Sobota, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 5801
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Architektoniczna wojna z Biedronką

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 28 czerwca 2008, 7:09
Aktualizacja: 22:38
Autor: Mar
Fot. TEJO
W strefie ochrony uzdrowiskowej w Cieplicach, między przedwojennymi kamienicami i gierkowskimi domkami jednorodzinnymi, staje market portugalskiej sieci handlowej. Kwadratowy klocek z żółtym szlaczkiem przez środek. Takie budowle zna każdy, ale czy standardowy pawilon to najlepsze rozwiązanie dla uzdrowiskowej części Jeleniej Góry?

– Zamierzaliśmy na sąsiedniej działce wybudować galerię handlową, architektonicznie dopasowaną do okolicznej zabudowy – mówi Maria Grączewska z firmy Max-Comfort. – Gdy dowiedzieliśmy się, że stanie tutaj Biedronka, chcieliśmy, aby nowy inwestor dopasował architekturę obiektu tak jak nasz projekt: do otoczenia. Tymczasem urzędnicy z miejskiego wydziału architektury i urbanistyki zdecydowali, że ... nie jesteśmy stroną w postępowaniu przed wydaniem pozwolenia na budowę. A my sąsiadujemy bezpośrednio z działką, na której staje Biedronka – usłyszeliśmy.

Firma Max Comfort chciała się dogadać z Jerónimo-Martins, właścicielem sieci Biedronka, żeby na obydwu działkach stanęły obiekty o podobnej architekturze i nie kolidujące ze sobą. Rozmowy z przedstawicielem sieci na Polskę Ekspansja Region Zachód, Andrzejem Czaplą trwały kilka tygodni. Skończyły się niczym.
Ruszyła budowa marketu, oczywiście według standardowego projektu.

– Pawilon rośnie, a my widzimy, jak nasze plany postawienia obiektu, który byłby interesujący architektonicznie, spełzają na niczym. Trzy tygodnie temu po naszych interwencjach dostaliśmy pismo informujące nas o wstrzymaniu wykonania decyzji na budowę na działkach, które wykupiła Biedronka. Urzędnicy widać zrozumieli, że jednak powinniśmy być stroną w tym postępowaniu – mówi rozgoryczona Maria Gryczewska. Mimo to robota wre, a ciepliczanie czują się poszkodowani przez niewłaściwe decyzje urzędników.

Spółka Max Comfort jest właścicielem działek, które bezpośrednio przylegają do terenu budowy. Jednak urzędnicy wydziału architektury nie uznali ich za stronę w toczącym się przez ostatnie miesiące postępowaniu. Gdyby tak się stało, Max Comfort mógłby wpływać na sposób zabudowy i zagospodarowania działki. – Sądzę, że właśnie dlatego odmówiono nam elementarnego prawa do współdecydowania, jak będzie wyglądała okolica działki na której planujemy budowę podobnego obiektu. Bylibyśmy niewygodnym recenzentem tego, jak ten plac zostanie zabudowany– mówi Maria Gryczewska.

– Spółka Max Comfort nie została uznana za stronę postępowania, ponieważ zgodnie z prawem budowlanym jej działka nie znajduje się w strefie oddziaływanie budowanego marketu – wyjaśnia naczelniczka wydziału urbanistyki, architektury i budownictwa Magdalena Kwasiuk. – Tam jest tylko trawa, a nie ma przepisów, które by nakazywały badania wpływu na nieistniejącą zabudowę. Dlatego ponownie odmówiliśmy wspomnianej spółce uznania jej za stronę. Nie wskazano nam, jakie przepisy pominęliśmy przy rozpatrywaniu pozwolenia, które mogłyby zmienić pierwotną decyzję – dodaje urzędniczka.

Klocek, w którym będzie market znajduje się w strefie C ochrony uzdrowiskowej, co oznacza, że kryteria architektoniczne są łagodniejsze niż w uzdrowiskowej strefie A i B. Czy łagodniejsze ma znaczyć żadne?
– Podczas procedury wydawania pozwolenia na budowę nie oceniamy walorów architektonicznych projektowanej zabudowy – tłumaczy Magdalena Kwasiuk. – Jeśli w planie zagospodarowania przestrzennego jest zapisana funkcja usługowa, a tak jest w tym przypadku i inwestor spełnia wymagania graniczne, czyli odległość od krawędzi działki, wysokość obiektu, dostęp do przyłączy, musimy pozwolić na rozpoczęcie prac.

