Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 5834
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Antonowy zawsze górą

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 13 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 13 sierpnia 2006, 13:14
Autor: TEJO
Fot. Marek Tkacz, Arkadiusz Piekarz
Wspaniałe święto nie tylko dla miłośników lotnictwa zgotował Aeroklub Jeleniogórski organizując X Międzynarodowy Zlot Samolotów AN-2. W sobotę korowód tych ciągle młodych, choć wiekowych, dwupłatowców, krążył nad miastem i okolicami. Było na co popatrzeć także na lotnisku.

Przyleciało kilkanaście popularnych „antków” z kilku krajów Europy (Czech, Niemiec, Belgii, Szwecji).
Najdłużej, około sześciu godzin, zajął lot brytyjskiej załodze, która przybyła z Anglii. Dołączyły do nich antonowy, które są na wyposażeniu Aeroklubu Jeleniogórskiego.

Sprzyjająca aura zwabiła na lotnisko przy ulicy Łomnickiej wielu turystów i jeleniogórzan. Mogli z bliska obejrzeć tuningowane dwupłatowce, które pełne dostojeństwa i uroku stały na płycie lotniska. Potem wzbijały się w niebo z charakterystycznym warkotem silników, który jednak nikomu nie przeszkadzał. – Miło na coś takiego popatrzeć. To naprawdę fajny widok. Antonowy powinny częściej do nas przylatywać – chwali Andrzej Domagała, który z bliska obserwował zlot.

Jak się dowiedzieliśmy, antonowa można kupić już za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście transakcji dokonuje się tylko w kręgu pasjonatów tych samolotów. Nie są one już produkowane od kilku lat. Samolot z zewnątrz często bywa upiększany. Można to było zobaczyć na lotnisku: dwupłatowce w różnych barwach, ozdobione rysunkami i emblematami. Był też antonow wykorzystywany przy opryskach pól preparatami chwastobójczymi oraz do podlewania upraw.
W opinii pilotów to bardzo bezpieczne i solidne maszyny. W historii nie odnotowano wypadku z powodu awarii mechanizmów.

Choć dwupłatowiec wygląda dość archaicznie (prototyp pochodzi z 1947 roku), jego wnętrza bywają luksusowe.
– Skórzane białe fotele, wyciszające materiały na ściankach, barek, kuchnia. Prawdziwy latający dom – taki wystrój zauważyliśmy w jednym z samolotów. – Są dość głośne, ale komfort latania można poprawić – mówił jeden z pilotów.
Antonowy mogą rozpędzić się w powietrzu do 258 km/h. Najwyższy pułap osiągnięty przez ten samolot to ponad 11 tysięcy metrów.

W sobotę nad Jelenią Górą latały znacznie niżej. Niektóre zaledwie kilkaset metrów nad zabudowaniami. Samoloty mogli podziwiać niemal wszyscy mieszkańcy.

Na lotnisku nie zabrakło także innych atrakcji. Najmłodsi zmierzyli się w konkursie na samolot wykonany z papieru. Była okazja przymierzenia skafandra pilota odrzutowca. Załogi antonowów ścigali się na czas, a dystansem było obiegnięcie danego samolotu.
Rzucali też do celu (okrąg) fragmentem fotela.

Imprezę prowadził Jacek Musiał, dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego, a Marcin Jaxa-Rożen, doświadczony pilot, w powietrzu szybowcem dokonywał karkołomnych ewolucji.
Powietrznymi akrobacjami popisał się także Andrzej Wolniak, który usiadł za sterami awionetki.

Na lotnisku pojawiła się także grupa jeleniogórskich hobbystów, których pasją jest modelarstwo. Andrzej Chętel, Patryk Piertusiewicz, Krzysztof Gielecki, Rafał Wiaderek, Tomek Falkowski oraz Darek Dudzik porównywali swoje z precyzją wykonane latające modele do prawdziwych, wielkich i kultowych maszyn.

Antonowy produkowano w Polsce i zagranicą w kilkunastu wersjach: między innymi, rolniczej, pasażerskiej, transportowej, wodnej (hydroplany), sanitarnej, polarnej, militarnej, telewizyjnej i meteorologicznej.
Maszyny te do dziś są niemal we wszystkich krajach świata.

