Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 7629
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Brakuje parkingu dla pacjentów i ich rodzin

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 16 września 2013, 7:48
Aktualizacja: Wtorek, 17 września 2013, 7:43
Autor: Angela/ Daria Plichta
Fot. Daria Plichta
– Jestem niepełnosprawna, przyjeżdżam do szpitala przynajmniej raz dziennie i bardzo często zdarza się, że nie mam gdzie zostawić samochodu – skarży się pani Zofia z Jeleniej Góry. Problem braku miejsc parkingowych przy Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej przy ulicy Ogińskiego istnieje od lat. Czy jest szansa, że to się zmieni?

Codziennie pod opiekę specjalistów trafiają tu setki osób z Jeleniej Góry i okolic, a także turyści.

- Przyjeżdżam do szpitala przynajmniej raz dziennie, bardzo często zdarza się, że nie mam gdzie zostawić samochodu. Nawet raz dostałam mandat. Jestem osobą niepełnosprawną, mam problem z chodzeniem, a parking posiada tylko 10 miejsc przeznaczonych dla inwalidów – mówi pani Zofia, mieszkanka Jeleniej Góry.

Pacjenci i ich rodziny skarżą się, że wiele miejsc zajmują pracownicy szpitala, a oni muszą zostawiać samochody na okolicznych ulicach, często w miejscach zakazanych.

- Ludzie się denerwują i wcale się nie dziwię. Kilka lat wcześniej pracownicy swoje samochody pozostawiali za szpitalem, dlatego było dużo więcej miejsca, teraz parking jest przepełniony. Mam nadzieję , że ktoś zrobi z tym porządek - mówi pani Renata, pracownica firmy Simet, która obsługuje parking przy szpitalu.

- Każdego dnia samych przepustek pracowniczych mamy około 100 - mówi pan Zbigniew, pracownik firmy Simet. - Parking jest spory, ale niewystarczający. Interesanci na umówione wizyty czekają tygodniami, jak nie miesiącami, a gdy przyjeżdżają nie mają gdzie zostawić swoich pojazdów. Kierowcy łamią przepisy i parkują samochody na zakazach lub przy pobliskich blokach, na miejscach przeznaczonych dla mieszkańców. Straż miejska kilka razy w tygodniu karze kierowców mandatami. Był plan, żeby rozbudować parking i zrobić dodatkowe miejsca postojowe, ale sprawa ucichła – dodaje pan Zbigniew.

Beata Bokiej, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-organizacyjnych Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej przyznaje, że problem jest dyrekcji znany.