– To jest, a właściwie była jedna z ostatnich szans, żeby na dużym wolnym obszarze postawić obiekt interesujący architektonicznie, który stałby się elementem ożywiania Cieplic – mówi Maria Grączewska. Ale spółka nie składa broni. Odwoła się do wojewody, który rozstrzygnie, czy rzeczywiście nie powinniśmy mieć głosu przy wydawaniu pozwolenia na budowę.

– Czy budynek-szkarada, który zupełnie nie pasuje do otoczenia, zostanie postawiony, jeśli zostaną spełnione inne kryteria?
Magdalena Kwasiuk: – Nie mamy wpływu na jakość architektury, jaka stawiana jest w mieście. To już zależy od przyzwoitości architektów i ich fachowości, żeby nie powstawała fatalna architektura

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39) Dodaj komentarz

KochaSJG1983 28-06-2008 7:40
Jelonka, czemu macie od dłuższego czasu źle ustawiony zegar? W chwili obecnej jest godzina 7:25, a u Was jest 7:35, jak pisze ten post... Wyrównajcie czas...
~mobil 28-06-2008 8:18
no i takie to mamy czasy że pieniądz z człowieka zrobił szmate . wystarczy odpowiednia suma żeby plując człowiekowi prosto w twarz on powiedział że deszcz pada.za pare lat Cieplice tylko z nazwy beda sie kojażyć ze starym uzdrowiskiem z ciekawą architekturą . WIWAT LA PRESIDENT WIWAT LA URZEDASY pytam jeszcze GDZIE NASZE BASENY GEOTERMALNE!!! I CO ZE WSPIERANIEM MAŁYCH PRZEDSIĘBIORCÓW
~xzxz 28-06-2008 8:25
a taka budowa nie potrzebuje zgody okolicznych mieszkancow? Budują biedrone a znaku zakaz parkowania nie mogą postawić ? wyjechać teraz z tamtad to problem , auta zastawiają drogę wyjazd , porażka
~ciepliczanin 28-06-2008 9:09
Ci co pozwolili na budowę tego marketu w tym miejscu powinni otrzymać dłuoletnie kary więzienia . Najlepiej na każdym rogu postawić Lidle , biedronki itp.
~jeicam 28-06-2008 9:18
i dobrze niech powstanie biedronka to znikną te budy szkarady na ryneczku w cieplicach to panu tejo nie przeszkadza . I JEZELE TEN PAN MIAŁ BY BUDOWAC TAK JAK REMONTOWAŁ POMIESZCZENIA PO BYŁEJ KSIEGARNI W CIEPLICACH TO SKONCZYŁBYPEWNIE W NASTEPNYM WIEKU juz jeden jest taki obiekt w Cieplicach to pawilon parkowy i nikomu nie przeszkadza? trzeba sie przyjzec tej społce zeby nie popełnic nastepnej gafy komu sie co sprzdaj...bedzie taniej kupujac w biedronce
~ 28-06-2008 9:21
Urzednikom płaconym z budżetu na niczym nie zależy, dochodzi do tego brak rozsądku i brak odpowiedzialności, bezkarność za decyzje - anonimowy urzędnik - przepis i tylko przepis. Proszę popatrzeć na zabudowę domkami pod wałami ~ul. Staszica lata 70-te ubiegłego wieku - okropność, również proszę spojrzeć na budynki pod wałami na ulicy Boh. Września, ładna i pasująca do otoczenia zabudowa. Panie i Panowie urzędnicy to wy odpowiadacie za swoje czasami bardzo nie poprawne decyzje. Poapatrzcie na stara architekturę Cieplic, jakie to są piękne budynki, każdy inny i wkomponowany w teren. Do Pań i Panów Urzędników, zadbajcie o ładne Cieplice - myślenie ma kolosalną przyszłość. Pozdrowienia.
~Sic 28-06-2008 9:33
I to jest kolejny dowod slabosci planow zagosp. przestrzennego ale nie tylko w JG, ktore w tak newraligcznych czesciach miasta nie odnosza sie do koniecznosci nawiazania do okolicznej zabudowy itp. Ale przeciez te plany zstaly wykonane na zamowienie Miasta, to Miasto je zamowilo i za nie zaplacilo, a RM uchwalila, czyli sa takie jakie Miasto sobie zazyczylo wiec zwalanie winy na projektanta jest tylko odwroceniem uwagi od sedna. Sedno to kwestia kto uchwalil takie wlasnie plany? Ponadto mysle, ze pani Kwasiuk wie jak wyglada w takich przypadkach projektowanie, jest to tylko 'adaptacja' standardowej kostki i nikt nie przekona inwestora by wydac dodatkowe kilkaset tysiecy i stracic kilkanascie miesiecy na niestandardowy projekt gdy prosciej, szybciej i taniej pieniazki zacznie mu zarabiac jego szkarada, na ktora Miasto przeciez dalo przyzwolenie uchwalajac 'kulawy' plan zagospodarowania. Jelonka, zapytajcie sie wiec moze Radnych, dalczego glosowali za uchwaleniem tego planu, zapytajcie sie czy glosujac nad planami maja w ogole pojecie o czym decyduja?
