Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 1938
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Będą zmiany w cenniku MZK

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 13 czerwca 2014, 6:09
Aktualizacja: Sobota, 14 czerwca 2014, 7:20
Autor: Angela
Fot. Angela
Miejski Zakład Komunikacyjny wprowadza zmiany w obowiązującym cenniku. Dotyczą one przede wszystkim wdrażanego obecnie przez spółkę biletu elektronicznego, który będzie nie tylko wygodniejszą formą płatności za przejazd, ale i tańszą. Rozszerzono również grupę osób, które skorzystają z przejazdu bezpłatnego oraz ze zniżek. Na wtorkowej sesji (10.06) radni po długiej dyskusji przegłosowali proponowane zmiany. Padła również propozycja wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej. Czy ten pomysł ma szanse realizacji?

W ramach zmian katalog osób uprawnionych do przejazdów bezpłatnych rozszerzono o: jedno dziecko w wieku do lat 6 towarzyszące osobie pełnoletniej (na podstawie ważnego całodziennego pojedynczego biletu EURO-NYSA), osoby upoważnione przez MZK w Jeleniej Górze do kontroli biletów (w czasie wykonywania obowiązków służbowych), osoby wskazane przez organizatora publicznego transportu zbiorowego – czyli Miasto (w trakcie wykonywania czynności służbowych), wszystkich właścicieli lub współwłaścicieli aut w dniu obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu oraz przewodnika towarzyszącego osobie niepełnosprawnej z tytułu narządu wzroku w stopniu umiarkowanym.

Do obecnej listy osób korzystających ze zniżek dołączyli również doktoranci.
Do cennika wprowadzono również nowe rodzaje biletów: bilety jednorazowe zakupione przy pomocy Elektronicznej Portmonetki dostępnej na bilecie elektronicznym z rejestracją zarówno wejścia jak i wyjścia z autobusu, w tym bilet na krótki przejazd (do 3 przystanków),bilety okresowe imienne na 1 linię normalną w ramach strefy miejskiej Jeleniej Góry, bilety okresowe na okaziciela na linie normalne ważne od 1-go do ostatniego dnia miesiąca, bilety okresowe imienne na dowolną liczbę dni (od 6 do 180 dni), bilety semestralne imienne 4 i 5 miesięczne czy bilety okresowe na okaziciela na dowolną liczbę dni (od 16 do 180 dni).

W celu zachęcenia pasażerów do korzystania z systemu biletu elektronicznego, ceny niektórych biletów elektronicznych będą nieco niższe niż w wersji papierowej, np. cena biletu jednorazowego jednokrotnego kasowania (rejestrowanego przy wejściu jak i wyjściu z autobusu) będzie tańsza o 10 groszy w przypadku biletów normalnych, natomiast ulgowych o 5 groszy.

- Do listy osób, którzy teraz będą jeździć bezpłatnie lub z ulgami brakuje mi tylko rudych i łysych – mówił radny Józef Gajewski. – A kiedy złożyłem ówczesnemu wiceprezydentowi Hubertowi Papajowi projekt wprowadzenia komunikacji bezpłatnej, została ona odrzucana i nawet nikt nie próbował niczego analizować. Kiedyś ulgi zamykały się w kilku punktach, a dzisiaj mamy ich kilka stron. Teraz wprowadza się jakieś sms-y, z których wielu w ogóle nie skorzysta, i wydaje się na to 7 mln zł, co prawda z Unii, ale jednak. Najlepiej z tego zawiłego systemu żyją ci, którzy go tworzą i rozbudowują jego obsługę.
Przypatrzmy się jak problem komunikacji miejskiej rozwiązują inne miasta. Bo ta cała administracja to wąż zjadający własny ogon – dodał radny SLD.

Pomysł – realizowany etapami w dłuższym okresie czasu – poparł również radny Krzysztof Mróz (PiS). - Coraz więcej miast wprowadza takie rozwiązania i widzi w tym jakieś uzasadnienie, więc warto to przeanalizować . - Trzeba spojrzeć na tą kwestię nie z punktu widzenia zysków i strat ekonomicznych, ale podstawowych zadań komunikacji miejskiej czyli rozładowania natężenia ruchu w mieście, względów ekologicznych czy pomocy mieszkańcom- uzupełnił jego wypowiedź kolega Rafał Szymański.