- Do końca września br. będziemy mieli pełną dokumentację na budowę nowego parkingu dla pracowników – mówi wicedyrektor Beata Bokiej. – Są trzy koncepcje, ale jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach. W tym tygodniu będziemy czynić uzgodnienia z urzędem miasta związane z planowaną zmianą organizacji ruchu. Na realizację tego zadania potrzebować będziemy jednak około 500 tys. zł. Nie mamy takich pieniędzy. Czekamy na darczyńców. NFZ pokrywa tylko koszty leczenia pacjentów. Urząd Marszałkowski dofinansowuje działalność leczniczą i ewentualne remonty bazy służącej pacjentom, ale nie budowę parkingu. Szukamy pieniędzy. Mamy nadzieję, że dołoży się miasto i osoby prywatne – dodaje Beata Bokiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~...i... 16-09-2013 8:33
dobra jest...inwalidztwo- ciezka sprawa, przykro, ale do jasnej ch..... czy ludzi niepelnosprawnych nie stac na zaplacenie dwoch zlotych za normalny parking??nie przesadzajmy, stac ich na utrzymanie aut, maja wiele innych przywilejow, wiec majatkiem nie jest wydanie 8 zlotych na miesiac...
~to sem jo 16-09-2013 8:34
to wina tuska?
~x 16-09-2013 8:44
więc lepiej zastawić wyjazd karetek pogotowia bo szkoda kilku złotych na parking
~jeleniog.. 16-09-2013 8:53
personel zajmnuje większośc parkingu, jest rozwiązanie , brakuje 500 tysiecy na budowę , niech czesciowo się złożą lub zostawoiają samochody w domy a spacer do pracy lepiej im zrobi. To jest całkowita prawda cały parking zajmują pracowincy szpitala
~jol 16-09-2013 9:01
W Warszawie (szpital przy ul. Banacha) znaleźli na to sposób: 4 zł za godzinę. 80 zł bilet tygodniowy. 300 zł miesięczny. Nie stać Cię? Dojeżdżaj komunikacją miejską.
~wiesława 16-09-2013 9:25
Jestem inwalidką i wielokrotnie nie było miejsca nie tylko na miejscach oznaczonych dla niepełnosprawnych ,ale też na płatnych ,więc nie jest to tylko problem braku miejsc darmowych
~driver 16-09-2013 9:41
Wiesławo, tacy, jak ten z 08:33, nie rozumie i nie zrozumie problemu braku miejsc w ogóle. Napisze głupoty, byle dać wyraz swoim frustracjom. Swoją drogą to na kopertach parkują zazwyczaj jakieś nadęte bufony. Często tam czekam na pacjentów, obserwuję, co się dzieje. A Straż Miejska.... hehe, zalecam więcej aktywności. Tam takie cuda się dzieją, że naprawdę można zdrowo dołożyć do budżetu miasta.
~sdsdvsv 16-09-2013 9:46
Tyle nieużytków jest obok szpitala, dlaczego nie można tam zrobić klepiska na parking bezpłatny?
~kola 16-09-2013 9:58
Zwróćcie Państwo uwagę, jak parkują "kierowcy" na parkingu płatnym. Samochody stoją pod kątem, albo z dwumetrowymi odstępami. Gdyby nauczyć i egzekwować prawidłowe parkowanie - zmieściłoby się tam kilkanaście, a może i -dziesiąt aut wiecej. 2 zł./dobę to irytująca cena. Spory procent aut tam pozostawianych to pojazdy osób nie mających nic wspólnego ze Szpitalem. Lepiej zostawić samochód na prawie strzeżonym parkingu szpitalnym, niż za jakieś kretyńskie opłaty parkometrowe - na ulicy. I zawsze się dziwię, czyje to auta stoją przed budynkiem szpitalnym? Przecież tam z każdej strony jest zakaz RUCHU wszelkich pojazdów z wyłączeniem TAXI i - być może - niepełnosprawnych. Nigdy nie widziałem w parkującym tam samochodzie naklejki, czy karty inwalidzkiej.
~kola 16-09-2013 10:01
...Kiedy musiałem odebrać ze Szpitala osobę naprawdę w złym stanie, przy złej pogodzie - z duszą na ramieniu podjeżdżałem pod wejście główne ze świadomością łamania przepisów. To jakaś paranoja.
~kola 16-09-2013 10:08
09:01 | ~jol | To prawda. 4 zeta za godzinę. Nie zdawalem sobie z tego sprawy i po kilkunastogodzinnym postoju zapłaciłem 60 złotych. Nie wiedziałem, że pacjent szpitala - przyjezdny - może poprosić lekarza o kwitek z pieczątka, który zwalnia z oplaty.
~18 sqandal 16-09-2013 10:08
..... wiekszość tych pancjentów lezy w szpitalu z powodu niezdrowego trybu życia ( brak ruchu 0 i przejście kawałka drogi do dszpitala to Im wyjdzie tylko na dobre. A szpital nie ma kasy na leczenie a co dopiero na budowe parkingu , rozumiem niepelnosprawnych , dla nich powinny się znalez miejsca na parkingu , reszta piechotką na zdrowie Wam to wyjdzie.
~xxyyyzzzz 16-09-2013 10:13
A dlaczego mamy płacić za parking pod państwowym szpitalem skoro płacimy składki.Niedługo będziemy płacić za toaletę w szpitalu.Za co jeszcze mamy płacić extra??????????
~ruchu 16-09-2013 10:44
organizacja ruchu na szpitalu uniemozliwia wjazd na parking pod szpitalem ! z jednej strony zakaz wjazdu, potem znak jednego kierunku i znowu zakaz wjazdu, a z drugiej strony na te sama droge.... zakaz RUCHU nie dotyczy karetek i taxi. wiec kazdy, kto podjezdza pod sam szpital to juz mandat.
~ania.... 16-09-2013 10:47
