilis godny turystyki, następnie przejechać trasą rowerową od Lwóweckiej, z drugiej strony budynku -skarpy po bylej szkole chemicznej, potem przez wiskozę tereny naprzeciwko FAM w stronę Cieplic, wrócić warszawską i groszową . itd, itp- wszędzie spotęgowana dżuma polączona z kwitnącym nieróbstwem - gdzie są straże miejskie od wylapania sprawców ? za co biorą pieniądze ? gdzie wladze i odpowiedzialni ludzie za porządek ? Za co biorze forsę zaklad oczyszczania miasta? Innych tes nie opiszę bo zabraknie miejsca na tekst.Może Państwo wladza - jaiś czyn wykonacie za te diety ? Jak tego balaganu nie widzicie i nie potraficie z takimi prostymi sprawami sobie poradzić .
~badyl17 22-04-2007 12:42
Popieram kmam. Ścigać należy tych co brudzą. Do sprzątania wykorzystać tych, którzy obecnie za darmo dostają różnego rodzaju zasiłki. Dlaczego obciążać tylko tych, którzy uczciwie, w pocie czoła, pracują?
~dolar 22-04-2007 14:13
przy scieżce rowerowej i spacerowej na sudeckiej pełno śmieci sie wala.
~bary33 22-04-2007 14:16
...czyżby Kosa był jednym z tych, którzy nie dostali się do Rady Miasta?
~irek 22-04-2007 14:21
pan prezydent powinien przespacerować sie po Jeleniej Górze wszędzie jednakowo brudno, a miało byc tak ładnie
~blokers 22-04-2007 14:50
Na pakamerach przy blokach pełno plakatów jakiegoś Roli, jak to wasz, to sobie zabierajcie.
~do irek 22-04-2007 16:17
to niech ludzie przestaną rzucać śmieci gdzie popadnie, to wtedy na pewno będzie czysto!!
~Drzymały 22-04-2007 17:36
Ja tam widzę że od tygodnia coś sprzątają.Moja ulice Pijarską już przelecieli. Nie jest tak tragicznie. Jedźcie do np. Wałbrzycha.
~aite 22-04-2007 18:06
a ja ostatnio widziałam jak na karłowicza z czwartego piętra pani wyrzuciła ziemniaczki przez okno:-0 (dodam, że takie ugotowane),dobrze ,że zupy nie wylała;-)) niestety jeleniogórzanie nie grzeszą czystością! nikt obcy nam tu przecież nie brudzi ! sami zacznijmy po sobie sprzątać, po swoich pieskach i nauczmy swoje dzieci sprzątać po sobie, to może kiedyś będzie czysto! I PRZESTAŃCIE DOKARMIAĆ TE CHOLERNE GOŁĘBIE!!!
~Weltro 22-04-2007 18:29
Jelonka tonie w syfie. Za nasze pieniądze, które dajemy na zasiłki niech oni czasem posprzątają ulice, a nie tylko brać. Nie wnikam czy im się one należą, ale jeżeli biorą to niech i dadzą coś od siebie.
~bary33-re 22-04-2007 18:46
..wynika z tego, że bary33 jest w Radzie Miasta albo reprezentuje już szybko malejącą grupę jej zwolenników.A zapowiadane przez RM działania w zakresie czystości miasta są łatwe do weryfikacji przez mieszkańców/wyborców/
~jura 22-04-2007 19:25
pomijając juz spory i tą papużarnię polityczną w tej slabej radzie , która nie potrafi wyegzekwować porządku od podleglych slużb i od straży miejskiej która winna wylapać lamiących prawo brudasów i tych co śmiecą. Z kar nalożonych powinno finansować mycie nowopomalowanych budynków i mycie ulic. Do Aite - jak widzisz takie sceny zaśmiecania to nie pękaj tylko reaguj , zadzwoń po straż miejską , bo oni nie mogą takich przypadków zlapać , ale myślę że delikwentka kartoflana by zgarnela z 500 zl od aktywnych funkcjonariuszy.-wreszcie mieliby pole do popisu , na rzecz czystości.I to byloby chwalebne .Ja się wstydzę za tą radę która reprezentuje śmierdząco brudne miasto.
