Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 6820
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bezpieczni, bo widoczni po zmroku

Wiadomości: Janowice Wielkie
Sobota, 10 października 2009, 12:09
Aktualizacja: Niedziela, 11 października 2009, 11:20
Autor: Mar
Fot. Mar
Po raz czwarty rozpoczęła się akcja „Bądź widoczny”. Uczniowie szkół podstawowych z 9 gmin powiatu jeleniogórskiego dostaną ponad tysiąc kamizelek odblaskowych. Duża liczba dzieci sama dociera do szkół pieszo i dla nich takie kamizelki to znacznie lepsza widoczność na drodze.

W tym roku pierwsze kamizelki dostali uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej w Janowicach Wielkich. Od początku organizuje ją fundacja Jeleniogórska Akcja – Bezpieczna Droga Mariusza Synówki.
- Mamy kamizelki dla uczniów szkół w gminach Janowice Wielkie, Stara Kamienica, Jeżów Sudecki i Mysłakowice – wyjaśnia M. Synówka – na razie mamy tysiąc sztuk, żeby obdzielić wszystkie potrzebujemy około 1.700 sztuk. Kamizelki z lat poprzednich są już mocno zniszczone, wiele nie nadaje się do użytku. Te które się nadają szkoły zbiorą wypiorą i będą dla przedszkolaków na przykład. Wiem, że co roku coraz więcej dzieci nosi je regularnie, choć oczywiście nigdy nie będzie to 100 procent. Ale te które robią to m. najsolidniej wiosną pojadą na wycieczkę. To jest też dobra motywacja. Z 80 kamizelek wydanych w Janowicach, na wycieczkę pojedzie około 40 dzieci. Dyrekcja szkoły będzie musiała wybrać najsumienniejsze maluchy.

Dzieci które dostały kamizelki wzięły udział w szkoleniu prowadzonym przez policjantów ruchu drogowego i prewencji z komendy miejskiej w Jeleniej Górze. Policja co roku wspiera akcję „Bądź widoczny”. Danuta Razmysłowicz tłumaczyła jak należy radzić sobie w przypadku zagrożeń, na przykład ataku psa. Okazało się, że wiele dzieci miało już doświadczenie z atakującym je psem. Z kolei funkcjonariusz sekcji ruchu drogowego wyjaśniał zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jakimi zwykle dzieci chodzą do szkoły. Dzieci poznawały najważniejsze znaki drogowe i gdzie mogą przechodzić przez jezdnię.

- Nigdy za wiele takich działań, bo nawet w małych miejscowościach ruch drogowy jest na tyle duży, że potrafi stanowić zagrożenie – wyjaśnia dyrektor zespołu szkół w Janowicach Wielkich, Mirosław Wiśniewski - od kiedy zaczęła się akcja z kamizelkami nie mieliśmy żadnego incydentu drogowego z udziałem naszych uczniów. Więc myślę, że te działania miały wpływ na bezpieczeństwo dzieci. Zresztą cały rok zachęcamy dzieci do noszenia kamizelek.

- Akcja nie byłaby możliwa bez wsparcia sponsorów, którym należą się wyrazy uznania – dodaje Mariusz Synówka – to firmy, AmplicoLife, Jelenia Plast i Dr Schneider. Natomiast taśmę odblaskową, jaką są obszyte kamizelki podarowała firma 3M.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

piipi 10-10-2009 22:17
~Drogie Dzieci Jelonkowe ..noszenie kamizelki odblaskowej jest *fajne,bo zatrzymuje pojazdy !
~ 10-10-2009 23:55
kto te pipi...czy to pipi lansztrng czy coo.te komentarze mnie denerwuja
~m 11-10-2009 7:55
A dzieci i tak nie będą nosić- może przez pierwszy tydzień- później im się znudzi i powiedzą, ze kamizelki to wiocha.
teessi 11-10-2009 9:19
Do m - I będą miały rację. Wiem, że to niepedagogiczne, ale .... dorośli jakoś nie dają przykładu dzieciom. Nawet radny rowerzysta. Tudzież inni znani rowerzyści. Poza dwoma Panami Bliźniakami - za co szacun Im się należy.
teessi 11-10-2009 10:03
Dowód nr 2: dzieci wychodzą ubrane w kamizelki, a pani wychowawczyni - "po cywilnemu". Gdzie dobry przykład? ;-)
piipi 11-10-2009 10:57
~TEESSI .. chyba szykuje się na głębszą *aferę,bo brakuje równiez policjantom ..tego "nawyku" !
Cień 11-10-2009 21:54
Do anonimowego. Jak cię denerwują posty, to idź do apteki i poproś o coś na uspokojenie, ja niestety nic ci nie mogę polecić, ponieważ nie mam takich problemów. Co do kamizelek, to dobry pomysł i to nie one są wiochą, tylko ich wykonanie. Moim zdaniem, powinny mieć jakieś wzory przyciągające uwagę dzieci, choćby postać Shreka, akurat jest zielony, czy jakieś symbole bohaterów i solidnie wykonane.
~Do "Cienia" 12-10-2009 19:09
Zanim skrytykujesz - zadaj pytanie!!! Kamizelki są wykonane w pierwszym gatunku ze znakiem CE (spełniają warunki europejskiej normy EN 1150 dla odzieży ochronnej pozazawodowej), obszyte taśmą firmy 3M (wiodącego producenta "refleksów"). Postaci z bajek były brane pod uwagę ale (niestety) znacznie (3-5 zł) podnoszą koszt produkcji kamizelak. Mariusz Synówka - organizator akcji "Badź widoczny"
teessi 12-10-2009 21:29
Do Mariusz Synówka: A O ILE PODROŻYŁY KOSZT WYKONANIA KALIZELEK NAPISY o treści: AmplicoLife, Jelenia Plast i Dr Schneider Automotiv? Czy ZAMIAST tych koszmarnych REKLAM nie można było umieścić jakichś postaci z bajek? Te dzieci tak ubrane wyglądają, jakby były zatrudnione w tych firmach, a te kamizelki to ich odzież ochronna. Lepiej byłoby, aby były BEZ napisów lub gdyby napisy były bardziej dyskretne, kilkakrotnie mniejsze, jeśli już koniecznie muszą być.
~Koala 13-10-2009 10:59
Do teessi - to tak jakbyś zapytała dlaczego Matejko podpisał się pod swoim dziełem - pomyśl no trochę.
teessi 13-10-2009 16:42
do Koala - Matejko podpisywał się w dolnym rogu płótna, a nie zasłaniał podpisem całego malowidła.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group