Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 2132
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Alfreda Rękowska zakochana w muzyce

Niedziela, 10 stycznia 2016, 8:12
Aktualizacja: Poniedziałek, 11 stycznia 2016, 8:34
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Alfreda Rękowska zakochana w muzyce
Fot. Archiwum A. Rękowskiej
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" – to motto cytuje Alfreda Rękowska podczas koncertów z założonym przez siebie zespołem "Perfectum". Emerytowana nauczycielka muzyki od 25 lat z wielkim zapałem i zaangażowaniem organizuje wieczory wspólnego śpiewania, promując uzdolnionych mieszkańców regionu. Zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych. I z tej przyczyny została zgłoszona przez naszych Czytelników do tytułu „Zwykli – niezwykli Jelonki.com”.

Z Częstochowy do Jeleniej Góry Alfreda Rękowska przyjechała w 1946 roku jako siedmioletnia dziewczynka. – Od początku zakochałam się w tym mieście i nie zamieniłabym go na żadne inne – mówi. Jako jedyna z dziewięciorga dzieci państwa Rękowskich zawodową ścieżkę związała z muzyką. – Muzyka to największa miłość mojego życia, dla niej poświęciłam wszystko, nigdy nie założyłam rodziny – przyznaje nasza bohaterka. – Talent zapewne odziedziczyłam po mamie, która śpiewała w chórze kościelnym w Częstochowie. Tata z kolei był rzemieślnikiem, naprawiał broń – dodaje jeleniogórzanka.

Muzyczny talent pani Alfredy odkryła dyrekcja szkoły w Mysłakowicach, gdzie nasza bohaterka po skończeniu Liceum Pedagogicznego w Szklarskiej Porębie pracowała jako nauczycielka wychowania fizycznego. – Grałam, śpiewałam i tańczyłam od najmłodszych lat – mówi pani Alfreda. – Któregoś dnia dyrekcja szkoły zawołała mnie do gabinetu i zaproponowała mi nauczanie muzyki. Zgodziłam się i podjęłam studia w tym kierunku – wspomina jeleniogórzanka.

Swoją pasję realizowała nie tylko na lekcjach muzyki z dziećmi, ale również na zajęciach pozalekcyjnych: na kółkach zainteresowań muzyki i tańca, prowadząc chór szkolny, zajęcia muzyki dawnej, przygotowując choreografię do wydarzeń szkolnych, a także akompaniując w mysłakowickim domu kultury. – Ta muzyka zawsze była w moim życiu obecnym, zawsze grała mi w duszy – mówi Alfreda Rękowska.

Po przejściu na emeryturę pani Alfreda założyła wielopokoleniowy zespół Perfectum. W zależności od okoliczności i repertuaru występują dzieci, młodzież, dorośli, a także seniorzy. – Ja dla nich aranżuję znane przeboje muzyki pop, rock, a ostatnio również reggae. Do śpiewania włączam publiczność. Ale przede wszystkim wyszukuję i szlifuję muzyczne talenty. Pod moim okiem rozwijało się wiele osób, w tym Sebastian Rutkowski, którego przygotowywałam do telewizyjnego programu Must Be The Music – Tylko Muzyka. Sebastian zachwycił jurorów piosenką Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Zanim jednak trafił do programu występował z nami w Filharmonii Dolnośląskiej, Głogowie czy Lublinie zdobywając z naszym zespołem wiele nagród. Ale nie tylko on wybił się i zachwyca swoim talentem. Wiele prowadzonych przeze mnie osób śpiewa w chórkach znanych muzyków. Inni swoje talenty prezentują na wieczorach wspólnego śpiewania, które zostały stworzone właśnie w celu prezentowania uzdolnień artystycznych – dodaje.

Pani Alfreda jest także inicjatorką cyklicznych spotkań „Rozśpiewana Jelenia Góra”. Często jest zapraszana jako jurorka, konsultantka, prowadziła zajęcia na Uniwersytecie III Wieku.
Za swoją działalność w minionym roku Alfreda Rękowska została odznaczona Honorową Złotą Odznaką
Zasłużonej dla Województwa Dolnośląskiego.

- Moje życie to ciągła służba innym, wynajdowanie i rozwijanie ich talentów muzycznych czy tanecznych. W swojej działalności kieruję się cytatem Alberta Einsteina „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" – podsumowuje Alfreda Rękowska.

Komentarz autorki:
Pani Alfreda Rękowska to kobieta nie tylko niezwykle utalentowana muzycznie, ale również osoba pełna werwy i entuzjazmu, która swój talent wykorzystuje do promowania innych. Jej działalność jest najlepszym dowodem na to, że życie seniora nie musi być nudne. – Żeby być szczęśliwym wystarczy zajrzeć w swoją duszę i odnaleźć w niej to, co sprawia nam radość… - taki przepis na życie daje nam pani Alfreda. Może wato z niego skorzystać?
Angelika Grzywacz- Dudek

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group