Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 7334
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice: Będzie drożej za śmieci

Piątek, 29 listopada 2019, 8:19
Aktualizacja: Sobota, 30 listopada 2019, 8:09
Autor: WAC
Piechowice: Będzie drożej za śmieci
Fot. WAC
Na spore podwyżki cen za wywóz śmieci muszą był przygotowani od 1 stycznia mieszkańcy Piechowic. Nowe stawki opłat, wynikające głównie ze zwiększonych stawek za wywóz odpadów na wysypisko w Kostrzycy, uchwalili radni na wczorajszej (28.11) sesji Rady Miasta.

Skala podwyżek, mimo że dość znaczna, jest niższa niż proponowana w projekcie uchwały firmowanym przez burmistrza Jacka Kubielskiego. Według kalkulacji przedstawionej w dokumencie przygotowanym przez magistrat, miesięczna stawka opłaty dla jednej osoby w gospodarstwie domowym miałaby wynosić 30 złotych za śmieci segregowane i 60 zł za niesegregowane. Jak argumentowała prezentująca projekt Monika Śpiewak z Urzędu Miasta - opłaty na tym poziomie pozwoliłyby na zbilansowanie finansowe systemu wywozu odpadów w mieście.

Zaproponowana skala podwyżek spotkała się jednak ze sprzeciwem większości radnych, co znalazło także odzwierciedlenie w negatywnej opinii wobec projektu uchwały wyrażonej przez komisje finansów rady.

Część składników przedstawionej kalkulacji ma wartość założoną, deklaratywną, której nie będziemy pewni do momentu rozstrzygnięcia przetargu na wykonywanie usług na wywóz śmieci – mówił radny Robert Zapora. - Dlatego spróbujmy nieco obniżyć te stawki, gdyż przyjmując je na zaproponowanym poziomie mielibyśmy najdroższe stawki za wywóz odpadów w regionie.

Podobnego zdania była większość radnych, którzy zabrali głos w ponad godzinnej dyskusji. W rezultacie rada zdecydowała o obniżeniu wysokości opłaty za wywóz śmieci, w stosunku do propozycji burmistrza o trzy złote do poziomu: 27 złotych za śmieci segregowane i 54 zł za niesegregowane.

Dodajmy, że podczas sesji, udało się za trzecim podejściem wybrać wiceprzewodniczącego rady. Dwa wcześniejsze głosowania zakończyły się wynikiem nierozstrzygniętym, gdyż taką samą liczbę głosów zgromadzili popierany przez większościowy klub radnych „Dla Piechowic” Leon Smolczyński oraz kandydat mniejszości Wojciech Zarówny. Tym razem w głosowaniu tajnym stosunkiem głosów 7:5 wygrał W. Zarówny i tym samym uzupełnił skład prezydium piechowickiej rady.

Twoja reakcja na artykuł?

5
9%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
8%
Nudzi
1
2%
Smuci
16
30%
Złości
27
51%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
325
Nigdy
19%
Rzadko
43%
Czasami
25%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group