Poniżej przedstawiamy fotoreportaż z wydarzenia. Imprezę uatrakcyjnił Cyrkoland z Miłkowa oraz wielbłąd Staś (ostatnie zdjęcie).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~marian 13-08-2006 10:25
super sprawa z tym zlote,naprawde jest na co poprzec. Ostatnia fota jest Best!
~antonow 13-08-2006 11:27
wspaniałe maszyny i te wnętrze poprostu z...biste
~obserwator_1 13-08-2006 11:31
Wypas ten zlot, było na co popatrzeć, więcej takich atrakcji!!
~Patol 13-08-2006 12:01
Samoloty są całkiem ładne ale to jest zabawka dla bogatych ludzi. A co ten wielbłąd robi na zdjęciu :> Po co on tam wogóle jest :>??
~Acid 13-08-2006 13:06
to nie wielbłąd, to sarna z lasu przybiegla poogladac, co sie na lotnisku dzieje haha :D
~byłem widziłem 13-08-2006 14:23
na marginesie ten wielbląd dwugarbny to chiba nie Stas a czesiek .Tak zwracął sie do niego opiekun
~wojcic 13-08-2006 17:57
czemu podkrecacie niebo!! to nie fotogragia katalogowa, nieladnie tak klamac...
~qba 13-08-2006 19:01
no ktos tu z saturacją przegiął na niektorych fotkach ;) a wielbłąd dlatego ze antonovy latały kiedyś na misje do krajów gdzie one występują ;)
~Arek 13-08-2006 19:02
Czemu nie czepisz się kontrastu, nasycenia, kadrowania? Staramy się, aby zdjęcia przez Was oglądane stały na jak najwyższym poziomie, dlatego prawie zawsze są polepszane. Stosuje to każdy serwis internetowy i gazety. Dzięki temu są bardziej interesujące, przyjemniejsze w odbiorze. Ale nie ma to nic wspólnego z oszukiwaniem. Już sam wybór ujęcia jest bardzo subiektywny, bo eksponuje się tylko fragment rzeczywistości, ale czy nazwiesz to kłamstwem, bo nie pokazano wszystkiego (co i tak jest niemożliwe)? Oczywiście - nie.
~Marta 13-08-2006 21:52
jak sie nie ma czego czepic to sie czepiacie szczegolow... zupelnie bez sensu,,, sami zrobcie lepsze zdjecia - moim zdaniem to sa jedne z lepszych jak nie najlpsze z jelonki - kawal dobrej roboty! gratuluje fotoreporterom
~a.w. 13-08-2006 23:54
Gratuluję zdjęć! Świetne ujęcia. Po komentarzach sądząc to niektórzy nie znają się na sztuce fotografowania. Jedno zdjęcie może przekazać więcej niż cały artykuł. Jeszcze raz gratuluję!:)
~marcin 14-08-2006 19:52
Wbrew pozorom dość trudno jest zrobić udane zdjęcia samolotów na ziemi i w powietrzu, zatem tylko pogratulować! Co do samego Zlotu: świetna promocja naszego miasta, uczestnicy byli pod wrażeniem piękna Kotliny, serdecznym przyjęciem, sprawną organizacją (mimo kaprysnej pogody), a także wielkim zainteresowaniem licznej publiczności.Zaś jeleniogórski Antek, SP-AOA, zszedł z taśmy produkcyjnej w Mielcu jako ostatni (może jeszcze coś wyklepali) w roku 1989!Jak ten czas leci...
~Andzia i Jurek 14-08-2006 20:58
Pod wrażeniem...w szczególności 14 zdjęcie od góry... Pozdrawiamy:)
~mieszkaniec jelonki 15-08-2006 15:32
Super imprezka byłem do samego końca najlepszy był konkurs strącania baloników nie wiem dlaczego w TV DAMI tak pojechali organizatorów za barierki odgradzające widzów od samolotów to chyba logiczne że chodziło o bezpieczeństwo bo co chwila startowały i lądowały, na koniec zdemontowano je i bez problemu można było oglądać wszystkie maszyny z bliska do niektórych można było wejśc a załoga Adriany rozdawała nawet pamiątki ,super sprawa dzieciaki zadowolone to najważniejsze, brawa dla organizatorów
~Mały 18-08-2006 18:03
Impreza była extra (byłem widziałem) szkoda że raz do roku jest coś takiego jak pokazy lotnicze. Brak na Jeleniogórskim lotnisku pasa betonowego o którym było tak głośno i władze miasta z prezydentem na czele wycofały się "rakiem" a to jest warunek by do nas przyleciał biznes i inwestycje. Na imprezie przeleciałem się samolotem jako pasarzer i poczułem jak trzęsie przy starcie i lądowaniu. Brawa za zlot a zdjęcia są odlotowe.
~sokół 18-08-2006 22:35
Zawsze miło widzieć w powietrzu coś latającego , czargo nikt nie produkuje. AN-2 to przyjazny samolot.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group