Piątek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 6620
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Absolutorium na „nie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 27 kwietnia 2010, 15:00
Aktualizacja: Środa, 28 kwietnia 2010, 7:55
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Jednego głosu zabrakło, aby rada miasta przyjęła sprawozdanie prezydenta z realizacji budżetu za zeszły rok. Wprawdzie „za” było aż 11 radnych, jednak nie stanowiło to większości ustawowej. Zaważyła nieobecność radnej z klubu Platformy Obywatelskiej, który poparł Marka Obrębalskiego.

Grażyna Pawlukiewicz-Rehlis z PO nie pojawiła się na dzisiejszej sesji absolutoryjnej, co przesądziło o niekorzystnym dla Marka Obrębalskiego wyniku głosowania. Nie było też radnego Zbigniewa Ładzińskiego (niezależny), który niemal zawsze głosował „proprezydencko”.

Marek Obrębalski odczytał bardzo obszerny raport o realizacji miejskich finansów. Szef miasta przedstawił szczegółową analizę wszystkich wartości liczbowych zawartych w budżecie. Omówił też pokrótce przychody, dochody, wydatki i dług miasta. Zreferował także ważniejsze zadania sfinansowane z publicznych pieniędzy. Skarbnik Janina Nadolska zaprezentowała stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej wyrażające pozytywną opinię o wykonaniu budżetu. Pozytywnie oceniły to także komisje merytoryczne – poza komisją kultury, sportu i turystyki – które nie głosowała oceny. Raport prezydenta omówiła przewodnicząca komisji finansów Zofia Czernow oceniając treść dokumentu bardzo dobrze.

Szefa miasta w całości nie poparł Sojusz Lewicy Demokratycznej. Przewodnicząca klubu Grażyna Malczuk podkreśliła, że opinia RIO wynika ze zgodności w liczbach, ale nie bierze pod uwagę innych aspektów.
Radna Malczuk zarzuciła budżetowi brak spójności między oczekiwaniami społeczeństwa. Dodała też, że realizacja planu miejskich finansów nie poprawiła żadnej ze sfer codzienności Jeleniej Góry. Jako najbardziej jaskrawe przypadki braków radna wymieniła bezruch jeśli chodzi o uruchomienie żłobków oraz apatię inwestycyjną i niemal zerowe zaangażowanie w pozyskiwanie potencjalnych inwestorów, choćby do specjalnej strefy ekonomicznej. W podobnym tonie wypowiedział się zastępca przewodniczącego rady Józef Sarzyński (SLD). Zauważył tylko jeden plus: termomodernizację gmachów szkół. Pokreślił jednak, że nie jest to zasługa prezydenta, ale radnych.

Poparcia Obrębalskiemu nie udzieliło także Prawo i Sprawiedliwość. Ireneusz Łojek – wśród zarzutów – wymienił beznadziejną sytuację mieszkaniową, brak troski o miejsca pracy dla niepełnosprawnych. Radni Pis – jednak – podczas głosowania wstrzymali się od głosu.

Szefa Jeleniej Góry poparł klub PO. Milczącego poparcia udzielili także radni z klubu Jelenia Góra XXI. Za głosowała także Zofia Czernow (Nasz Dom). Nie wystarczyło to jednak do udzielenia prezydentowi miasta absolutorium za realizację budżetu za miniony rok. Taka decyzja nie jest wiążąca. Ma raczej charakter symbolicznego miernika stosunku radnych do prezydenta. – Stanowiłaby jedynie możliwość wnioskowania o wcześniejsze wybory, ale nie robi się tego na pół roku przed planowanymi – powiedział Hubert Papaj, przewodniczący rady miejskiej.

Sam Marek Obrębalski nie chciał dziś rozmawiać z dziennikarzami. – Swoje stanowisko oraz refleksje o tym, co działo się podczas dzisiejszej sesji rady miasta przedstawię w czwartek, na konferencji prasowej – powiedział.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~Obywatel 27-04-2010 16:01
Od Jeleniogórzan też by dostał NIE za swoją krótkowzroczność wobec ciągle narastającego bezrobocia i ubóstwa w mieście.
~obecny 27-04-2010 16:08
Słuchając miałkich i "na okrągło" wypowiedzi Malczuk, mamrotania z wiecznie dzwoniącym telefonem Mroza, czy jąkającego się przez kilka minut Sarzyńskiego aż żałość ogarnia, że takie osoby zajmują miejsca w Radzie. Nawet nie potrafią być opozycją ... ech!
