Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 6344
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Biskup odprawił mszę w intencji ofiar smoleńskich

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 13 kwietnia 2015, 8:47
Aktualizacja: 21:26
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemo
Około 300 osób zebrało się wczoraj (12.04) w Bazylice Mniejszej św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze, by uczestniczyć w mszy poświęconej ofiarom tragedii smoleńskiej. Uroczystość poprowadził biskup pomocniczy legnicki Marek Mendyk. Wśród uczestników, oprócz lokalnych polityków, był też były minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Jacek Sasin.

Przyczyny katastrofy samolotu Tu-154, w którym zginęło 96 osób z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele, nadal dla części rodzin ofiar i sporej grupy społeczeństwa pozostają niewyjaśnione. Minęło już pięć lat od tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r., ale śledztwo zarówno po stronie rosyjskiej, jak i polskiej wciąż trwa. - Jest coraz więcej pytań i coraz bardziej otwierają nam się oczy, jak nieprzypadkowa była to katastrofa. To jest moje odczucie i chyba nie jestem w tym odosobniona – powiedziała posłanka Marzena Machałek.

- Dzisiejsza uroczystość jeleniogórska jest też bardzo ważna i bardzo się cieszę, że na wieczornej mszy są tłumy ludzi i jest tak piękna homilia księdza biskupa, ale chcę też podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tablicy pamiątkowej w Bazylice – mówiła posłanka.

Chcę w to wierzyć, że z tej wielkiej tragedii może dla naszej ojczyzny wyniknąć jakieś dobro, że będziemy niezależnym krajem, gdzie nie będziemy przechodzić do porządku dziennego nad śmiercią prezydenta – kontynuowała M. Machałek przypominając słowa biskupa: jesteśmy w stanie przyjąć każdą prawdę, ale musimy wierzyć, że to jest prawda.

Marek Mendyk w trakcie kazania apelował do zgromadzonych, by sami odpowiedzieli sobie na pytanie „kim jesteś?”. Przybliżał postać Henryka Pobożnego mówiąc: książę odpowiedział sobie na to pytanie i wiedział co robić. Na pytanie co znaczy, że jesteś Polakiem odwołał się do Lecha Kaczyńskiego: charyzmatyczny Lech Kaczyński wiedział kim jest, nie bał się. Ten prezydent jak żaden inny odpowiedział na to pytanie – mówił biskup. Miał odwagę lecieć do Gruzji, często był też wyśmiewany – głosił Marek Mendyk.

Na zakończenie kazania biskup odczytał modlitwę na śmierć w Smoleńsku autorstwa Dominiki Świątek:
Niesiemy modlitwy przed Twoje ołtarze
my z Jeleniej Góry, Gdańska, Wrocławia, Krakowa, Warszawy
bezradni świadkowie tragicznych wydarzeń
o łaskę prosimy Cię, Panie łaskawy.

Cierpimy za swoje i nie swoje winy
pod presją sąsiadów z zachodu i wschodu,
i trudno nam pojąć dlaczego tracimy
co lat kilkadziesiąt elitę narodu.

