Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 6142
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Akademia Dobrego Żywienia w ZSPUiBS

Czwartek, 15 marca 2018, 7:25
Aktualizacja: 22:26
Autor: ZSPUiBS
Jelenia Góra: Akademia Dobrego Żywienia w ZSPUiBS
Fot. ZSPUiBS
„Akademia Dobrego Żywienia” to tytuł projektu realizowanego w Zespole Szkole Przyrodniczo–Usługowych i Bursy Szkolnej w Jeleniej Górze. Pierwsze spotkanie z dietetyczką Anną Urbańską poświęcone było tematowi diet wykluczających mięso.

Przedsięwzięcie jest odpowiedzią na zasygnalizowane w ankietach potrzeby uczniów, zainteresowanych zdrowym odżywianiem się. - Wiemy, że to temat rzeka, dlatego postanowiliśmy skupić się na kilku wybranych przez uczniów zagadnieniach, które są im na pewno bliskie, ale też wzbudzają wiele kontrowersji. Młodzi ludzie chcą wiedzieć, a nie mają kogo zapytać - powiedziała Sylwia Czesna, autorka projektu, nauczycielka w ZSPUiBS.

Tematem pierwszego spotkania były: „Wegetarianizm i weganizm. Zalety i wady.” Anna Urbańska omówiła m. in. rodzaje wegetarianizmu. Odpowiedziała też na pytania uczniów: Czy każdy mógłby zostać wegetarianinem? Jakie są najczęstsze niedobory w diecie wśród wegetarian i jak je eliminować? Czy sportowiec może być na diecie roślinnej? Czy będąc wegetarianami musimy przyjmować jakieś suplementy? Ponadto dietetyczka przedstawiła dietę roślinną w praktyce, czyli omówiła, jak zabrać się do przygotowania pożywnego, wartościowego roślinnego posiłku. - Prawidłowo zbilansowana dieta roślinna jest jednym ze zdrowszych sposobów odżywiania się – przekonuje Sylwia Czesna.

Pomysłodawczyni projektu sama od kilku lat nie je mięsa i produktów mlecznych. - Obserwuję duże zainteresowanie zarówno dietą wegetariańską, jak i wegańską. W marketach i dyskontach dostępnych jest coraz więcej produktów „wege”. Jednak mam świadomość, że nasi uczniowie, którzy są jeszcze w fazie wzrostu, powinni wiedzieć, jak ważne jest dobre zbilansowanie diety wegetariańskiej i wegańskiej, aby ich organizm rozwijał się prawidłowo - dodaje.

Uczniowie biorący udział w spotkaniu przyznają, że było dla niech interesujące i wartościowe. - Bardzo podobał mi się dzisiejszy wykład na temat wegetarianizmu i weganizmu. Na pewno dowiedziałam się sporo nowych rzeczy, np. że jestem laktoowowegetarianką oraz uzyskałam odpowiedź na pytania i problemy związane z tą odmianą odżywiania od profesjonalisty - powiedziała Magda Wypij, uczennica II klasy technikum weterynaryjnego. Natomiast Angelika Szulc z klasy II technikum żywienia dodała: - Bardzo przyjemna forma nauki, dobrze wytłumaczona nawet dla osób „zielonych” w tym temacie. Całość uzupełniona pomocnym i zabawnym pokazem slajdów. A co do samej pani dietetyk, miła i nowoczesna osoba.

Uczniowie z niecierpliwością czekają na następne spotkanie z Anną Urbańską, podczas którego wyjaśni jak się odżywiać, aby dobrze się koncentrować oraz jakie jest najlepsze i najgorsze jedzenie dla mózgu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
430
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
10%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group