Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7288
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bez szlabanów i z szampanem

Wiadomości: Region Jeleniogórski/ POLSKA
Piątek, 21 grudnia 2007, 7:26
Aktualizacja: 14:13
Autor: TEJO
Fot. indymedia.org
Od północy Polska jest w strefie Schengen. Znikły posterunki na przejściach granicznych. Granice można przekraczać bez kontroli i dojechać nawet do Portugalii. Mieszkańcy nadgranicznych miejscowości uczcili to wydarzenie. Obchody będą trwały jeszcze dziś.

Wejściu Polski do strefy Schengen wiele miejsca poświęcają media. W Zgorzelcu i Goerlitz był pokaz sztucznych ogni, koncert orkiestry górniczej i lampa szampana na Moście Staromiejskim. Wykonano „Odę do radości” Beethovena. Przemawiali samorządowcy – pisze Polska Agencja Prasowa. Wejście Polski do strefy Schengen jest kolejnym ważnym krokiem na drodze wolności – mówił nadburmistrz Goerlitz Joachim Paulick. – Cieszę się, że będę mógł wsiąść do auta i swobodnie pojechać do burmistrza Zgorzelca – dodał.

Zdaniem Rafała Gronicza, burmistrza Zgorzelca, wejście do strefy Schengen jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. – Dla nas zniesienie kontroli oznacza tylko łatwiejsze przechodzenie na drugą stronę, bo my i tak codziennie spotykamy się z naszymi sąsiadami. Nasze miasta stanowią przykład tego, jak mogą współpracować dwa narody – mówił Gronicz.

Zgromadzeni oglądali wystawę ustawioną na moście zatytułowaną: "Historia mostami pisana". Są na niej zdjęcia dawnych oraz obecnie istniejących mostów łączących oba miasta.

W piątek główne uroczystości odbędą się w Porajowie, na granicy polsko–czesko–niemieckiej. Przybędzie premier Donald Tusk, kanclerz Niemiec Angela Merkel premier Czech Mirek Topolanek i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Dziennik przygotował serię rad dla przekraczających granicę. Gazeta podkreśla, że otwarcie granic nie oznacza, że można nie mieć przy sobie dokumentów. Lepiej zabrać przy wyjeździe do sąsiadów dowód osobisty. Należy się spodziewać częstych kontroli na terytorium przygranicznym. Zwłaszcza będzie tak w Niemczech, gdzie wciąż są duże różnice w cenach.

Nie znikły ograniczenia w wywozie niektórych towarów. Dorośli mogą wziąć ze sobą tylko 800 sztuk papierosów, 10 l spirytualiów lub 110 l piwa. – Nadal będą też obowiązywały dotychczasowe ograniczenia w wywozie dzieł sztuki, przedmiotów o znaczeniu historycznym czy też broni – pisze Dziennik.

I na granicy wciąż będą stawały pociągi, ponieważ układ z Schengen nie zniósł wymogu zmiany lokomotywy na maszynę kraju, do którego wjeżdża dany skład.

Zniesienie granic nie oznacza też bezkarności poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości Polaków, którzy uciekli za granicę. Wszystko przez specjalny system informacji, który błyskawicznie przekazuje dane o poszukiwanych funkcjonariuszom policji państw należących do strefy. Jeśli ktoś, na przykład, stracił prawo jazdy, wieść o tym trafia do bazy danych i jest dostępna dla patroli policji krajów strefy Schengen. W ten sposób, jak podkreśla Dziennik, wpadł ostatnio były senator Henryk Stokłosa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~nicpoń 21-12-2007 8:33
Oj redakcjo redakcjo .... Chyba zniknęły a nie znikły te granice <br><br> <i> Obie formy są poprawne :-) TEJO </i>
~ 21-12-2007 8:35
Oj jelonce nie chciało się jechać w nocy do jakuszyc? A tyle ludzi oprzyjechało!
~ 21-12-2007 9:01
bądźmy precyzyjni. Granice nadal istnieją. Zlikwidowano przejścia graniczne.
MaxMad 21-12-2007 9:34
Wygrzebalem taka ciekawostke: http://ft.onet.pl/forum.html#forum:MSwyNzUsOCwzODQxMzE2OCwxMDQzMjc3OTEsNDM3OTQyNiwwLGZvcnVtMDAxLmpz
~kmam 21-12-2007 10:01
Mamy szansę znaleźć się nie na obrzeżach Rzeczpospolitej Polskiej tylko w środku Europy. Skorzystajmy z tego. Panie Prezydenci i Wy radni obudźcie się, bo niedługo w drodze na zachód i południe Europy nie będą zatrzymywać się u nas nie tylko pociąg,i ale i samochody
~Kierowca Tira 21-12-2007 10:45
przez granice przejada bez kontroli i zaoszczedze pare minut. WOW super!!! a to ze na pierwszym parkingu za granicą Policja celni BAG przetrzepią mi auto tacho i naczepe i strace 2 godziny to inna sprawa:) a za kolejne kilk parkingów kolejna obława której trzeba bedzie udowodnic ze 30 minut wczesniej miałem kontrole.
~Zagrożenie 21-12-2007 10:55
My jeleniogórzanie mamy się czego obawiać. To nie urojenia! Nowiny jeleniogórskie kilkakrotnie opisywały juz chamskie zachowania Niemców, którzy osiedli nie tak dawno na ziemi jeleniogórskiej. Ze strony Niemców jest poważne zagrożenie! Uważam, że należy szczegółowo i dokładnie obserwować zachowania tylko ludzi i natychmiast reagować. Szczególnie teraz po wejściu do Schengen.
~Łowca byków 21-12-2007 11:00
Wygrzebałeś, ale tak to może każdy napisać, bo jest to post jakiegoś sfrustrowanego sąsiada, któremu się nie podoba to sąsiedztwo. Pamiętaj, że rejony jeleniogórskie to naleciałości różnych narodowości, więc nie ma się co dziwić tym zaognionym stosunkom. Jak ktoś jest chamem od urodzenia to już nigdy inny nie będzie. Dobroć trzeba mieć w genach.
~dancio 21-12-2007 16:03
zdjęcia można zobaczyc tu: http://pamietnikopozycjonisty.republika.pl/

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group