- Nie jestem przeciwny bezpłatnej komunikacji, ale uważam, że trzeba sprawdzić czy przez taką zmiany nie będziemy musieli jak miasto oddawać pieniędzy pozyskanych dla MZK z Unii Europejskiej – mówił Leszek Wrotniewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Jeleniej Górze (PO).

Po dłuższej dyskusji wiceprezydent Jerzy Łużniak zapewniał, że analizy wprowadzenia bezpłatnej
komunikacji zostaną przeprowadzone, a przedstawiciel urzędu przekonywał, że obecne dochody z tytułu sprzedaży biletów to 14 mln zł , z których Miasto nie powinno rezygnować.

Przeciwny wprowadzenia zniżek dla doktorantów był Wiesław Tomera, który pytał czym zasłużyli sobie oni na bezpłatny przejazd? W obronie doktorantów stanął Miłosz Sajnog, przewodniczący klubu radnych Razem dla Jeleniej Góry, który tłumaczył, że zmienił się system studiów, stąd zapis w uchwale. - Jest on teraz trzystopniowy. Ulgi dla doktorantów obowiązują wszędzie w Polsce i dochodzi do absurdów, że doktoranci nie są nimi objęci w swoim rodzinnym mieście – mówił.
Zygmunt Korzeniewski, naczelnik wydziału dialogu społecznego dodał, że ulga będzie dotyczyła 80 osób i są to zniżki, a nie zwolnienia z całych opłat.

Józef Sarzyński (SLD) podkreślał natomiast obecnie taryfa jest już tak skomplikowana, że niebawem trzeba ją będzie tworzyć od nowa. - Projekt uchwały wymaga przewodnika. Trzeba uprościć ten system. Uważam również, że należy dokonać analizy wprowadzenia darmowych przejazdów. Trzeba przedstawić twarde argumenty tego zagadnienia – mówił.

Radny PiS Rafał Szymański poruszył również kwestię przewozu rowerów i nart w autobusach. – Nasza komunikacja wcale nie zachęca turystów do korzystania z niej. Nie ma w niej miejsca dla rowerów czy nart, a za bagaż trzeba dopłacać – mówił.

Dyskusję podsumował Miłosz Sajnog: Kiedy przyjmujemy taryfę, warto byłoby spojrzeć w plan komunikacji w Jeleniej Górze. – My zamiast korzystać z rozwiązań funkcjonujących na całym świecie zadajemy sobie pytania: po co zniżki doktorantom czy po co wozić rowery. Popatrzmy na to wszystko konsekwentnie i nie zajmujmy się zastanawianiem się jak utrudnić ludziom jazdę autobusem – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43) Dodaj komentarz

