Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 3195
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bardzo brudny symbol miasta

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 22 lipca 2006, 0:00
Autor: Kolektyw Twórczy Sama Słodycz, TEJO
Fot. Kolektyw Twórczy Sama Słodycz, Archiwum
Kiedy zachód Europy zmęczony tropikalnymi upałami chłodzi się przy miejskich fontannach, jeleniogórzanie swój reprezentacyjny wodotrysk, zwieńczony rzeźbą Neptuna, omijają szerokim łukiem.

Trudno się dziwić. Woda pełna jest wszelakiego brudu – pływają w niej pióra, podgniłe liście, niedopałki. Cud, że jeszcze można – przy odrobinie wysiłku – dostrzec na dnie monety, wrzucane przez odwiedzających nasze miasto turystów.

Stan fontanny jest paskudny: przynosi wstyd rynkowi, który przecież jest wizytówką miasta, której inne kurorty mogą pozazdrościć. Ale to nie jedyny problem. Gołębie i wróbelki próbujące się z niej napić, kończą czasami tragicznie. Na obramowaniu zbiornika leży biedny, mały wróbli topielec. To na pierwszy rzut oka napawa obrzydzeniem, ale i budzi zrozumiałe współczucie, nie tylko wśród dzieci, które mają trupka akurat na wysokości wzroku.

Prosimy o wystawianie miseczek z wodą dla ptaków – na balkonach, parapetach itp. Dajmy pić wróbelkom! Zmycie ptasich odchodów nie jest takim straszliwym wyzwaniem. Właściciele wszelakiego autoramentu interesów – wystawcie miseczkę na chodnik.
Jeśli już jakiś bezmyślny typ zapragnie usmyczyć psa i w ten koszmarny upał powieść ulicami naszego pięknego miasta, niech ma biedak (nie właściciel, bo bezmyślny, tylko pies, bo biedny) możliwość chlipnięcia odrobiny płynu.

Trzeba sobie radzić z nagle spadłą na nas Afryką.

<b> Moim zdaniem </b>
Nie przez przypadek Neptun, król mórz i oceanów, stanął na jeleniogórskim rynku, choć nie jest to jego pierwotna lokalizacja. Rzeźba zdobiła przedtem jedną z podjeleniogórskich posiadłości. Dziś strzeże miejsca, w którym znajdowała się kiedyś jedna z miejskich studni. Neptun przy okazji stanowi symbol niegdysiejszej przynależności Jeleniej Góry do związku miast hanzeatyckich, żyjących z zamorskiego handlu.
Z historycznych relacji i fotografii wynika, że jeszcze do 1945 roku woda w fontannie była kryształowo czysta, a zamiast brudów – pływały w niej złote karasie.
Jak wodotrysk wygląda dziś, to nie tylko wstyd, ale i hańba dla radnych i włodarzy Jeleniej Góry, którzy zmierzając na ratuszowe sesje, to miejsce mijają – może i szerokim łukiem.
Fontannę doskonale widać z okien sali posiedzeń. Widzą ją także najwyżsi rangą samorządowcy. I co z tego? Pływające w wodotrysku odpady świadczą nie tylko o ich krótkowzroczności, ale i o kulturze ludzi, którzy to miejsce bezmyślnie zanieczyszczają. A posprzątać nie ma komu, choć podatnicy na odpowiednie służby się składają.
TEJO