HankaOdRumcajsa 28-06-2008 10:24
...a czy ta Biedronka to jest w ogóle potrzebna?...
~pracownik 28-06-2008 10:29
widzę że jelonka ma nie do końca sprawdzone wiadomości to nie biedronka tylko Lidl :)
kazimierzp 28-06-2008 10:44
Na to co w danym miejscu może powstać i jaki może mieć kształt wpływ sąsiedzi i mieszkańcy miasta maja w czasie procedury uchwalania planu miejscowego. Gdy trwały procedury uchwalania planu to nie przypominam sobie aby osoby związane z firmą Max Comfort w tych dyskusjach uczestniczyły. Prawda jest też taka, ze w przetargu na wykup terenu pod ten market przedstawiciele Max Comfort przegrali z obecnym inwestorem!?!? Ciekawe czy gdyby Max Comfort wygrał wtedy przetarg to czy ta jakość architektury byłaby lepsza!?! Może taka jak istniejący w mieście obiekt Max Comfortu market Intermarche przy Głowackiego!?!
~Reni 28-06-2008 10:55
A ja się tam cieszę, że będzie biedrona pod samym nosem. :) Mieszkam jakieś 300 metrów od powstającego sklepu i zupełnie mi nie przeszkadza, że architektura będzie odbiegała od tego co jest wokół. Przynajmniej nie trzeba będzie daleko po tanie zakupy jeździć...
~Tommi 28-06-2008 11:44
Do Reni - marna prowokacja. Jak się taką robi to trzeba zobaczyć czy przypadkiem nie widać skąd masz internet. A widać jak na dłoni, że to Wrocek ...Więc do Cieplic raczej Ci będzie na te zakupy daleko.
~hirsch 28-06-2008 12:03
faktycznie - 13 min. i 15 s. zegar wam sie spieszy;-)
piipi 28-06-2008 12:17
..jak male dzieci z przedszkola:.."Mala biedronka 7 kropek miala.Na zielonej lace wesolo fruwala"....fruwala i fruwala,a pozniej w Cieplicach gniazdko zbudowala.
~karamba 28-06-2008 12:31
do KochaSJG1983: zegar, który jest na górze strony, to nie jest czas Jelonki, tylko czas serwera, który może nie jest na miejscu w Jeleniej Górze i ma inaczej ustawiony czas - oni nic z tym zrobić nie mogą. U mnie np. spieszy się 15min :) Tak ku woli wyjaśnienia.
~beware 28-06-2008 12:38
czepiacie się! ja się cieszę że będzie tam biedronka!
~ 28-06-2008 12:51
ja wymiekam tyle jest dzialek... czemu w jeleniej gorze wszystko buduja na kupe a tam gdzie nic nie ma to chyba przez najblizsze 100 lat nic nie bedzie?!
~~~I am~~ 28-06-2008 12:54
bardzo dobrze że powstanie tu Biedronka, a ta pani to sobie może... Są ludzie co nie mają pieniędzy jeździć do jeleniej Góry na zakupy, a Biedronkę bedą mieli pod nosem, więc co ich obchodzi jakaś architektura!
~jelonek 28-06-2008 13:10
W artykule nie pojawiła sie chyba najważniejsza informacja, na jakiej ulicy budują ten sklep!! Piszecie jakiś słowotok, jakieś strefy C, zamiast napisać gdzie to jest, bo cieplice to nie dwie uliczki! Nie bywam tam zbyt często więc taka podstawowa informacja przydałaby sie.
~joo 28-06-2008 13:10
przeciez bedzie miala dach typowo gorski - nachylony pod odpowiednim katem, po co tyle krzyku - tyle ruder w Cieplicach z płaskimi dachami, szkaradne osiedle Orle itd, nie warto pióra na taki artykuł... jest tendencyjny :)
~egh 28-06-2008 13:15
do Tommy- od kiedy nie można korzystać z internetu na polibudzie we wro i zarazem mieszkać w cieplicach. Pewnie dziewczyna jest studentką i nie siedzi cały czas we wro, ale czasem np na wakacje jedzie do rodziców i wtedy bedzie mogła skakać sobie po tanie produkty do biedronki:)
