Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 6741
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ale „Histeryja”! – premiera jutro

Sobota, 18 lipca 2009, 15:52
Aktualizacja: Niedziela, 19 lipca 2009, 8:25
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Ale „Histeryja”! – premiera jutro
Fot. TEJO
Już tylko godziny dzielą uczestników warsztatów „Lato w teatrze” od premierowego pokazu przedstawienia, nad którym od kilku dni pracują w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Dziś trwały intensywne powtórki sztuki. Powstała też jedna, finałowa, scena.Nowe elementy to także wizualizacje z Jeleniej Góry. Na scenie w pewnym momencie pokazują się kominy byłej Celwiskozy. To jedyne chyba bezpośrednie nawiązanie do lokalności, która jest jednym z założeń projektu.

Młodzi adepci sceny coraz pewniej czują się w świetle reflektorów. Sprawdza się zasada, że trening czyni mistrza. Sprawdzają się także pomysły warsztatowiczów, zwłaszcza z grupy Łukasza Dudy, gdzie mieli największą swobodę twórczą. Teraz widać, że epizody, które takie właśnie epizody zawierają, wyglądają na scenie porywająco: po prostu młodzi ludzie lubią i czują to, co grają.

Dziś po jednej z „przelotek”, jak nazywa się w żargonie teatralnym całość przedstawienia zagranego na próbie, dokładnie omówiono w grupach cały spektakl. Instruktorzy: Łukasz Duda, Daniel Jacewicz i Tadeusz Rybicki przekazali swoje uwagi. Już jedne z ostatnich przed premierą i zapowiedzianą również na jutro próbą generalną. Dziś także Tadeusz Rybicki zaproponował scenę finałową, która ma towarzyszyć ukłonom. Dzisiejsze zajęcia śledził także Jarosław Gromadzki, dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Jednak najważniejszymi krytykami będzie publiczność. Czy „Histeryja” trafi w gusta wszystkich? Okaże się jutro. Początek premiery o godz. 19 w sali JCK przy ulicy Bankowej. Kolejne przedstawienie w poniedziałek o tej samej porze. Po nim pierwszy turnus warsztatów „Lato w teatrze” zorganizowany przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawy przy udziale miasta Jeleniej Góry i pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przejdzie do historii.

Zaczną się następne: w Zdrojowym Teatrze Animacji oraz Teatrze im. Norwida. LWT potrwa w Jeleniej Górze do połowy sierpnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group