Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 8158
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Janowice Wielkie: Bezpieczni, bo widoczni po zmroku

Sobota, 10 października 2009, 12:09
Aktualizacja: Niedziela, 11 października 2009, 11:20
Autor: Mar
Janowice Wielkie: Bezpieczni, bo widoczni po zmroku
Fot. Mar
Po raz czwarty rozpoczęła się akcja „Bądź widoczny”. Uczniowie szkół podstawowych z 9 gmin powiatu jeleniogórskiego dostaną ponad tysiąc kamizelek odblaskowych. Duża liczba dzieci sama dociera do szkół pieszo i dla nich takie kamizelki to znacznie lepsza widoczność na drodze.

W tym roku pierwsze kamizelki dostali uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej w Janowicach Wielkich. Od początku organizuje ją fundacja Jeleniogórska Akcja – Bezpieczna Droga Mariusza Synówki.
- Mamy kamizelki dla uczniów szkół w gminach Janowice Wielkie, Stara Kamienica, Jeżów Sudecki i Mysłakowice – wyjaśnia M. Synówka – na razie mamy tysiąc sztuk, żeby obdzielić wszystkie potrzebujemy około 1.700 sztuk. Kamizelki z lat poprzednich są już mocno zniszczone, wiele nie nadaje się do użytku. Te które się nadają szkoły zbiorą wypiorą i będą dla przedszkolaków na przykład. Wiem, że co roku coraz więcej dzieci nosi je regularnie, choć oczywiście nigdy nie będzie to 100 procent. Ale te które robią to m. najsolidniej wiosną pojadą na wycieczkę. To jest też dobra motywacja. Z 80 kamizelek wydanych w Janowicach, na wycieczkę pojedzie około 40 dzieci. Dyrekcja szkoły będzie musiała wybrać najsumienniejsze maluchy.

Dzieci które dostały kamizelki wzięły udział w szkoleniu prowadzonym przez policjantów ruchu drogowego i prewencji z komendy miejskiej w Jeleniej Górze. Policja co roku wspiera akcję „Bądź widoczny”. Danuta Razmysłowicz tłumaczyła jak należy radzić sobie w przypadku zagrożeń, na przykład ataku psa. Okazało się, że wiele dzieci miało już doświadczenie z atakującym je psem. Z kolei funkcjonariusz sekcji ruchu drogowego wyjaśniał zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jakimi zwykle dzieci chodzą do szkoły. Dzieci poznawały najważniejsze znaki drogowe i gdzie mogą przechodzić przez jezdnię.

- Nigdy za wiele takich działań, bo nawet w małych miejscowościach ruch drogowy jest na tyle duży, że potrafi stanowić zagrożenie – wyjaśnia dyrektor zespołu szkół w Janowicach Wielkich, Mirosław Wiśniewski - od kiedy zaczęła się akcja z kamizelkami nie mieliśmy żadnego incydentu drogowego z udziałem naszych uczniów. Więc myślę, że te działania miały wpływ na bezpieczeństwo dzieci. Zresztą cały rok zachęcamy dzieci do noszenia kamizelek.

- Akcja nie byłaby możliwa bez wsparcia sponsorów, którym należą się wyrazy uznania – dodaje Mariusz Synówka – to firmy, AmplicoLife, Jelenia Plast i Dr Schneider. Natomiast taśmę odblaskową, jaką są obszyte kamizelki podarowała firma 3M.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group