Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 5070
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Becikowe nie tylko dla wybranych

Środa, 10 lutego 2010, 8:05
Aktualizacja: Czwartek, 11 lutego 2010, 8:09
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Becikowe nie tylko dla wybranych
Fot. Angela
Przy określeniu kryterium do becikowego chybione okazało się wprowadzenie obowiązku przedstawienia przez każdą matkę zaświadczenia od lekarza stwierdzającego opiekę od 10 tygodnia ciąży. W Jeleniej Górze uniemożliwiło to uzyskanie wsparcia około połowie matek. Wkrótce kobiety, które z braku dokumentu otrzymały decyzję odmowną, będą mogły ponownie złożyć wnioski.

Od listopada 2009 roku matki, które chciały ubiegać się o dodatek z tytułu urodzenia dziecka m.in. o tzw. becikowe musiały okazać się zaświadczeniem potwierdzającym, że jako ciężarne były pod opieką lekarza nie później niż od 10 tygodnia ciąży. Dla tych, które początkowo nie wiedziały o ciąży lub w okresie błogosławionego stanu przebywały za granicą, to kryterium zamykało drogę do wypłaty należnego dodatku.

– Od czasu wprowadzenia tego kryterium w naszym ośrodku odnotowaliśmy około 50 procentowy spadek wypłaty tych świadczeń. Nie mówię już o tych matkach, które wiedząc o wymogach w ogóle się do nas nie zgłosiły – mówi Janusz Łyczko, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze.

– Te przepisy jeszcze przez jakiś czas obowiązują, ale pojawiła się informacja ministra zdrowia i ministra pracy i opieki społecznej, która mówi o pilnych pracach w kierunku zawieszenia wymagania zaświadczenia o przebywaniu ciężarnych kobiet pod opieką lekarza od pierwszego tygodnia ciąży – mówi Janusz Łyczko.

Z komunikatu wynika, że przepis mówiący o konieczności załączenia do wniosku zaświadczenia będzie zawieszony na okres dwóch lat. Dodatek z tytułu urodzenia dziecka ma być przyznawany na podstawie zaświadczenia od ginekologa lub położnej o przynajmniej jednej wizycie.

Jest to dobra informacja również dla pań, które wnioski o dodatek składały od 1 listopada 2009 roku i z powodu braku wymaganego zaświadczenia otrzymały decyzję odmowną. Wkrótce po ponownym złożeniu wniosku będą mogły mieć przyznane świadczenie.
Zmiany zaczną obowiązywać w najbliższych miesiącach. Rodzice nowo narodzonych dzieci mogą ubiegać się o tzw. becikowe do roku od chwili przyjścia dziecka na świat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
973
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group