Środa, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 7590
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Aikido także dla osób niepełnosprawnych

Niedziela, 2 grudnia 2018, 6:03
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 grudnia 2018, 14:18
Autor: KSON
Region: Aikido także dla osób niepełnosprawnych
Fot. Użyczone/KSON
– Od października Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych realizuje projekt transgraniczny „AIKIDO”– mówi Waldemar Wiśniewski, wiceprzewodniczący Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Celem projektu jest pogłębianie wymiany międzykulturowej w polsko- niemieckim regionie przygranicznym. W czasie spotkań podejmowane są wspólne działania mające na celu integrację pomiędzy osobami z niepełnosprawnościami i osobami zdrowymi.

Zajęcia odbywają się cyklicznie w poniedziałki – raz w Görlitz, raz w Zgorzelcu. Podczas treningów uczestnicy wykonują ćwiczenia efektywnie starając się, aby stronie atakującej nie wyrządzić urazów i kontuzji. Trenerzy zwracają szczególną uwagę na motorykę i ograniczenia beneficjentów projektu, zapewniając im bezpieczeństwo podczas treningów.

Aikido opiera się na głębszym zrozumieniu szacunku wobec swojego ciała i partnera, umiejętności opanowywania agresji i strachu, samoobrony oraz panowania nad emocjami. Istotą Aikido jest nauka pokonywania własnych barier i ograniczeń. Jeżeli ćwiczenia wykonywane są poprawnie, nie ma znaczenia wzrost i siła przeciwnika, każdy może osiągnąć wysoki poziom niezależnie od płci, wieku i własnego potencjału.

25 listopada grupa uczestników ze strony polskiej i niemieckiej, w porozumieniu z Karkonoskim Stowarzyszeniem Aikido, spotkała się na wspólnym treningu w Jeleniej Górze.

- Spotkanie rozpoczęliśmy wycieczką z przewodnikiem po mieście - mówi Agnieszka Nowak z KSON. - Głównym punktem programu dnia był jednak wspólny trening z udziałem zawodników z jeleniogórskiego stowarzyszenia AIKIDO. Ponad 30 uczestników tego projektu pod czujnym okiem trenerów mogło wymienić się doświadczeniami i technikami sztuk walki, które poznali już podczas wyjazdowych zajęć. Była to świetna okazja do konfrontacji nabytych umiejętności z praktyką doświadczonych zawodników.
- Okazało się, że najważniejsze są niuanse i konsekwentny trening - mówi Remigiusz Stefaniak, uczestnik projektu. - Udział w tym projekcie jest dla mnie, osoby słabowidzącej - mówi 40-letni uczestnik projektu z Jeleniej Góry - dowodem na to, że można opanować paraliżujący strach i pod okiem trenerów kierować swoimi emocjami. Sposób prowadzenia zajęć utwierdził mnie w przekonaniu, że w sportach walki mogą brać również osoby z niepełnosprawnościami, bo uczestnikami projektu są osoby z zespołem Downa, chorobami narządów ruchu i wzroku.

Jest to pierwszy transgraniczny projekt, który Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych realizuje wspólnie z organizacją pozarządową z Rottenburga w Saksonii. Jego najważniejszym elementem jest współpraca w zakresie kultury, dziedzictwa narodowego obu krajów, poznania sąsiadów, a AIKIDO jest doskonałą okazją do tego typu wymiany dobrych praktyk.

Jest to projekt pilotażowy finansowany ze środków UE, a jego efekty wykorzystane zostaną w kolejnych transgranicznych działaniach.

Twoja reakcja na artykuł?

6
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
13%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group