Lecz choćby zapalił się świat w jednej chwili
wytrwamy przy Tobie Chrystusie Zwycięski,
a ci co najwierniej ojczyźnie służyli
znów idą do nieba nad lasem smoleńskim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~ciekawy 13-04-2015 9:35
Bardzo powaźne wydarzenie, cikawe czy miasto partycypowało w tym finansowo.
~oko 13-04-2015 9:47
tylko wyprane mozgi przytakuja wersji peo -psl dlugie ramie moskali wykonalo zadanie .... OBUDZ SIE POLSKO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! OBUDZ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! teraz z tym zaklamaniem w mediach jedziemy w przepasc .... jak stado baranow ............... POLSKA TO MY NIE TA ZAKLAMANA OBECNA niby WLADZA................! ! ! !
~w 13 13-04-2015 9:48
nie
~AD966 13-04-2015 10:02
Nie dziwię się starym którzy nad grobem i mają nadzieję na zbawienie /raj/.Jak długo klech bezkarnie będą jątrzyć? Niby ludzie wyksztalceni a taka ciemnota przez nich przemawia. Doprowadzicie do tragedii .Ockniecie się jak będzie za późno.
~WKS 13-04-2015 10:08
Czyli rozumiem, że po śmierci do gleby i lulu... A jednak radzę się zastanowić, czy nie będzie inaczej. Jest bardzo wiele dowodów na istnienie Boga, w dobie internetu wystarczy się tylko rozejrzeć.
~Małgochna 13-04-2015 10:20
Przepiękne słowa Księdza Biskupa - wołanie o prawdę i modlitwa o miłosierdzie.
~wołanie 13-04-2015 10:59
o prawdę jest zakłamywaniem rzeczywistości .Prawda jest w taśmach i ostatnim słowie brzydkim członka załogi .Gdyby był wybuch ,to nie to słowo a co innego byłby słyszęć.Cale szczęście ,że tylko część purpuratów popiera sektę smoleńską.Jak rozyumiem Ssin dostał rozgrzeszenie po balowaniu w Skoku Wołomińskim i może już dalej mącić w łbach moherom. .A brakuje Jezusa ,aby pogonił z kościoła faryzeuszy.
~Borka 13-04-2015 11:12
OszołomoPISowska hucpa!
~luk 13-04-2015 11:12
Mohery karnie dają na Tace a Biskupi ''żreją .piją ,lulki palą ,Tańce hulanki swawole....ledwie plebanii nie rozwalą...hi..hi..ha hejże hola.......''i śmieją się ze swoich owieczek ...a właściwie baranów...
~Meg 13-04-2015 12:04
~`luk - mohery chcą to dają, datki nie są przymusowe, a wspaniałe państwo łupi nas bez pardonu. Wymienię tylko kradzież pieniędzy z OFE, wszystko opodatkowane nawet po kilka razy, podwyżki Vat, a kwota wolna od podatku jest jedną z najniższych w świecie. Wszystko to aby swoim żyło się lepiej...
~1 13-04-2015 12:32
Kiedy rządziło PiS Jacek Sasin był wojewodą mazowieckim, później wiceszefem Kancelarii Lecha Kaczyńskiego. W tym czasie członkowie jego rodziny oraz polityczni sojusznicy awansowali lub dostawali posady w urzędach. Polityk zbudował w powiecie wołomińskim, gdzie mieszka, kadrowe zaplecze do marszu na Warszawę. Rządy PiS były dobrym okresem nie tylko dla Jacka Sasina, ale i dla jego rodziny. Przez nepotyzm jego brat, który do objęcia rządów przez PiS pracował jako kierowca w zakładach energetycznych w styczniu 2006 roku trafił do polskiej ambasady w Bernie – informuje tygodnik „Polityka”. Został tam intendentem-kierowcą w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji.
~2 13-04-2015 12:33
Tą wyjątkową pozycję Sasin, dzisiaj jeden z czołowych posłów PiS, budował przez lata. Wykorzystywał do tego pozycję szefa powiatowych struktur PiS. W 2010 roku burmistrzem miasta został protegowany Sasina Ryszard Madziar. Bliski mu jest też starosta wołomiński Piotr Uściński. Oni i ich współpracownicy to wierna gwardia Sasina. Przydać się może na przykład, kiedy ich lider będzie walczył o prezydenturę Warszawy.
~4 13-04-2015 12:34
Jak na standardy polskiej polityki, w której nepotyzm jest zjawiskiem niemal codziennym, tych kilkanaście osób z rodzinno-koleżeńskiego kręgu to dużo. Szczególnie że wszyscy związani są z jednym z najbardziej znanych polityków PiS, prawdopodobnym kandydatem tej partii na prezydenta stolicy w jesiennych wyborach samorządowych. Został bohaterem pisowskiej prawicy, gdy jako wojewoda mazowiecki próbował pozbawić stanowiska prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz (za niezłożenie na czas oświadczenia majątkowego), a potem, po katastrofie smoleńskiej, pełniąc funkcję wiceszefa Kancelarii Prezydenta, stał się niejako strażnikiem pamięci Lecha Kaczyńskiego. Niesiony tą falą z impetem wpadł do Sejmu.