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~heh 22-07-2006 9:28
Szczegółnie na zdjeciu 4 widać jak szerokim łukiem mieszkańcy naszego pięknego miasta omijają tę fontannę :D
~krzychu 22-07-2006 10:56
ciekawe kto podrzucił tego martwego wróbla hiehie
~Jeleniogórzanin 22-07-2006 11:29
Ale wstyd!Biorąc pod uwagę ilość zagranicznych wycieczek odwiedzajacych nasze miasto, nie trudno wyobrazić sobie jakie opinie wyrabiają sobie o nas obcokrajowcy.Jak widać u nas nikt nie poczuwa się do odpowiedzialnosci za wizerunek miasta, władze miejskie mają w nosie istniejący stan rzeczy i pewnie jedynie myśla teraz o zbliżających się wyborach. Jako miasto o chrakterze turystycznym powinno się robić wszystko, aby przyciagać gości a nie odstraszać. Posprzątanie przykładowo tutaj opisamej fontanny nie jest chyba techniczne wielkim problemem.Rajcy miasta, czy inni samorządowcy zapewne zza okien swoich samochodów nie dostrzegą właśnie takich drobnych a niezmiernie ważnych rzeczy jak np brak koszy na śmieci, zniszczone parki czy też wspominany niedawno stan dawnej fontanny na rogu ul.1 Maja i Kochanowskiego.Jak widac nawet w samym sercu miasta możemy liczyć na zasyfiony za przeproszeniem wodotrysk i potrzeba interwencji mieszkańców i redaktorów portali miejskiego, aby ktoś mógł dostrzec problem. Szkoda, że mieszkańcy muszą się wstydzić za brak działań ze strony osób odpowiedzialnych za to jak prezentuje się nasze miasto.
~wcieczkowicz 22-07-2006 12:22
Jaki pan taki kram, nic dodać nic ująć.
~toffi 22-07-2006 14:02
A może mijscy rajcy urzędujący nieopodal w ramach czynu społecznego wyczyszczą fontannę . I tak mało co robią :-)
~mieszkaniec jelonki 22-07-2006 14:55
CIEKAWE CZY NASZ MIŁOŚNK KULTURY MEKSYKAŃSKIEJ PAN PREZYDENT MIASTA MA TAKI SAM SYF W SWOIM GABINECIE TO ZALEDWIE KILKA METRÓW DALEJ
~bezrobotna 22-07-2006 16:21
Mogłabym cały dzięń cedzić wodę w fontanie! Własnie szukam pracy!!!!
~tutak 22-07-2006 18:02
Bezrobotna, na pewno tej roboty nie dostaniesz, bo nasi rajcy przeznaczyli fontannę na kompostownik, z którego zawartość wiosną przewieziona zostanie na przydomowe rabatki, by zasilić rozwój azalii i innych takich kwiatków.Być może załapiesz się na czyszczenie ścieżek rowerowych, bo tam już między kostkami wyrasta nie tylko łąka, ale i niezły lasek. A w przyszłym roku pewnie już trzeba będzie wyznaczać nowe trakty. Bo tak patrząc magistrackim okiem, po cóż dbać o to co jest, przecież takie starania kosztują, jak można ogłosić kolejny prztarg na zbudowanie nowego starego. Wszystko zależy od terminu wyborów i własnych szans na otrzymanie lub utrzymanie stołka.
~baska 22-07-2006 21:45
O czym wy mówicie? Jacy turyści? To miasto niedługo trzeba będzie zaorać, bo niczego juz z niego nie będzie... Bieda... Bieda... Bieda... Wybierzcie sobie jeszcze na kolejną kadencję pana K., to zobaczycie jak daleko zajedziemy.
~Adriana 22-07-2006 23:27
byłam tam dziś z moja rodziną z Katowic - wstyd było opowiadać o "symbolu miasta"
~malutka 23-07-2006 6:48
czego wy byście chcieli? to jest tylko 80 tyś ludzi .zgorzelec i bolesławic mają po 50 tyś i si e nie doczepiacie i sie tak nie zwiedza tych miast.
~JaMi 23-07-2006 8:28
Malutka, i właśnie dzięki takim jak ty, to miasto mając takie warunki na rozwój turystyczny się stacza.....
~malutka 23-07-2006 9:47
JaMi to napisz co bys chciał,a tu jeszcze stworzyć? skad weźmiesz kase? podniesiesz podatki?Las vegas z jelonki nie zrobicie.
~Bezrobotny 23-07-2006 11:19
Do bezrobotnej. Proszę się zgłosić do Prezydenta Kusiaka i w ramach robót społecznie użytecznych napewno Panią zatrudni.Są na to zagwarantowane fundusze.
~Bezrobotny 23-07-2006 11:25
Samorządowcy w tej chwili/MAM TU NA MYŚLI CAŁĄ RADĘ/przebywają na zasłużonym urlopie i gdzie im teraz w głowie fontanna.Są tak zapracowani nad polepszeniem naszego bytu,że nie dostrzegają takiej rzeczy jak opisywana fontanna.Pole do popisu dla radnego Łuzniaka.
~ja 23-07-2006 11:27
no Malutka... mózdzek to ty też masz malutki jak widać..
~malutka 23-07-2006 12:48
do ja -to sie zabieraj do roboty hehehe
~tutak 23-07-2006 16:52
Kasy na wszystko jest za mało, ale ile przepływa bokiem. Może o tym powiedzieć wielu lokalnych przedsiębiorców, którzy oferowali swoje usługi na tutejszym rynku. Jeśli któryś dostał intratniejsze zlecenie, to spytajcie go ile musiał za to odpalić pod stołem. Tutaj brak gospodarza z prawdziwego zdarzenia, przeważają krętacy, cwaniacy i układowcy.
~Bezrobotny 23-07-2006 21:23
Do tutak Podaj konkretne przykłady.
~tutak 24-07-2006 18:35
Bezrobotny, znam takich osobiście, ale żaden przy obecnych układach nic oficjalnie nie powie, bo póki co, żeby cokolwiek zarobić musiałby wyjeżdżać na drugi kraniec Polski. Ale proponuję, żebyś nieoficjalnie zapytał (najlepiej przy piwku), jak dostał zlecenie. Może już w niedalekiej przyszłości informacje takie otrzymasz w CBA.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group