~normalnie ciekawski 27-04-2010 16:08
1. Jakie konsekwencje wobec nieobecnej radnej ? - pogrożenie paluszkiem vel klaps na gołą pupkę ? 2. kanclerzka pseudouczelni wyższej zaczyna kampanię ? - chroń nas od tego ! ! ! 3. SLD jak zwykle jest anty-, bez względu na głosowania ? ! ? - panocki dorośnijta wreszcie ! ! ! 4. prezydencie wioski jakieś refleksje ? ! ? - daj sobie człeku spokój z UM i wróć gnoić vel nauczać młodych Ludków na UE ! ! !
~jg 27-04-2010 16:29
Panie Prezydencie, niech się Pan nie przejmuje opiniami tych, którzy przez lata nic dla miasta nie zrobili. Ja widzę ile dobrego Pan robi dla nas, mieszkańców. Zawsze będę na Pana głosowała.
~klaps 27-04-2010 16:47
Proszę pieski się odezwały leżące na wycieraczce PO.Miasto tonie w brudzie,ulice zakorkowane a młodzi ludzie uciekają z miasta.Co tu mówić eldorado.Malczukowa miała rację stagnacja.Nawet na basen na Sudeckiej nie ma pieniędzy,bezrobotni ustawiają się w kolejce miasto turystyczne,śmiech na sali.
~zdjęcia 27-04-2010 16:47
Gratuluję ciekawych ujęć :) Pani Duziak, te tipsy i pierścionki na każdym palcu. Jak pani siostra ;) Ani trochę elegancji.
~Bambi 27-04-2010 17:02
SLD chyba zaczęło juz kampanie wyborczą... szkoda tylko że zamiast wziąć się za konkretną robotę - zajęło się krytykowaniem tego co starają się zrobić inni. W sumie najłatwiej jest krytykowac... to nic nie kosztuje... tak prawdę mówiąc - dużo zostało zrobione... ale przyznanie tego - nie leży w interesie tych, którzy są w opozycji ;) zresztą co ja tam wiem o polityce ;))
~anty PeŁo 27-04-2010 17:17
Bo miejsce tego pana jest sali wykładowej, tam może sie wykazać w teorii, bo w przełożeniu na praktykę cieniutko jakos wypada. Miasto brudne, zaniedbane, zero atrakcji dla dzieci i młodzieży... Prawda jest okrutna - to piekne miasto powoli "zdycha" :((((
~jelgór 27-04-2010 17:20
absolutorium jest przereklamowane, nie ma się czym przejmować i czego przeżywać
~ 27-04-2010 17:45
Szanowni Państwo ! Jak zwykle, byłem dzis uczestnikiem Sesji Absolutoryjnej . Uważam i zawsze uważałem, że to bardzo istotne dla Panującego nam miłościwie Prezydenta, jak oceniają go nasi wybrańcy !!! I co ?? I ponownie KLAPA !! Pan Marek Obrebalski, jest pierwszym aktualnie urzędującym Prezydentem Jeleniej Góry, który NIE OTRZYMAŁ ABSOLUTORIUM !!! I to dwukrotnie !!!! Nie pomoglo kupienie głosów Polski XXI . Członkowie jego własnej Partii, mieli to gdzieś i nie przyszli zaglosować !! Kompromitacja na całego !!! Gdy rozmawiałem z niektórymi Radnymi, miałem wrażenie, ze ONI się go poprostu wstydzą !!!! Jego dzisiejsze wystąpienie /na temat realizacji budżetu/, dowodziło, iż nie bardzo wie o czym mówi !? Dopiero Pani Radna Zofia Czernow / Przewodniczaca Komisji Finansów i Budżetu/, uratowała sprawę i zabrała merytorycznie GŁOS !!! Drodzy Jeleniogórzanie !! To szczęście, że ta cała dziecinada niebawem się skończy ! Zastanówmy sie tym razem poważnie , komu powierzymy czterystumilionowy budżet Naszego Miasta. Pamiętajcie , że w Jeleniej Górze nie ma braku pieniedzy !!! Są tylko PIENIĄDZE ŻLE WYDAWANE I MARNOTRAWIONE !!!! zapraszam na www.jagniatkownaszdom.pl i pozdrawiam: Józef Gajewski .....
