Piątek, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 9777
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Będzie rewitalizacja pałacu w Sobieszowie

Poniedziałek, 21 marca 2016, 7:38
Aktualizacja: Wtorek, 22 marca 2016, 8:55
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Będzie rewitalizacja pałacu w Sobieszowie
Fot. Archiwum Jelonki.com
Karkonoski Park Narodowy ma już projekt i pozwolenie na rewitalizację pałacu w Sobieszowie, a także odbudowę jednej ze stodół kompleksu czworaków i zagospodarowanie otaczającego terenu. – Obecnie trwa kompletowanie środków na tą inwestycję, a następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na prace przy I etapie zadania – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

Chodzi o kompleks, w którym funkcjonował obecny Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych w Sobieszowie. W kwietniu 2013 roku miasto przekazało go Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu, który chce tu stworzyć centrum edukacyjne.

- Pierwszy etap zadania chcemy zakończyć na przełomie 2017 i 2018 roku – mówi Andrzej Raj. – Obejmuje on zarówno rewitalizację pałacu wraz z instalacją ekspozycji edukacyjnej na parterze, jak i zagospodarowanie terenu wokół. Chcemy również odbudować jedną ze stodół w południowo- zachodniej pierzei, która zostanie pokryta fotowoltaiką i przeznaczona na cele edukacyjne. Obecnie przygotowywany jest projekt do drugiego etapu prac – dodaje dyrektor KPN.
Pierwszy etap budowy Centrum Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego ma kosztować kilkanaście milionów złotych. Część pieniędzy KPN chce pozyskać z unijnej kasy.

Pałac ma zostać zaadaptowany do celów muzealnych i administracyjnych. W centrum edukacyjnym ma powstać również Muzeum Historii Gospodarowania w Lasach Karkonoskich od XVII w. do czasów współczesnych, ośrodek edukacji ekologicznej (trzeci taki obiekt KPN po Szklarskiej Porębie i Karpaczu), centrum konferencyjno-warsztatowe z salami z możliwością wykorzystania ich do organizacji imprez kulturalnych i społecznych oraz pracownie: plastyczna, metalurgiczna i inne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
126
Plac Ratuszowy
11%
Plac Piastowski
56%
Wolę miejskie parki
33%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group