Wkurzające jest to, że ten parking jest płatny. Przecież tam nikt nie zostawia auta i np. nie idzie na zakupy czy an wycieczkę po starówce. Każdy kto przyjeżdża to tylko do lekarza albo w odwiedziny do chorego. Rozumiem, że w centrum Wrocławia parking przy szpitalu jest płatny, bo inaczej nastawialiby tam aut w celach ww. ale tu dookoła jest szczere pole.
~ehhhh 16-09-2013 10:57
jestem zdania jezeli to jest parking szpitala to pracownicy też powinni płacić a jezeli nie chcą to niech im szpital wybuduje parking pracowniczy i już!
~Ciekawski 16-09-2013 13:06
Ciekawe, czy wypowiadający się pracownicy np DRAEXLMAIER,Tauron itd. płacą za parkowanie przy swoim miejscu pracy
~78,12,12 16-09-2013 14:04
Ale : pod Pocztą nie ma miejsc, pod Urzędem Miejskim też niema miejsc więc jako potencjalny klient też się żalę. Nie ma gdzie parkować i co miasto chce z tym zrobić - Tylko konkretnie!
~osi 16-09-2013 14:08
Sęk w tym że ten parking pod szpitalem prowadzony jest nielegalnie i sprawą powinna się zainteresować Izba Skarbowa albo Prokuratura z Policją. Dlaczego taki stan może w J.G. trwać od latnie mogę pojąc
kpiara 16-09-2013 14:39
Ludzie niepełnosprawni chętnie zapłaciliby za parking pod szpitalem czy w centrum, czy gdziekolwiek indziej. Zależy im na tym aby miejsc dla nich przeznaczonych było więcej a nie na tym by były za free. Wręcz powinny być płatne ale dostępne w większej ilości i bliskości obiektów takich jak szpitale, przychodnie, urzędy i in.. A już prawdziwa tragedia, kiedy na "kopercie" stoi jakiś zdrowy jak byk osiłek i śmieje się w nos! Dla takich mandat tak z 500 zł !
~4 zł... 16-09-2013 16:53
Nikt do szpitala nie przyjeżdża bez konieczności. Czasem przywożę kogoś z rodziny ze złamaną ręką/nogą/ innym urazem na przeswietlenie, czekam na poczekalni godzinami- czy mam jeszcze za to płacić? Kiedy idę do przychodni z gorączką, bólem brzucha, dzieckiem z zatruciem pokarmowym- czy mam zostawić auto pod Lidlem i iść na piechotę? Kiedy niosę obiad, ubranie na zmianę, środki czystości dla chorego członka rodziny, kąpię, ubieram, karmię, trzymam za rękę podczas wlewów dożylnych- czy mam płacić za parking? Kiedy przywożę męża po wypadku w pracy, z rozciętą do kości ręką, zawiniętą w pracowy ręcznik, aby było szybciej, i idę na izbę przyjęć- czy mam biec ze środka miasta, cwaniaki przedpiszące, czy płacić za parking 10 zł, bo w kolejce czekaliśmy 5 godzin???
~4 zł... 16-09-2013 17:01
Dobrze ktoś napisał wcześniej- zlikwidować krawężniki, pozwolić ludziom parkować na nieużytkach, od razu zrobi się miejsce. A przed samym budynkiem tylko inwalidzi i postój do 5 min, jeśli chcemy odebrać kogoś naprawdę osłabionego, czy przy niepogodzie... to JEST SZPITAL, na całą kotlinę, nie tylko dla Zabobrza, trudno, aby ludzie podjeżdżali autobusami. Czasem wpadam na badanie a potem pędem do auta i do pracy na koniec miasta,czasem przyjeżdżam do poradni specjalistycznych i nie wiem, jak długo spędzę czas na poczekalni- parking bezpłątny musi być, żeby pacjenci i ich rodziny nie CIERPIELI bardziej niż muszą. PS. Widziałam ostatnio, jak wychodziła zapłakana znajoma, której jak się potem dowiedziałam zmarł właśnie synek... a za wycieraczką auta karteczka...
~VIP 16-09-2013 17:17
Ja stawiam gdzie chcę!
~jaaakiśktoś 16-09-2013 17:33
A przy parafii Stecowej wybudowali parking--- i skąd kasa?
~eaaaa 16-09-2013 18:17
16-09-2013 13:06 | ~Ciekawski | nie pracownicy np DRAEXLMAIER,Tauron itd. nie płacą za parking ale co za tym idzie jak ktoś przyjeżdża z interesantów to też nie płaci
~sad 16-09-2013 18:30
Czekają na darczyńców. Żebraki p...ne. Od ludzi za leczenie biorą bez zmiłowania i tylko czekają na darmochę.
~ 16-09-2013 18:57
Ugory za szpitalem az prosza o zagospodarowanie. Leza tam zwaly ziemi jeszcze po komunie, pozostaly na j...pies zostawione na czyjes ZMILUJ SIE. Tam jest idealne miejsce na parking dla zdrowych, ten ktory jest, pozostawic niesprawnym za okazaniem zezwolenia inwalidzkiego.
~Anonim008 16-09-2013 19:46
Przecież obok obecnego parkingu po lewej stronie przy skrzyżowaniu ul. Ogińskiego z ul. Elsnera oraz kawałek dalej, przy skrzyżowaniu ul. Ogińskiego z ul. Bacewicz jest spory kawał na parking. Wystarczy powycinać rosnące tam chaszcze i można działać w sprawie parkingi...
~szofer 16-09-2013 20:45
.......... Kiedy nastąpi weryfikacja katr inwalidy? 50% to naciągane.
~ciekawski 16-09-2013 21:11
eaaaaa Ale jako osoby pracujące tam nie płacicie za parking w tym cały szkopuł.
~Jel... 17-09-2013 1:01
tak straż miejska szybciutko .... mandat a tam gdzie syf w centrum miasta to p.... no bo miastu nie .... mandatu
~eaaaaa 17-09-2013 10:57
do 16-09-2013 21:11 | ~ciekawski ale jak przyjedziesz np złożyć CV :) to też nie zapłacisz chodzi o to że powinni zrobić za szpitalem parking dla pracowników to ten przed już będzie miał więcej miejsc dla pacjentów :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group