~OLO 27-04-2010 17:59
nie udzielono i co? I nic
~~wyborca 27-04-2010 18:16
I tak Prezydenta ocenią wyborcy, a nie grupa zdesperowanych opozycyjnych radnych, bez społecznego poparcia. Każdy rozsądnie myślący potrafi docenić to co Obrębalski już dobrego dla miasta zrobił. Nieudaczni radni nie powinni mieć prawa głosu. Wyborcy ich ocenią. Panie Marku tak trzymać.
~` do gajewskiego 27-04-2010 18:20
wraca Pan w pamięci do czasów jak był bezradnym radnym. My mieszkańcy Jagniątkowa wiemy najlepiej kim Pan jest. Niech się już więcej Pan nie ośmiesza posądzając Prezydenta o marnotrawienie publicznych środków. Ma Pan zbyt mało wiedzy by się na ten temat wypowiadać.
AnetkaJg 27-04-2010 18:22
Czy ten pan z pierwszego zdjęcia to J. Sarzyński? Chyba bardziej przydałoby się jemu lusterko niż grzebień, bo na nic układanie włosów, jeśli farba beznadziejna.
~fryzjermenski 27-04-2010 18:57
Świetne foto!!! czerwony grzebyk, mikrofony. Do wystąpienia trzeba fryzurkę poprawić.
~jel 27-04-2010 19:22
I znów ten fantasta Gajewski. Byłam także dziś na sesji i Pan Prezydent miał rzeczowe wystąpienie o wykonaniu budżetu. To że taki pajac z Jagniątkowa nic nie zrozumiał, to już jego problem. Nikt z Jagniątkowa nadętego Józia nie uważa za poważnego faceta, lecz rwącego nieludzką siłą do koryta. Panie Józefie, pańskie koryto jest gdzie indziej.
~hans 27-04-2010 20:20
Najgorsze że ta decyzja nie niesie za sobą żadnych konsekwencji i można w bierności i samouwielbieniu dotrzeć do końca kadencji
~mimek 27-04-2010 20:22
A czym ciekawym się popisał pan radny Mróz - ciekaw jestem - ktoś wie ????
kazimierzp 27-04-2010 20:24
Formalnie i literalnie czytając to za co daje się absolutorium to należało się ono jak psu zupa!;-) Jednak jest jeszcze pierwiastek polityczny, nie racjonalny tzn zaistnienie opozycji. Zaistniała! Trudno zresztą o inne wyniki jeżeli w Radzie tak naprawdę większość ma opozycja, najśmieszniejsze że zdecydowaną większość miała ta opozycja wtedy gdy Prezydent Miasta uzyskiwał absolutorium! Tyle, że istniała wtedy obawa, że ktoś na bazie nie dania wtedy absolutorium mógł doprowadzić do referendum o odwołanie Prezydenta, a jakby referendum nie wyszło ty by Rada została odwołana, a nie Prezydent. Zbyt duże dla nich to było ryzyko. Teraz blisko wybory samorządowe, wszyscy chcą zaistnieć. Co do Józefa Gajewskiego to był on najbardziej skutecznym radnym w czasie pełnienia tej funkcji. Często z jego metodami walki się nie zgadzam, ale to co on wywalczył dla Jagniątkowa to szybko już nikt nie wywalczy. Ta mała osada, według mnie niepotrzebnie wchłonięta przez Jelenią Górę w 1997 roku, zbyt dużo kosztuje resztę podatników miasta. Drogi, mosty, sieć gazowa, szkoła dla kilkunastu uczni,... Gdyby w takich proporcjach do ilości podatników zainwestować w inną część miasta!?!
~czy wytrzymamy do wyborów 27-04-2010 20:32
Do osoby która określa się jako " jel , wyborca , jelgór ,Bambi , " proszę się przedstawić tak samo jak sie przedstawił p.Gajewski.
~Kasandra 27-04-2010 20:40
Nie powinien czekać do końca kadencji i honorowo odejść. Przecież to chyba ewenement w skali kraju, by dwukrotnie nie dostać absolutorium.
~matematyk 27-04-2010 20:42
Coś tu się nie zgadza w rachunkach. Skoro komisje oceniły budżet pozytywnie, czyli głosowała za nim większość, to dlaczego na sesji padł.Cóś radnym odbiło, cy co?
~lala 27-04-2010 21:19
Brak absolutorium dawanego przez radnych nic nie znaczy! najważniejsza jest opinia wyborców, a oni Panie Marku zawsze będą za Panem, bo doceniają Pana działania!!!