~Wies 13-06-2014 6:43
Cos sie dzieje,chyba beda wybory?
~ss 13-06-2014 7:07
W calej Polsce rencisci mają znizki,tylko nie w Jeleniej Górze!!!!!!!!!
~MMM 13-06-2014 7:28
Miasto ma tak dużo pieniążków z giełdy w Cieplicach, że z całą pewnością mogłoby sfinansować komunikację miejską i poczynić ją bezpłatną.
~luk 13-06-2014 8:05
P-osły z Sejmu też za darmo jeżdżą.....
~ad 13-06-2014 8:12
Matrix pełną gębą-pasażer rejestruje się w autobusie na wejściu i wyjściu,jak zapomni wyrejestrować opłata do końca życia
~Nie wiem 13-06-2014 8:14
Co się dzieje w tym kraju? Czy tu już wszyscy przy korycie zaczynają głupieć przed wyborami? Czy może nas uważają za ciemniaków?
rymcycymcy 13-06-2014 8:52
Jak już decyduję się na jazdę autobusem ...to i tak nie jestem w stanie trafić biletem w szparkę kasownika ! :)
~mat 13-06-2014 8:56
a emeryci, mają w Jeleniej zniżki?
~ 13-06-2014 9:01
http://biznes.onet.pl/pruszkow-nastepnym-miastem-z-bezplatna-komunikacja,18490,5642251,1,news-detal
~ 13-06-2014 9:14
zdjęcie nr.6 na czym zna się ten niedoszły senator??
~rumcajs54 13-06-2014 9:20
Kolejny raz wyrażam tutaj swoje NIEZADOWOLENIE z powodu permanentnych opóźnień 7 i 9 w godzinach popołudniowych. Zazwyczaj wsiadam na przystanku przy ul. Skłodowskiej-C. i regułą są opóźnienia 7-9 min., chociaż zdarzają się i większe. Wczoraj np. 7 zamiast o 16.26 odjechała o 16.35, a zaraz za nią pojawiła się 9 (planowany odjazd 16.30 bodajże).
~ust 13-06-2014 9:21
wybory nadchodza.mielismy podwyzki beda obnizki po wyborach wszystko wraca do normy bandytka w bialy dzien.glosujcie na popis
~ 13-06-2014 9:25
Nareszcie kierowcy zajmą się tym czym powinni a nie handlowaniem biletami pod otwartymi kioskami na Podwalu.
~doktorant_ka 13-06-2014 9:45
Może jeden z radnych, zamiast o zniżkę dla doktorantów, powinien zapytać sam siebie dlaczego jest kłamcą lustracyjnym? Brawo za planowane zmiany - nareszcie trochę cywilizacji w naszym mieście :)
~doktorant_ka 13-06-2014 9:47
Może jeden z radnych, zamiast o zniżkę dla doktorantów, powinien zapytać sam siebie dlaczego jest kłamcą lustracyjnym? Brawo za planowane zmiany - nareszcie trochę cywilizacji w naszym mieście :)
~bala 13-06-2014 10:11
W Żorach wprowadzono całkowicie bezpłatną komunikację miejską. Dla wszystkich!! Można? Można!!
~Śmieszny S. 13-06-2014 10:33
Rozwścieczony radny Sajnog zaatakował bardzo ostro radnego Tomerę, bo radny Tomera śmiał mieć inne zdanie niż Sajnog. Radny Tomera nie zrozumiał o co chodzi. Sajnog przecież broni interesów, na razie ukrytej, nowej koalicji. W koalicji jest podobno były prezydent Obrębalski /obecnie radny Sejmiku Dolnośląskiego/. Sajnog uważa, w swej naiwności, że dzieki doktorantom nazbiera odpowiednia, przytłaczającą ilość głosów dla zwycięstwa w wyborach samorządowych. Mój drogi Sajnog, stajesz sie pan śmieszny.
~beatajg 13-06-2014 10:43
MZK nauczyło mnie jednego: skoro ktoś dostaję zniżki, komuś podwyższają ceny i "rachunek" się zamyka.
~kk 13-06-2014 11:00
Straż miejska z Czerska jak i z całego kraju to banda odrzutków która nie nadaje się w policji a że są ... udowadniają na każdym kroku. Jak można być takim ... żeby rozsyłać zdjęcie samochodu jadącego na lawecie i twierdzić że ten samochód przekroczył prędkość chyba lewitując w powietrzu. Śmiech na cały Kraj. Straże Miejskie do rozwiązania! A zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na służbę zdrowia i szkolnictwo by takich ... nie było w tym kraju.
