Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 5806
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Bezpieczne ferie zimowe organizowane przez Policję

Niedziela, 13 lutego 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 14 lutego 2006, 14:23
Autor: kmp
W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi na terenie naszego powiatu policja jeleniogórska rozpoczęła działania skierowane na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży spędzającej zimowy wypoczynek na terenie powiatu jeleniogórskiego oraz na rzecz bezpieczeństwa dzieci z naszego powiatu, które będą wyjeżdżały na zimowiska w dniach 11.02.2005 – 25.02.2005 roku.

Funkcjonariusze Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze podjęli działania polegające głównie na:  

Wzmożonych kontrolach autobusów, busów oraz innych pojazdów, którymi przewożone są dzieci podczas zimowego wypoczynku, 

Lustracji miejsc zorganizowanego wypoczynku na terenie powiatu, zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa dzieci jako uczestników ruchu drogowego, Spotkania profilaktyczne z dziećmi na zimowiskach, podczas których omawiane są zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Spotkania profilaktyczne z dziećmi na zimowiskach, podczas których omawiane są zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

W związku z tym policjanci ruchu drogowego informują o możliwości zgłaszania przez organizatorów nauczycieli, rodziców wyjazdów dzieci i młodzieży, w celu umożliwienia policjantom sprawdzenia stanu technicznego autobusów, uprawnień i stanu trzeźwości kierujących (tel.7520581 lub 7520281).

Dodatkowo w dniach od 11 lutego br. do 25 bm. w godzinach od 9.00- 14.00 zostaje uruchomiony punkt kontroli autobusów wyjeżdżających z dziećmi i młodzieżą z terenu powiatu jeleniogórskiego. Punkt ten znajduje się na parkingu Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze przy ul. Nowowiejskiej 43.  

Opracowaliśmy również kilka wskazówek dla rodziców, których dzieci wyjeżdżają na zorganizowany wypoczynek. Oto kilka z nich: 


 dokładnie sprawdzić, komu powierzamy opiekę nad swoim dzieckiem, 
 ustalić, jakie ta osoba ma przygotowanie i doświadczenie zawodowe,
sprawdzić czy osoba ta wcześnie organizowała już jakieś tego typu imprezy, spotkania a jeżeli tak, to jakie wrażenia wynieśli uczestnicy,
ustalić dokładny adres przebywania dziecka, warunki socjalne i opiekę medyczną, 
recyzyjnie ustalić środki przewozowe. W razie wątpliwości co do stanu technicznego np. autobusu należy powiadomić o tym policję drogową lub najbliższą jednostkę Policji,
dziecko wyposażyć w wykaz zabranych przedmiotów. Najbardziej wartościowe z nich oznaczyć (np. poprzez naszycie inicjałów),
przekazać dziecku drobną kwotę pieniędzy oraz kartkę z dokładnym adresem domowym i numerami telefonów - do domu, do pracy rodziców (można włożyć do walizki gotowe, zaadresowane koperty z naklejonymi znaczkami), 
porozmawiać z dzieckiem o różnych sytuacjach w jakich może się znaleźć. Poradzić mu, co wtedy należy zrobić przede wszystkim. Na dorastające dziewczyny czyhać może także inne niebezpieczeństwo. Trzeba o tym szczerze porozmawiać. 


Ponadto w okresie zimowym na dzieci czyha wiele niebezpieczeństw, które kryją się w nieprawidłowej organizacji zabaw:

- „ślizgania” się na zamarzniętych powierzchniach zbiorników wodnych (stawy, rzeczki), zabawy na śniegu na terenach bezpośrednio sąsiadujących z jezdniami, - obrzucanie przejeżdżających pojazdów „kulkami śnieżnymi”. O tym należy z dzieckiem porozmawiać i bezwzględnie przestrzec, że takie zabawy mogą skończyć się tragicznie. Ślizganie się na skutej lodem rzece czy stawie może doprowadzić do ciężkich kontuzji, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci. Nie zapominajmy o tym!


Natomiast, jeżeli dziecko podczas tych ferii pozostaje w domu to należy z nim co pewien czas przeprowadzić rozmowy profilaktyczne na temat zagrożeń, z którymi może się spotkać (zaczepki nieznajomych, obietnica pokazania czegoś szczególnie atrakcyjnego w odległym od domu miejscu, propozycja przejażdżki samochodem). 


 Naucz swoje dzieci, aby podczas Twojej nieobecności w domu nikomu nie otwierały drzwi (odwiedziny nieznajomych, krewnych, posłańców z pracy, a także innym dzieciom). 

Zwracaj uwagę na sposób przechowywania kluczy do mieszkania, którymi dysponuje dziecko (najlepiej w kieszeni ubrania szczelnie zamkniętej, a nie na szyi lub pod słomianką).

Zapewnij dziecku bezpieczną zabawę w domu - zamontuj w drzwiach mocne zamki, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie instalacji gazowej i elektrycznej oraz urządzeń, które są do nich podłączone, poproś sąsiadów, aby zwracali uwagę na obcych, jeśli masz telefon, zadzwoń o różnych porach, schowaj przed dzieckiem wszelkie lekarstwa.

Nie pokazuj swoim pociechom miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów. 

Bezwzględnie zakazuj dzieciom wsiadania do samochodów kierowanych przez obcych, wsiadania z obcymi do windy, oddalania się z obcym lub przyprowadzania nieznajomych do domu. Musisz zrobić wszystko by Twoje dziecko było nieufne wobec obcych. 

 Nie zezwalaj dziecku na późne spacery, pobyt w miejscach nieznanych. 

Poznaj dokładnie rozkład zajęć dziecka w trakcie zimowego odpoczynku, jego kolegów, znajomych - zanotuj ich adresy i telefony. 

W domu obok telefonu powinna znajdować się kartka z odnotowanymi numerami telefonów do pracy: Taty, Mamy lub bliskich członków rodziny (np. dziadków). Również warto wskazać numery telefonów do Policji, Straży Pożarnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
513
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię suschi, ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Robią kolejne drogi
 
Aktualności
Pałac w Bukowcu pięknieje
 
Aktualności
Święto Karkonoskiego Parku Narodowego
 
Aktualności
Sprawny Jelonek
 
Piłka nożna
Finał Pucharu Polski w oku kamery!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group