~gr 27-04-2010 21:33
Ciekawe czemu ozdoba rady nie przyszła-przecież to taka wierna szefowi służebnica.A skąd wiecie,że chcemy Go na uczelni.
wupe 27-04-2010 22:00
dlaczego nasi radni piją Cisowiankę zamiast promować jakąś naszą lokalną wodę -z braku Marysieńki choćby Kapellankę? dostępna przecież też jest w butelkach 0,5l jak Cisowianka
~II 27-04-2010 22:12
Zofia Czernow jest członkiem Platformy Obywatelskiej więc głosuje tak jak pozostali z PO
~czechna 27-04-2010 22:24
Absolutorium nie otrzymali również: prezydent Legnicy.T Krzakowski, burmistrz miasta Kowary M.Górecki (popierani przez SLD), i wielu innych w całej Polsce. A więc, nie ma co przeżywać. Pani Kanclerz zaistniała i o to jej chodziło, a nie o dobro mieszkańców Jelonki. Spoko panie prezydencie Obrębalski ! Trzeba wyluzować i działać dalej, bo najważniejszych absolutoriów udzielają wyborcy.
~Kosta 27-04-2010 22:27
Nikt z piszących nie zauważył , jaka to perfidna gra PO- polityczna naturalnie. Tuż przed wyborami pokazać, jaki to prezydent jest. Działacze tej partii wiedzą,że pan prezydent ma największe szanse na pozostanie na tym stanowisku. Tak powoli wpycha się KOLESIOSTWO na stołek. A doświadczenie przecie już mają. Pan Zawiła i jego żona. A znakomity dyr. Muzeum Przyrodniczego ponoć jest bez pracy. Były. Mam nadzieję, że Jeleniogórzanie myślą swoje i zrobią swoje.
~do wupe 27-04-2010 22:35
radni piją taką wode jaką urząd prezydenta zakupił
~do ~czy wytrzymamy do wyborów 27-04-2010 23:23
A czemuż to wrzuca się mnie do wspólnego worka z innymi forumowiczami?? podejrzewam, że każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju - i niepowtarzalny ;))) O ile wiem - nie posiadam klona, a co dopiero kilku - i Bambi - jest jeden :) z całym szacunkiem dla detektywistycznego instynktu Pana albo Pani "Czy wytrzymamy do wyborów". Instynk łowcy - zawiódł... Ale usmiałem się setnie :)) Punkt za inwencję :)))
~Cała prawda 28-04-2010 8:06
Pan ,panie Gajewski,Pan Piotrowski,Sarzyński,Kusiak,Czernow,Obrębalski-Wszyscy jesteście super!Najlepsi,najskuteczniejsi radni,fachowcy,profesjonalnie podchodzący do rzeczy!A efekt jaki jest ?Kazdy widzi.Hańba!Doprowadzić miasto do takiej,ruiny!Miasto turystycznę?!Przecież ono jak i cały region znika z map turystycznych!Szkoda na Was czasu.Puste gadanie ,głównie o swoich zasługach(jakich?!).I szczycenie się ,że jako jedyni podpisują się pod swoimi wypowiedziami,jakby to było najważniejsze.Dla mnie jest to akurat najmniej istotne.Przez was właśnie bohaterowie,młodzi,zdolni musieli stąd wyjechać!Za kilka lat Jelenia Góra będzie miastem małych dzieci,starców i pijaków!Tylko oni tu pozostaną bo nie będzie tu po co wracać.Nie chcemy już Was oglądać ani słuchać,Was ludzi którzy nie myślą o swoim mieście tylko o własnych zasługach i własnym szeroko rozumianym interesie. Bez pozdrowień.
~do Pana Kazimierza 28-04-2010 11:47
"Uczniów" Panie Kazimierzu, a nie "uczni" - pozdrawiam
kazimierzp 28-04-2010 13:55
Słownik ortograficzny PWN podaje, że uczniów albo uczni! Też pozdrawiam! Osobiście wolę formę uczni, tramwai, itp, a nie uczniów, tramwajów,...
~do "cała prawda" 28-04-2010 15:07
Wybory samorządowe tuż! tuż! Wystartuj, wygraj i zmień Nasze Kochane Miasto. Jestem ZA!!!! Przecież nic tu nie ma do rzeczy demografia, usytuowanie miasta, decyzje zapadające na szczeblach cemtralnych. Wszystko w Twoich rękach. Wygrywaj i rządź!!!
