Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 8476
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Bitwa o pasażerów

Sobota, 5 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2006, 15:13
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Ponad sześćdziesiąt kursów zawiesił od 3 listopada zgorzelecki PKS. Powodem jest ich nierentowność z powodu prywatnej konkurencji.

To nie była uczciwa konkurencja – uważa Mirosław Kaczmarek, wicedyrektor zgorzeleckiego PKS-u. Mniej autobusów wyjeżdża od wczoraj m.in. do Bogatyni, Pieńska, Sulikowa i Zawidowa. – Dokonaliśmy analizy rentowności poszczególnych kursów i uznaliśmy, że nie opłaca nam się ich dalej utrzymywać – mówi Jadwiga Borkowska, specjalista ds. rozkładów jazdy w zgorzeleckim PKS-ie.

Zawieszone zostały kursy na trasach, na których przewozy uruchomili prywatni przewoźnicy. – Moglibyśmy z nimi konkurować, gdyby wszystkich obowiązywały takie same reguły. Naszym zdaniem, ci tzw. busiarze, nie przestrzegają zapisów ustawy o transporcie, do czego my jesteśmy zobligowani – tłumaczy Mirosław Kaczmarek. – My musimy trzymać się ściśle określonego rozkładu jazdy. Oni tego nie robią.
W rezultacie na kilka minut przed odjazdem autobusu na trasę wyjeżdża bus i zabiera nam z przystanków pasażerów. To nieuczciwe.

Kierowcy busów nie zgadzają się jednak z tym zarzutem.
– Działamy zgodnie z prawem, na podstawie wydanych przez starostwo licencji i zezwoleń
– wyjaśnia Włodzimierz Świerad z firmy transportowej Siwex z Zawidowa. – Nie jesteśmy żadną nieuczciwą konkurencją. Też mamy rozkłady jazdy i też płacimy za przystanki.

Wobec konkurencji ze strony busów o utratę pracy zaczyna się obawiać 350 pracowników zgorzeleckiego PKS-u. Obwiniają za ten stan rzeczy urzędników starostwa, którzy wydają zezwolenia na przewozy osób. – Jeśli zgłasza się do nas przedsiębiorca z wnioskiem i ma wszystkie wymagane dokumenty, nie możemy odmówić – wyjaśnia Kazimierz Prosyniak, sekretarz powiatu.

W rezultacie pozwolenia na regularny transport osób ma już w powiecie, oprócz PKS-u, także pięć innych firm.
Pasażerowie w większości chwalą sobie pojawienie się busów na rynku.
Nie wszyscy jednak na konkurencji wśród przewoźników zyskują. PKS w swoich autobusach honoruje wszystkie zniżki: dla uczącej się młodzieży, inwalidów, kombatantów wojennych. – Prywatni przewoźnicy tego nie robią –mówi Tadeusz Białokoz ze Zgorzelca. Efekt jest taki, że po zawieszeniu kursów przez PKS, uprawnieni do przejazdów ze zniżką, za przejazd zapłacą więcej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group