Piątek, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 9948
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Anka Leśniak. patRIOTki

Środa, 15 lipca 2020, 11:05
Aktualizacja: Czwartek, 16 lipca 2020, 13:02
Autor: BWA
Jelenia Góra: Anka Leśniak. patRIOTki
Fot. Użyczone – Archiwum BWA
Jeleniogórskie Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza 31 lipca (piątek), godz. 17.00 na wernisaż pt. "Anka Leśniak. patriotki". Ekspozycja potrwa do 14 września .
zaprezentujemy najnowszy projekt Artystki wpisujący się w prowadzone przez nią artystyczne interpretacje biografii kobiet „nieumiejscowionych w historii”. Obejrzeć będzie można instalacje, obiekty oraz wideo - informuje BWA.

Projekt „patRIOTki” podejmuje problem patriotyzmu, ukazanego poprzez postawy kobiet polskich z czasów zaborów. Punktem wyjścia jest tu książka Wojciecha Lady pt. “Polscy Terroryści”, w której autor opisuje zamachy na carskich urzędników dokonywane na ziemiach dawnego zaboru rosyjskiego. Kobiety brały w tej aktywności czynny udział, m.in. Wanda Krahelska, Albertyna Helbertówna oraz Faustyna Morzycka. Jak pisze Wojciech Lada: „był to szereg niemal anonimowych dziś kobiet, które zwykle wpadały po roku lub dwóch działalności. Po zesłaniu i katordze wracały, prowadząc potem skromne życie robotnic. Historia zapamiętała tylko te, które w II RP stały u boku liczących się mężów, jak Aleksandra Piłsudska, albo te nieliczne, które same robiły karierę polityczną”. Wpisuje się także we współczesną żywą debatę o pojęciu patriotyzmu i łączonych z nim pojęć, takich jak suwerenność, naród, walka.

Anka Leśniak zajmuję się rolą kobiet w historii i historii sztuki. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim (2003) oraz Wydział Edukacji Wizualnej (obecnie Wydział Sztuk Wizualnych) na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi dyplomem z wyróżnieniem (2004). W 2016 roku obroniła doktorat na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od kilku lat realizuje prace site-specific na opuszczonych budynkach oraz poszukuje historii kobiet z różnych powodów zapomnianych lub pomijanych. Stosuje tu metodę „artystycznego śledztwa”, rozmów z ludźmi, poszukiwań w archiwach, otwarcia na tzw. zbiegi okoliczności i przypadek, wszystko, co może być pomocne przy tworzeniu komunikatu artystycznego.

Podziękowania dla: Renaty i Jerzego Kokorudzów / Ultima-Auto Sp. z o.o Jelenia Góra.

Wystawę dofinansowano ze środków finansowych Miasta Jeleniej Góry.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group