Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9826
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Bolków na sprzedaż

Wtorek, 3 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 15 lutego 2006, 21:09
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
   Turystyczna perełka naszego regionu może wkrótce zmienić właściciela.
Burmistrz Bolkowa prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży średniowiecznego zamku. - To jedyna atrakcja turystyczna w mieście. Nie możemy się jej pozbyć - denerwuje się radny Jan Mieszała. Nowym właścicielem ma być Muzeum Karkonoskie.

         To tak, jakby wynieść i sprzedać ołtarz z Kościoła Mariackiego - mówi przewodniczący rady Henryk Baczmański. - Ten zamek kojarzony jest z Bolkowem od zawsze, jest symbolem miasta.
- To jedyny obiekt, który przyciąga turystów. Jeśli go sprzedamy, utracimy nad nim kontrolę - mówi Jan Mieszała.

         Radni obawiają się, że Bolków podzieli losy odległych o kilka kilometrów malowniczych ruin zamku Świny, które w połowie lat 90. zostały przez gminę sprzedane prywatnemu właścicielowi wraz z 5 hektarami lasu i do tej pory praktycznie nic się tam nie dzieje.
Czarę goryczy przelewa fakt, że o planach zmiany właściciela rajcy dowiedzieli się przypadkiem. Rada jest bowiem w konflikcie z burmistrzem.

         - Nie chcemy zamykać zamku - deklaruje Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, które wystąpiło do gminy najpierw o nieodpłatne przekazanie a potem o sprzedaż obiektu. Muzeum dzierżawi obiekt od gminy od 1995 roku.
- Zatrudniamy tam 10 pracowników, którzy obsługują turystów i dbają o ten obiekt - mówi Stanisław Firszt. - Co roku wkładamy kilkadziesiąt tysięcy złotych w remonty murów, wykonaliśmy oświetlenie obiektu. Nie chcę sporów z gminą, samorząd tylko na tym skorzysta, bo na takie inwestycje nie byłoby go stać.
Dlaczego muzeum chce mieć zamek na własność? - Bez aktu własności nie możemy wnioskować do funduszy unijnych o dofinansowanie na remonty - mówi Stanisław Firszt. - Przed laty obiekt należał do muzeum narodowego, trafił do gminy na skutek błędu urzędników, którzy przypisali go samorządowi podczas reformy administracyjnej. Chcemy tę sprawę jedynie wyprostować. Przecież nie przeniosę zamku do innej miejscowości.

         - Nie podjąłem jeszcze żadnej decyzji - powiedział burmistrz Bronisław Andrzejewski. - Na pewno wybiorę takie rozwiązanie, które będzie dla zamku i dla gminy najkorzystniejsze - zakończył rozmowę.
Na przedsylwestrowej sesji rada zobowiązała burmistrza do wstrzymania rozmów w sprawie sprzedaży lub wydzierżawienia zamku. o

         Początki zamku datowane są na drugą połowę XIII wieku. Wówczas też powstała najbardziej charakterystyczna budowla Bolkowa - klinowata wieża. W przekroju poprzecznym przypomina ona kształtem łzę - jest okrągła, ale ma jeden róg. Lata świetności Bolkowa przypadają na XVI wiek.
Dzisiaj zamek jest w ruinie, ale można go zwiedzać. W jednym z pomieszczeń funkcjonuje muzeum, można też wejść na wieżę widokową. Latem na dziedzińcu odbywa się wiele imprez plenerowych. Zamek czynny jest codziennie od 9 - 15.30. Bilet kosztuje 4 złote (2 zł - ulgowy dla młodzieży szkolnej).

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group