Od listopada 2009 roku matki, które chciały ubiegać się o dodatek z tytułu urodzenia dziecka m.in. o tzw. becikowe musiały okazać się zaświadczeniem potwierdzającym, że jako ciężarne były pod opieką lekarza nie później niż od 10 tygodnia ciąży. Dla tych, które początkowo nie wiedziały o ciąży lub w okresie błogosławionego stanu przebywały za granicą, to kryterium zamykało drogę do wypłaty należnego dodatku.
– Od czasu wprowadzenia tego kryterium w naszym ośrodku odnotowaliśmy około 50 procentowy spadek wypłaty tych świadczeń. Nie mówię już o tych matkach, które wiedząc o wymogach w ogóle się do nas nie zgłosiły – mówi Janusz Łyczko, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze.
– Te przepisy jeszcze przez jakiś czas obowiązują, ale pojawiła się informacja ministra zdrowia i ministra pracy i opieki społecznej, która mówi o pilnych pracach w kierunku zawieszenia wymagania zaświadczenia o przebywaniu ciężarnych kobiet pod opieką lekarza od pierwszego tygodnia ciąży – mówi Janusz Łyczko.
Z komunikatu wynika, że przepis mówiący o konieczności załączenia do wniosku zaświadczenia będzie zawieszony na okres dwóch lat. Dodatek z tytułu urodzenia dziecka ma być przyznawany na podstawie zaświadczenia od ginekologa lub położnej o przynajmniej jednej wizycie.
Jest to dobra informacja również dla pań, które wnioski o dodatek składały od 1 listopada 2009 roku i z powodu braku wymaganego zaświadczenia otrzymały decyzję odmowną. Wkrótce po ponownym złożeniu wniosku będą mogły mieć przyznane świadczenie.
Zmiany zaczną obowiązywać w najbliższych miesiącach. Rodzice nowo narodzonych dzieci mogą ubiegać się o tzw. becikowe do roku od chwili przyjścia dziecka na świat.