~do bary 33 22-04-2007 19:44
Kosa nie aspirowal do rady miasta , kosa jest dostarczycielem podatków z których żyją m.in.urzednicy. Kosa oczekuje że, za wypracowane i dostarczone podatki dla miasta i budżetu ma stosowne wymagania ,np. aby z zaproszonymi klientami z zagranicy ,nie wstydzil się że w takim syfie obcuje i nie ma nadzieji na poprawę chociażby w kwestii czystości miasta.Nie wspominając już o zlodziejach i zaczepiających narkomanach - Ale obowiązkowo należy to poprawić bo obiecali to w kampanii wyborczej obecni radni jak - porządek , lad , czystośc i rozwój miasta. A jest odwrotnie - może olali wyborców jak już zaczeli kasować diety. kosa
~do bary 33 22-04-2007 19:44
Kosa nie aspirowal do rady miasta , kosa jest dostarczycielem podatków z których żyją m.in.urzednicy. Kosa oczekuje że, za wypracowane i dostarczone podatki dla miasta i budżetu ma stosowne wymagania ,np. aby z zaproszonymi klientami z zagranicy ,nie wstydzil się że w takim syfie obcuje i nie ma nadzieji na poprawę chociażby w kwestii czystości miasta.Nie wspominając już o zlodziejach i zaczepiających narkomanach - Ale obowiązkowo należy to poprawić bo obiecali to w kampanii wyborczej obecni radni jak - porządek , lad , czystośc i rozwój miasta. A jest odwrotnie - może olali wyborców jak już zaczeli kasować diety. kosa
~12.... 22-04-2007 20:24
a ja od 3 tygodni sprzątam naturalne miejsca!! poprostu biorę wielki wór i rękawiczki!! ja osobiście na kiepury mieszkam i ostatnio całą szybowcówke posprzątałem [26 kilogramów lekkich śmieci takie jak reklamówki, kubki po jogurtach, rónego rodzaju butelki i rzeczy szklane!! znalazło się nawetnie zniszczona opona z felgą od opla! pewnie jakiś idiota musiał w lesie stare opony zostawić i na nowe wymienic i mu się spieszyło] w długo weekend będę w przesiece i tam też zabiore worek i rękawiczki!! WARTO NADMIENIć żE JA MAM 13 LAT i sprzątam z jakiś idiotów którym nie chce się ruszyć tyłka aby wywalić to do kosza na śmieci!! UWAGA 1. JEśLI WYBIERACIE SIę W PLENER ZAWSZE ZABIERAJCIE WORECZKI FOLIOWE NA ODPADY!! 2. JEśLI WIDZICIE JAKIś LUDZI KTóRZY ZAśMIECAJą NASZE śRODOWISKO GRZECZNIE POWIEDZCIE żE TAK NIE NALEżY ROBIć i najlepiej zaproponujcie im danie swojego worka na śmieci 3. JEśLI MACIE 4 RóNEGO RODZAJU KONTENERY [szkło, papier, plastik i inne] POSZPERAJCIE W SWOICH śMIECIACH!! PRZECIEż TO NIE WSTYD!! JA SAM W DOMU TWORZE SOBIE OSOBNE KUPKI ODPADóW DO PRZETWORZENIA I JE SEGREGUJE!! 4.W MIEJSCACH SUCHYCH TAKIE JAK łąKA CZY LAS W KTóRYM DAWNO NIE PADAłO NIE RóBCIE GLILA!! PRZEZ POżAR NA OK. 12 KM.2 GINIE OK 1 MILIARDA ZWIERZąD I BAKTERI KTóRE Są BARDZO WAżNE W LASACH MAM NA MYśLI DżOWNICE I INNE MAM NADZIEJę żE Z NASZYCH CHęCI WYNIKNIE I ZACZNIECIE DZIAłAć RAZEM ZE MNą!!!
~pieróg 22-04-2007 20:40
trzeba miec jajka do rządzenia. dzialania z rozmachem. porzadek i dbanie o okolice tez trzeba wypromowac. samo nic sie nie zrobi.
~Fruzia 23-04-2007 9:48
A ja zapamietam ten dzien inaczej, wybralam sie na spacer do Parku Zdrojowego i wrocilam z mezem i pamiatka na "pupie" Usiedlismy na ławce zeby odpocząć noi niestety oboje mamy zielone spodnie, bo ławki zostały pomalowane ale ktoś zapomniał zostawić informacje o tym,a teraz bedę się domagać od ??? zwrotu kasy za 2 pary spodni
~olki55 1-05-2007 17:32
to sa nasi fachowcy za piec groszy najpierw spartacza a potem mowia ze to my mamy uwazac. chyba na ich bezmyslnosc.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group