~pytacz 13-06-2014 11:06
Co na to Zofia Czernow?
~ 13-06-2014 11:41
phi 3 przystanki to sobie na piechotę w 2 minuty mogę przejść
~18 sqandal 13-06-2014 11:44
... opłata za przejazd p[owinna być jasna a nie jakieś tam udogodnienia , dla kogo ? renciści nie mają ulg Jelenia to < karnr i nieprzyjazne > i nieprzyjazne miasto jak i dl mlodych tak i dla starszych. elektronika ogłupia i tyle , bilet powinien być normalny ( papierowy ) a nie jakieś tam nie dokońca zrozumiale elektroniczne zawiłości . Jeżeli chodzi o bezp[łatną komunikacje ...... ja tam w to nie wierze
~ 13-06-2014 11:45
a bilet kupowany po prostu sms-em bez patyczkowania się z jakąś durną aplikacją i za forsę na telefonie a nie tą "prawdziwą" kiedy będzie ??? nawet jeśli byłby droższy
~jeżozwierz1 13-06-2014 11:58
A w którym miejscu regulaminu przewozu - obecnego i przyszłego zmienionego - umieszczono psa-przewodnika niewidomego z uprawnieniem do bezpłatnego przejazdu?
~Do 9.45 13-06-2014 12:01
Radny Tomera należy do kilku rozważnych, trzeźwo myślących radnych. Szkoda, ze jest tylko 4-ch. Reszta radnych zaczyna prowadzić życie polityczne jak w amoku. Uważaja nas mieszkańców za półgłówków. Staraja sie nas karmić tanimi sensacyjkami, dramatyzują, donosza na miasto do prokuratury i tym podobne. Jednym słowem przestaja nas mieszkańców traktować poważnie. Kilaka słów do doktorantki z 9.45. Drogie dziecko nie wypada opluwać radnego, że jest kłamca lustracyjnym . Niewiele przeszłaś w życiu, dlatego niewiele rozumiesz z przeszłego czasu. Jesteś nieodrodnym dzieckiem nowego systemu politycznego, katechetów i IPN. Staraj sie może troche czytać o tamtych czasach, porozmawiaj z ludźmi, może ci przejdzie. Będziesz bardzo marnym doktorem w przyszłości. Boże chroń polskie wyższe uczelnie.
~ 13-06-2014 12:05
czy oni wiedza co uchwalaja bo z tego co tu czytam to tylko wielki balagan zostanie uchwalony a ludzie beda placic kary za dezinformacje komu ulga a komu nie
~jasiek 13-06-2014 12:11
dołączyli również doktoranci, bo mało zarabiają hehehe
~Miro60 13-06-2014 14:40
Plan jest prosty! Aby uniknąć podwyżek proponuję żeby każdy kupił sobie autobus!
~xxx 13-06-2014 15:29
a co z rencistami dalej nic To jest bez sensu stawac na komisji na rente i zaraz starac sie o grupe zeby miec znizkowe przejazdy po co to
~ 13-06-2014 15:39
No cóż bydło trzyma się koryta.
~to ja... 13-06-2014 16:18
A o krwiodawcach może by tak pomyśleli, haaa?
~doktorant 13-06-2014 17:50
Doktoranci zawsze mieli zniżkę na jeleniogórskie MZK, bo jest to ulga ustawowa, a nie lokalna. MZK raz że jako przewoźnik samorządowy musi przestrzegać ulg ustawowych, dwa: dostaje zwrot pieniędzy od państwa za wszystkie ulgi ustawowe, więc samo nic nie dopłaca do doktorantów. Panom radnym proponuję, żeby najpierw zapoznali się z przepisami, bo wygląda na to, że... podarowali nam Inflanty. Poza tym skąd pan Korzeniewski wyliczył, że doktoranci to tylko 80 osób? Doktoranci korzystający z ulg to nie tylko osoby mieszkające na stałe w Jeleniej Górze, ale także studiujący we Wrocławiu i innych miastach czy też mieszkańcy innych miast przyjeżdżający do Jeleniej Góry tylko na chwilę. Teoretycznie każdy doktorant w Polsce może skorzystać z tych ulg, a to trochę więcej niż 80 osób.
~Matysiak 13-06-2014 17:51
