Czwartek, 1 maja
Imieniny: Filipa, Józefa
Czytających: 4883
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Bez przełomu ws. oczyszczalni ścieków

Wtorek, 11 maja 2021, 6:04
Autor: WAC
Powiat: Bez przełomu ws. oczyszczalni ścieków
Fot. WAC
Z udziałem parlamentarzystów: posłanki Zofii Czernow i posła Roberta Obaza, samorządowców ze starostą karkonoskim Krzysztofem Wiśniewskim na czele, w siedzibie Starostwa Powiatowego obyło się wczoraj (10.05) spotkanie poświęcone kryzysowi jaki powstał wokół modernizacji oczyszczalni w Szklarskiej Porębie.

Przypomnijmy. Wybudowany w 2010 roku obiekt oczyszczalni ścieków w mieście pod Szrenicą wymaga pilnej modernizacji. Jego wydajność jest niewystarczająca dla aktualnych potrzeb karkonoskiego kurortu. W związku z tym od kilku lat gotowy jest plan jego modernizacji. Przewiduje on zwiększenie przepustowości z obecnych 2000 metrów sześciennych ścieków przerabianych na dobę do 4000. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 20 mln zł.

Niestety, mimo że KSWiK dysponuje projektem rozbudowy oczyszczalni oraz wszystkimi wymaganymi prawem uzgodnieniami i zgodami koniecznymi do rozpoczęcia inwestycji, a co więcej trwa nawet przetarg mający wyłonić wykonawcę, to jej rozpoczęcie stoi pod znakiem zapytania. Dzieje się tak, gdyż dwaj z pięciu udziałowców spółki wodno - kanalizacyjnej, w której ostatnio dochodzi do wielu tarć, czyli Podgórzyn i Piechowice nie wyrażają zgody na zawarcie przez KSWiK umowy pożyczki z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska będącej źródłem finansowania zadania. W ten sposób chcą wymusić na pozostałych udziałowcach KSWiK – u zgodę na opuszczenie przez te gminy szeregów spółki.

Wczorajsze spotkanie miało służyć porozumieniu się zwaśnionych samorządów. Jednak nie przyniosło ono przełomu, gdyż przy stole rozmów zabrakło włodarzy dwóch gmin stawiających veto rozbudowie oczyszczalni w Szklarskiej Porębie - Piechowic i Podgórzyna. W tej sytuacji podjęto decyzję, że za około dwa tygodnie zainteresowane strony ponownie zbiorą się w siedzibie starostwa.

Na kolejne spotkanie zapraszamy także przedstawicieli gmin Podgórzyn i Piechowice – mówi poseł Robert Obaz. - Potrzebujmy dwóch tygodni, aby przedyskutować to co dziś ustaliliśmy i zweryfikować możliwość wprowadzenia tych rozwiązań pod względem prawnym. Myślę, że po 23 maja to spotkanie się odbędzie i będą na nim wszyscy, którzy chcą, aby było dobrze w tym zakresie.
Widzę szansę na dogadanie się gmin – dodaje starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski. - W tym przypadku mamy do czynienia ze złożonym problemem. Z jednej strony mówimy o zagrożeniu ekologicznym, z drugiej strony mamy do czynienia z uciążliwością dla mieszkańców wielu gmin: Szklarskiej Poręby, Piechowic i Jeleniej Góry, bo taki jest przebieg rzeki Kamiennej. To jest delikatna sprawa i wymaga spokojnego przeanalizowania całego procesu. My dziś jesteśmy wszyscy samorządowcami, posłami, ale patrzymy na to przez pryzmat tej ziemi, naszej małej ojczyzny, która pozostanie po nas. Cieszę się, że to właśnie w starostwie powiatowym możemy spotkać się ponad podziałami politycznymi i porozmawiać o ważnych kwestiach dla naszego regionu.

Twoja reakcja na artykuł?

7
32%
Cieszy
11
50%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
5%
Smuci
2
9%
Złości
1
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
306
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
35%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
25%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Inne wydarzenia
Szalona walka z czasem "historyków"
 
Aktualności
Otwarcie Parku Rowerowego na osiedlu Czarne
 
Aktualności
Fontanna w Parku Norweskim jak nowa
 
Kultura
Maja Bogucka w jeleniogórskiej filharmonii
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group