Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8738
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Babcine 3D w muzealnych wnętrzach

Wtorek, 13 lipca 2010, 14:17
Aktualizacja: 14:17
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Babcine 3D w muzealnych wnętrzach
Fot. TEJO
W czasach kiedy trójwymiarowa fotografia była poza zasięgiem nie tylko możliwości, ale i wyobraźni, wykonywano dioramy – przestrzenne obrazki we wklęsłej obudowie. Dziś ta leciwa technika odżyła w rękach młodych sobieszowian zaproszonych na warsztaty do Muzeum Karkonoskiego.

Placówka – w ramach wakacyjnej propozycji edukacyjnej – umożliwia spędzenie czasu w chłodnych muzealnych wnętrzach nie tylko na zwiedzaniu aktualnej ekspozycji. Można z niej czerpać inspirację i tworzyć. Tak też było i dziś. Dzieci i młodzież wypoczywające w MDK „Muflon” w Sobieszowie, dojechały do Jeleniej Góry, by na kilkadziesiąt minut przenieść się w świat dioram.

Goście poznali historię tego typu obrazków, które – być może – uchowały się jeszcze ze skarbów epok minionych w różnych wnętrzach. Produkowano je masowo w XIX wieku jako pamiątkę dla odwiedzających górskie strony. Na wklęsłym tle umieszczano obrazek charakterystyczny dla danej okolicy i upiększano go z pomocą różnych materiałów – w tym naturalnych – tak, by stworzyć złudzenie trójwymiarowości. Takie współczesne 3D.

Dioramy – jako ocierający się o kicz – souvenir – można jeszcze nabyć dziś, zwłaszcza w popularnych miejscowościach wypoczynkowych nad morzem i w górach. Jednak te, które wykonali we wtorek półkoloniści z „Muflona” są wyjątkowe.

Goście zwiedzili Chatę Karkonoską w muzeum i na podstawie tego wnętrza zabrali się za tworzenie przestrzennych obrazków. Mieli do dyspozycji farby, kwiatki, kawałki materiału – wszystko, co może się przydać przy dość misternej robocie. Przyzwyczajeni do komputerowych rozrywek letnicy nie kryli zaciekawienia tą dziewiętnastowieczną techniką i z pasją oddali się nowemu zajęciu.

Muzeum Karkonoskie jest gotowe przyjąć każdą grupę na podobne zajęcia. Wcześniej należy jednak skontaktować się z działem edukacji MK. Telefon: 74 453 81 55.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group