Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 3940
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Agnieszka Rehlis i Magdalena Blum w „Koncercie pasyjnym”

Poniedziałek, 7 kwietnia 2014, 8:39
Aktualizacja: 8:41
Autor: Manu
Jelenia Góra: Agnieszka Rehlis i Magdalena Blum w „Koncercie pasyjnym”
Fot. Organizator
18 kwietnia (w Wielki Piątek) o godz. 19.00 w Sali Balowej Pałacu Staniszów solistką „Koncertu pasyjnego” będzie rodowita jeleniogórzanka – znakomita mezzosopranistka Agnieszka Rehlis z towarzyszeniem wybitnej pianistki Magdaleny Blum. Cena biletu 35 zł.

W programie piątkowego koncertu będzie można usłyszeć kompozycje Johanna Sebastiana Bacha (Pasja według św. Jana (BWV 245) - aria „Von den Stricken meiner Sünden...”), Giuseppe Verdiego („Messa da Requiem” - aria „Liber scriptus...”) i Stanisława Niewiadomskiego („Dzwony”).

Agnieszka Rehlis w tym roku zadebiutowała w Houston Grand Opera w Houston (USA), w operze „Pasażerka” Mieczysława Weinberga, w lipcu wystąpi także w operze Weinberga w Nowym Jorku podczas Lincoln Center Festival. W 1996 r. ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W latach 1993-96 była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Laureatka I nagrody na Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny we Wrocławiu (1991) oraz III nagrody na III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju (1994). Od roku 1996 do roku 2007 była solistką Opery Wrocławskiej, gdzie zadebiutowała partią Jadwigi w „Strasznym dworze” Stanisława Moniuszki. Z Operą Wrocławską odbyła tournee po Niemczech (m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu w Xanten), Holandii (w Teatr Caree w Amsterdamie i Royal Theater w Hadze), Belgii, Anglii, Irlandii, Francji, Włoszech oraz Tajwanie (Narodowy Teatr Taipei). Jej tournee w głównej mierze obejmują koncerty oratoryjne. Ma w swoim repertuarze ponad 60 pozycji - od Johanna Sebastiana Bacha do Krzysztofa Pendereckiego. Obejmuje on m.in.: Requiem Verdiego i Mozarta, Missę solemnis i IX Symfonię Ludwiga van Beethovena, Stabat Mater Gioacchino Rossiniego, Antonína Dvořáka i Giovanniego Battisty Pergolesiego oraz utwory Bacha, Georga Friedricha Haendla i Josepha Haydna. Występowała z takimi dyrygentami jak: Jiří Bělohlávek, Gabriel Chmura, Lawrence Foster, Marco Guidarini, Gustavo Dudamel, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Bramwell Tovey, Antoni Wit, Long Yu. Wielokrotnie uczestniczyła w koncertach prowadzonych przez Krzysztofa Pendereckiego w kraju i za granicą.

Magdalena Blum, absolwentka (1994) w klasie fortepianu i aktualnie prorektor (od 2012 r.) Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Wśród jej nauczycieli znalazły się tak wybitne osobowości, jak Halina Czerny-Stefańska, Lee Kum-Sing, Tatiana Szebanowa i De Wayne Wee. W 2005 r. zyskała tytuł doktora habilitowanego. Od roku 2008 jest prorektorem do Spraw Artystycznych i Naukowych. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, w tym IV nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego III Ogólnopolskiego Konkursu Lisztowskiego. Jako solistka i kameralistka brała udział w festiwalach muzycznych, m.in. w Wiedniu i Gaming (Chopin- Festiwal). Koncertuje w kraju i za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych oraz krajach Europy Zachodniej i Środkowej. Brała udział w nagraniu pięciu płyt, a jej ostatni album „Elegia” nagrana wspólnie z mezzosopranisitką Magdaleną Kulig został uhonorowany Wrocławską Nagrodą Muzyczną 2012 za koncepcję i wykonanie.

Agnieszka Rehlis i Magdalena Blum gościły w Pałacu Staniszów tuż przed Wielkanocą 2011.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group