~hirsch 28-06-2008 13:53
no i ogrzewanie solarne bedzie mozna tam zamontowac...
Patol 28-06-2008 13:57
To co się dzieje w JG to jest jeden wielki cyrk i ktoś powinien za to dostać 10 lat ;/ Tylko te markety zaj********** stawiają a basen jak miał być to go nie ma ;/
HankaOdRumcajsa 28-06-2008 14:42
do jelonek z 13:30 - ul. Krośnieńska, na przeciw Casablanki... lepiej było jak był parking... jeden z niewielu w Cieplicach.
kazimierzp 28-06-2008 15:00
Market budowany jest zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego! Projektantem budynku jest arch. jeleniogórski Jerzy Cichoń. Lokalizacja: plac przy ul. Krosnieńskiej i Wolności. Bodajże w 2003 roku nastapiła nowelizacja Prawa Budowlanego dotycząca stron w postępowaniu przy wydawaniu decyzji o pozwoleniu na budowę i to ze ktoś graniczy z działką na której będzie jakaś budowla to nie staje się automatycznie stroną! Tekst artykułu jak i wypowiedzi internautów wypisane w czasie powyższej dyskusji świadczą o bardzo niskiej znajomości prawa. Niedawno był wyłożony plan i miała odbyc się dyskusja dotycząca innej części Cieplic. W czasie takiej dyskusji wszyscy zainteresowani mogą wnosić swoje uwagi. Mimo nagłośnienia "pies z kulawą nogą" nie przyszedł (łącznie z "lokalnymi dziennikarzami")! Kiedy ten plan zostanie uchwalony i na jego podstawie rozpocznie się budowa (a ma nie być już decyzji o pozwoleniu na budowę - jeżeli zgodne będzie z planem to można będzie zaczynać budwę) to wtedy zacznie się wrzask "kto na to pozwolił". Zapraszam autora tego tekstu w Jelonce i powyższych "dyskutantów" aby naprawdę zainteresowali tym co ma się w mieście dziać, a nie jedynie wylewali swą żółć! Dobrze, że w tej "obronie biednej spółki Max Comfort" nie padł argument jaki usłyszałem w lokalnej telewizji, że ta budowa będzie zacieniała tą przyszłą Comfortu i dlatego są stroną! Idiotyzm tamtej wypowiedzi polega na tym, że Biedronka (bo ta ma tu powstać) budowana jest na północ od działki Max Comfortu!;-)
jgajewski 28-06-2008 15:15
Moi drodzy Ciepliczanie - o co ta WOJNA ?? Już wcześniej Wam pisałem, że na wszystko co powstaje i co się buduje, ktoś musi wyłożyc kasę !! LIDL /nie biedronka/, wyłożył bo to mu się opłacało. A jeżeli ON doszedł do takiego wniosku, to znaczy ZE TEN MARKET JEST TAM POTRZEBNY !!!! Mieszkańcy będą kupować, a ONI zarobią !! Możecie być pewni, że jeżeli tam np. pies z kulawą nogą nie przyjdzie, to oni ten plac szybko sprzedadzą i cały kram posprzątają w tydzień. Więc niech niektórzy z Was, się nie podniecają strefą ochrony, architekturą itp. Niech zainteresują się lepiej tymi pięknymi przedwojennymi arcchitektonicznie budynkami w Cieplicach, z których sypie się tynk i grzyb je zjada !!! I jeszcze jedno - znacie przysłowie /jak nie wiadomo o co chodzi, to napewno chodzi o pieniądze ??/. No właśnie - wyrażnie widać, że tam ktoś kogoś wykołował, a teraz dorabia się do tego ideologię. Na koniec wszystkim entuzjastom AKWAPARKU przypominam ! ON powstanie, jak ktoś nie z entuzjazmu, ale z wyrachowania , wyłoży KASĘ !!! Niestety, to jest tak samo jak z LIDLEM - musi się opłacać !!! kreślę się z poważaniem: Józef Gajewski ...
~joo 28-06-2008 16:21
Panie "jgajewski" - proponuję przeczytać tablicę informacyjną: inwestor "Jeronimo Martins...." czyli Biedronka!!! Nie pisz pan jak nie wiesz. Panie Józefie więcej profesjonalizmu :) trzeba było do jakiegoś znajomego radnego zadzwonić...
~xyz 28-06-2008 16:37
