Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14586
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Boże Ciało w Cieplicach – pierwsze w 1321 roku

Poniedziałek, 27 czerwca 2022, 5:59
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra: Boże Ciało w Cieplicach – pierwsze w 1321 roku
Fot. Stanisław Firszt
Boże Ciało to jedno z głównych świąt Kościoła Katolickiego. Pełna nazwa tego święta to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jest to uroczystość liturgiczna dla uczczenia Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, obchodzona zawsze w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

Początki sięgają 1215 roku, kiedy to na Soborze Laterańskim IV przyjęto dogmat przemiany chleba i wina, w czasie mszy świętej w ciało i krew Chrystusa. Pierwsza procesja, która jest głównym elementem tej uroczystości miała miejsce w 1246 roku w Liege na terenie Belgii, ale w wyniku sceptycznego podejścia do niej wielu osób, zwyczaj ten zarzucono po paru latach.

Ponownie powrócono do tego święta po cudzie eucharystycznym jaki miał miejsce w Bolsenie we Włoszech w 1263 roku. W czasie mszy świętej z opłatka, który zmienił się w ciało ludzkie popłynęła krew. Wydarzenie to sprawiło, że 11 sierpnia 1264 roku papież Urban ogłosił bullę Transiturus hoc Mundo, na mocy której Boże Ciało stało się świętem, ale ponownie po paru latach zaprzestano jego obchodzenia. Dopiero w 1317 roku wznowił je papież Klemens V, a ostatecznie zatwierdził papież Jan XXII.

Już parę lat później, w 1320 roku, trafiło ono na ziemie polskie. Wówczas w Krakowie procesję Bożego Ciała wprowadził biskup Nankier. Biskupa tego za zgodą króla Władysława Łokietka, papież przeniósł w 1326 roku do Wrocławia. Przed nim na tej stolicy biskupiej zasiadał tutaj Henryk I z Wierzbna, po którym nastąpił siedmioletni wakans. Święto to uznał Synod gnieźnieński dopiero w 1420 roku. Boże Ciało zaczęto obchodzić na Śląsku w XIV wieku.

Wiadomo, że w 1321 roku w Cieplicach w parafii św. Jana Chrzciciela odbyła się pierwsza procesja z monstrancją do czterech ołtarzy. Niestety nie wiadomo ilu wiernych wzięło w niej udział oraz jaką trasą ona przeszła. Nie wiadomo kto wówczas był proboszczem w cieplickim kościele. W XIII wieku parafią zarządzali joannici, a pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1318 roku, kiedy zakonników już tu nie było.

W 2021 roku bez echa przeszła 700. rocznica obchodzenia Święta Bożego Ciała w Cieplicach. Główną przyczyną była oczywiście pandemia, która pokrzyżowała i utrudniła wiele wydarzeń, w tym kościelnych, które co roku odbywały się w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Procesja w roku 2022 rozpoczęła obchody Bożego Ciała, w następnych stuleciach. czestnictwo w procesjach było zawsze doskonała okazją do zamanifestowania swojej wiary.

W dawnej Polsce, w czasie rozbiorów, było też manifestacją przynależności narodowej. Dlatego Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa miało i ma w naszym kraju szczególne znaczenie.
Katolicy-Polacy nie wstydzą się swojej wiary i w dniu Bożego Ciała są blisko Kościoła i Współwiernych pokazując swoje głębokie przywiązanie do Kraju i jego najlepszych tradycji.

Twoja reakcja na artykuł?

10
48%
Cieszy
3
14%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
0
0%
Złości
6
29%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group