~ 13-04-2015 14:24
Do 1-2 proszę opisać jaki nepotyzm panuje od wielu lat w Jeleniej G. w Ratuszu i Radzie Miasta, klosiostwo PO.
~ 13-04-2015 14:25
Ta z 13 zdjęcia to ma pewnie zatwardzenie siedzi jak na lewa..wie a dziadkowie siedzieć w domu a nie zajmować się sprawami co nie macie zielonego pojęcia
~njhggh 13-04-2015 14:27
Pół życia się modliłem żeby tych polityków szkak trafił a drugie pół życia będę się modlić za ich duszę. I to się nazywa siła modlitwy.
~ 13-04-2015 14:35
kampania do parlamentu sie zaczela Pan Sasin przyjechal zachwalac walory Pani Machalek to jest naturalne przeciesz oboje sa z Pisu a kosciol chetnie udostepnil swoje progi i zorganizowal frekwencje.
~ppp 13-04-2015 17:06
Ja jestem Polakiem i z kaczym tchórzem nie mam nic wspólnego. Może ksiądz biskup raczyłby nie łączyć polskości z kaczyzmem. Lot do Gruzji i "wyczyny` tego ... były podglebiem katastrofy smoleńskiej. Pani Machałek z Kamiennej Góry przebiera nóżkami aby wylądować w Parlamencie Europejskim za ogromne pieniądze. I dlatego wypowie każdą głupotę i wyliże nogi Sasina, który zorganizował ten idiotyczny lot, który to sasin już spija kaskę unijną.
~ 13-04-2015 17:43
widzę, że w tym kraju tworzy się nowa sekta: PiSmoleńska.
~apolityczny 13-04-2015 17:56
Źle się dzieje w tym kraju skoro religia zaczęła się ludziom mieszać z polityką.Kościół zaszkodzi tym sobie bardzo,tylko jeszcze o tym nie wie.
~ 13-04-2015 18:29
Do apolityczny co Ty się wczoraj urodziłeś skoro nie wież że kościół od dawna ma znaczącą rolę w polityce, kto pomagał obalać komunę ?
~pffff 13-04-2015 19:15
Kaczyński wpadł w pułapkę,podobnie jak chociazby pani poseł.Nie moga się wycofać,bo smoleńska sekta okrzyknie ich zdrajcami .To niegłupi ludzie,doceniają postęp ostatnich dekad,są jego beneficjentami,zresztą ja pewnie również,mam o tyle komfort,że mogęsiędo niego przyznać.Pani Machałek na codzień prowadzi wygodne życie przedstawiciela klasy średniej relaksując sie pracą w ogrodzie i fajnymi wyjazdami,musi jednak mówić,ze wokół zdrada i zagrożenie,a Polska ginie,choć na codzieńkażdy ,przynajiej z jej otoczenia wie,że tak nie jest.Ludzie z biednych odrapanych kamienic jej wierzą,chca kogoś obwinić za swój niedostatek.Nawet nie mam jej za złe,PO samo pcha sięw ogień krytyki,choć nie takiej,jaką jej funduje PiS,choć przyznać należy,że nasza poseł jest osoba delikatną i nieostrą w wyrażaniu się
~apolityczny do 18:29 13-04-2015 19:47
Wczoraj się nie urodziłem a komunę dobrze pamiętam,prędzej Ty masz mało latek lub miałeś do szkoły pod górę,skoro piszesz byki typu nie" wież".Za to,że akurat pomagali w obalaniu chorej komuny i okupacji sowieckiej chwała im ,ale dziś powinni się trzymać z dala od gierek politycznych.
~art 13-04-2015 20:03
Polityczna msza
~AD966 13-04-2015 20:05
Wcale nie pomagali stali z boku i kibicowali dwom stronom jak zawsze . Był okupant mieli się dobrze ,postawili na zmiany ,po 89 przestraszyli się że ludziska się wzbogacą i odejdą od Kościola i wymyslono Hanke Suchocką z konkordatem wpadliśmy z deszczu pod rynne. Do upadku ZSRR przyczyniła się Arabia Saudyjska ze swoją ropą tak jak dziś.Tylko wielkiJPII uzurpowal sobie zasługi.
~herezyja 13-04-2015 20:07
Msza za towarzysza katolika Gosiewskiego , zatwardzialego katolika z dwoma katolickimi zonami, jedna po drugiej ...... LOL..Jeszcze wiocha nie zginela kiedy biskup zyje .....dal nam przyklad pan Gosiewski co katolik kryje .
~AD966 13-04-2015 21:10
ZA Onetem>>O. Krzysztof Mądel do abpa Marka Jędraszewskiego: czyściec cię za to nie ominie My tu zwykli zjadacze chleba też mamy odwagę przeciwstawić się kołtunowi. Jednak coś na + się zmienia ,jeszcze 5-7 lat temu było nie do pomyślenia taka krytyka watykanistów.
~ 14-04-2015 0:10
Na zdjęciach działacze fermenciarze z PiS oraz Solidarności onii byli przymusowo bo im kazał prezes a kontrolował ich Sasin. Natomiast młodzież po 70 - tce zawsze chodzi do kościoła bo nie pójdą do nieba i tyle !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group