Plany zagospodarowia to tylko ,,dodatkowy dochód " dla ich tzw. ,,tworców". Osiedla domków na ostrych stokach, zalesienia na pieknych płaskich działkach i inne bzdury. Znam przypadki ,,cennika" za odrolnienie, zmiany starych planow itp. Lokalni nietykalni tacy pozostali, a plany ktore powstaly , to zwykle buble, ktorych nawet student I roku architektury sie wstydzi .!!!! I polecam Prokuraturze sprawdzenie biur projektowych , które takowe plany dla Gmin robiły .
~jeicam 28-06-2008 17:08
wpisujcie się którym sie podoba ze bedzie tam biedronka anie intermarsze bo max faktor ma udziały w intermarsze
remapol 28-06-2008 18:42
Bardzo mnie interesuje w jaki sposób firma Max-Comfort zamierza wybudować galerię handlową skoro na ich terenie dopuszczalne jest max 20% powierzchni usługowej x 2 działki ??? - reszta mieszkaniówka. Czyżby tak bardzo poszkodowana spółka przez Biedronke, również nie miała czystej drogi formalno-"kopertowej"???? Szanowna Jelonko, warto by to sprawdzić, może powstać kolejny ciekawy i kontrowensyjny artykół.
jgajewski 28-06-2008 19:41
Do - joo. Szanowny Panie ! Właśnie tak zrobiłem jak mi Pan doradza, z widocznym skutkiem. Wyglada na to, że w radzie też mają wiadomości z magla !! Pozdrawiam : józef Gajewski...
~asper 28-06-2008 20:17
Takich szkaradnych budowli powstało i będzie powstawało wiele. W centrum miasta, na obrzeżu StarówkipPrzy ul. Podwale żółta hala, a widoczna także z obwodnicy. Ktoś zezwolenie wydał. A ta budowla na skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Jana Pawła II, gdzie serwują paskudne jedzenie, takie samo jak wygląda ta budowla. Ktoś zezwolenie na tę szkaradę wydał. Obecnie przymierzają się inwestorzy zagospodarować działkę przy tym skrzyżowaniu na market budowlany i kolejne szkaradzieństwo pojawi się w śródmieściu zamiast na przedmieściu. Kolejny wrzód nie tylko w ładzie architektonicznym także pod względem komunikacyjnym.
~jelgór 28-06-2008 20:51
Podoba mi się określenie galeria handlowa, pod którym kryje się zwykły Intermarche czy Biedronka. Proponuję pójść za ciosem i budować galerie odpadkowe, salony utylizacyjne, parki technologii chemicznych i zakłady doskonalenia wody. Mieszkać koło wysypiska, utylizatorni, oczyszczalni scieków czy fabryki leków to przeżytek. :)
~qba 28-06-2008 21:15
wyburzyc te żółte molochy !!
~Mocherowa 28-06-2008 22:56
w Cieplicach fajna jest tylko Policja i Poczta. I to po sąsiedzku.
piipi 29-06-2008 0:13
..do - [~Mocherowa..]...a ty,co tam robisz ?..Ruchem dyrygujesz...
~Reni 29-06-2008 6:25
Do ...28-06-2008 11:44 | ~Tommi ... A nie przyszło Ci do głowy, że ludzie czasem studiują i korzystają z netu poza miejscem zamieszkania, kmiotku boży?
~Stanleyowsky 29-06-2008 6:43
Do ...28-06-2008 20:17 | ~asper ... Być może w M.D. serwują paskudne (jak dla Ciebie) jedzenie, ale w żadnym innym miejscu w tym kraju i na świecie - nikt nie serwuje tak dobrych lodów. Czy tych z polewą, czy tych z mielonymi dodatkami. Nie jadam w tej firmie mięsa mielonego razem z opakowaniem, ale na lody, niezłą kawę którą można zamówić nawet na nocnej trasie, czy jogurt z owocami - czasem się wybiorę. Jeśli podasz mi namiar na miejsce, gdzie można zamówić lody ze zmielonym Lionem - to nigdy więcej nie odwiedzę M.D. I nie wmawiaj mi, że lodziarnia czy kawiarnia to też FastFood. Co do marketu budowlanego - to będzie to jednak błogosławieństwo dla większych, ale i drobniuteńkich inwestorów remontowo-budowlanych. Ten który mamy w tej chwili - jest po prostu żałosny.
~Mocherowa 29-06-2008 22:24
do piipi: łapię przejeżdżające tiry, a raczej ich kierowców...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group