Bardzo dziękuję za "opiekę" ze strony tzw RADNYCH - po prostu zbliżają się wybory to oznacza że będą się prześcigali w pomysłach aby ich wybrać do koryta. Ja bardzo dziękuję za ulgi biletowe w MPK - od blisko 40 lat kursuję sobie na gapę i jest OK.
~zdegustowana 13-06-2014 18:16
Chcemy być "zagłębiem turystycznym" a tym czasem likwiduje się połączenia MZK i PKS. Jak ma turysta korzystać z naszych turystycznych atrakcji? Nie zawsze jest potrzeba skorzystania z własnego samochodu, nawet jeśli jest się szczęśliwym jego posiadaczem.
~ 13-06-2014 18:25
Drodzy P. za te podatki które płacimy to od już dawna powinniśmy miec ,, darmową'' komunikację.Przecież jak nam nie dadzą to sobie fundują premie,dodatki itd,itd.Teraz niejaki łużniak jak go wywalili z Wrocławia i Zawila zaczynają obiecywac kiełbasę wyborczą no jeszcze Wrotniewski z Dziwiszowa. Oni widzą siebie i swoją karierę, nas mają w d..pie. W wielu miastach w Polsce tam gdzie gospodarzowi zależy na mieszkańcach to tam władza jest dla ludzi. Ci tutaj walczą pod dywanem o władzę. No niech podadza swoje dochody,przecież składają zeznania podatkowe.
~tyś 13-06-2014 20:32
Panowie może by ktoś zatoczkę przy małej poczcie poprawił bo to wstyd a kombinujecie z biletami
~m. 13-06-2014 22:24
a może by pomyśleć co tu uczynić żeby ludzie w upały nie gotowali się w tych super nowych autobusach ?! bo okna (które się uchylają ledwo co i szyberdachy) jakoś w te upały nie dawały chłodu :]
~ciekawski 13-06-2014 23:45
Normalne miasta przyznają bezpłatne przejazdy zasłużonym krwiodawcom. U nas dotyczy to rowerów...
~MZK 14-06-2014 7:19
4) emeryci nie pozostający w stosunku pracy - na podstawie dokumentu tożsamości okazywanego wraz z dokumentem potwierdzającym przyznanie emerytury;
~doktorant_ka 14-06-2014 8:46
Gdy nie ma argumentu, najłatwiej powiedzieć o kimś "Drogie dziecko" i formułować personalne niedorzeczności. Czy są jakieś limity wiekowe dla doktorantów? Skąd Pan/(-i) wie, ile przeszłam, co czytam i z kim rozmawiam? :) Trudno nazwać kogoś rozważnym, gdy nie rozumie sprawy, nad którą głosuje i powierzyć mu publiczną funkcję, skoro kłamie nawet w sprawach mniejszej wagi. Sąd nie skazuje trzeźwo myślących obywateli. Na szczęście ja nie powołuję się na Boga, jeżeli chodzi o naukę i rządzenie miastem/krajem. Dla mnie nic nie jest czarno-białe, ale dla Pana/Pani do przyjęcia są jedynie rozwiązania najprostsze, anonimowe "pouczanki" i stereotypy. Te ograniczenia i przemądrzałość mnie przerażają. To nie jest dyskusja na moim poziomie. Cała Pana/(-i) wypowiedź to mało przekonywająca argumentacja.
~ 14-06-2014 12:53
Prezesie MZK - kto Pana ubrał w marynarę z takimi poszarpanymi klapami
~akademik 14-06-2014 15:56
Znacie taki dowcip? Doktorantka przyszła na egzamin do swojego promotora - bardzo wydekoltowana i w mini. Myślała, że łatwo jej pójdzie. Weszła do sali, profesor zadał jej kolejno trzy pytania, na które oczywiście nie znała odpowiedzi. Wdzięczyła się za to strasznie, więc w końcu zdenerwowany profesor wpisał jej dwóję i wywalił za drzwi. Na korytarzu inni doktoranci od razu pytają jak poszło. Ona na to: - Ten alfons wpisał mi dwóję!! Profesor usłyszał to przez uchylone drzwi, wybiegł na korytarz i poprosił ją o indeks. Przepisał ocenę na trzy i powiedział: - Może i jestem alfons, ale o swoje dziwki dbam.
~absolwent 14-06-2014 20:13
@akademik: ha ha ha ! idealny opis sytuacji na naszych ó-czelniach, z profesorkami tworzącymi sobie haremy :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group