~wkurzony 28-04-2010 20:48
Panie Marku i tak jest Pan najlepszym prezydentem w dziejach Jeleniej Góry. Proszą się tym nie przejmować. Poprzednicy Panu najwyraźniej zazdroszczą i stawiają Panu kłody pod nogi. Wielcy z nich politycy! To co im się marzyło - Pan to osiągnął. Wkurza mnie, że został Pan fałszywie skrytykowany przez SLD -owców i PIS -owców za brak porządku i bezpieczeństwa w mieście, za brak budownictwa socjalnego. Ale to właśnie oni SLD -owcy przez 8 lat rządów Kusiaka nie wybudowali ani jednego mieszkania socjalnego, również nic nie robili w temacie bezpiecznego miasta. O ile mnie pamięć nie myli, to właśnie za Pana kadencji zostały wyremontowane mieszkania po byłym akademiku na ulicy Wyczółkowskiego z przeznaczeniem na mieszkania socjalne, a niebawem miasto wzbogaci się o monitoring ulic w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców i turystów. Czyż to nie jest absurd!! Szanowni radni SLD i PIS chociaż nie ośmieszajcie się takimi wypowiedziami. Ludzie jeszcze w tym mieście myślą, obserwują to co się dzieje i wyciągają wnioski. Kto na was zagłosuje, na takich… ? Panie Prezydencie życzę Panu więcej życzliwych ludzi wokół siebie. Myślą, że będzie Pan kontynuował to co Pan zaczął, bo jest Pan nie tylko dobrym ekonomistą, strategiem ale i wspaniałym człowiekiem i zna się Pan na rzeczy. Już dziś ma Pan mój głos i mojej całej rodziny w nadchodzących wyborach. Trzymamy za Pana mocno kciuki.
~rajtumtajtum 28-04-2010 21:11
w tej chwili rządzą ci, którzy widzą tylko koniec swojego nosa. Pan prezydent nie zrobił nic co byłoby pozyteczne dla mlodzieży - brak miejsc w których spędziłaby ciekawie czas za niewielkie pieniądze. W mieście brud , a grupy pijaczków zaczepiają ludzi, wyłudzając pieniądze. " kiliński" nadal stoi niezagospodarowany, aż strach wieczorem wracać obok tego placu. Popieram ludzi którzy chcieliby coś dobrego zrobić dla miasta, bez względu z jakiej są partii niestety POlska Zjednoczona Partia Platforma Obywatelska uznaje tylko swoje racje, zobaczymy czy brak absolutorium dla pana prezydenta i jedynej słusznej PO coś da. W końcu nikt z rządzących nie pójdzie na bezrobocie. otrzyma za"karę" lepszy stołek.
~do rajtum... 29-04-2010 20:15
Cóż ty możesz wiedzieć na ten temat rajtumtajtum. Wcale nie jest brudno, a czas możesz sędzać na ścieżkach rowerowych, na boiskach, w JCK, w Książnicy Karkonoskiej - dużo sią dzieje w mieście i naprawdę nie trzeba płacić, trochą się zainteresuj i poczytaj dział BĘDZIE SIĘ DZIAŁO. A odkąd pamiętam to pijaczki zawsze byli i bądą.
~do wkurzony 30-04-2010 20:37
Kłamiesz padalcu. Za prezydentury pana Kusiaka wyremontowano wiele mieszkań socjalnych. Nie ośmieszaj się tymi wpisami.
~stańczyk 2-05-2010 8:02
Zamieszkałem w "beznadziejnej" Jeleniaj dwa lata temu. Brakowało mi sklepów. Właśnie buduje się pierwsza galeria - swoją drogą - jak to się stało że wcześniej żadna nie powstała? Brakowało mi basenu - jak rozumiem jeszcze przed wyborami ruszy budowa term w cieplicach. Poza tym Jelenia jest super - żadnych korków, brak tłoku, rewelacyjne parki, rewelacyjne możliwości uprawiania sportów, świetne biblioteki, kilka pubów w których zawsze znajdowaliśmy stolik, przepiękne okoliczności przyrody, jak na warunki polskie niezłe drogi (nie macie pojęcia jak sie wkurzam jeżdżąc właśnie po Łodzi i Częstochowie). Co w Jeleniej wciąż mnie irytuje? - Wy - mieszkańcy - brudzący, babrzący po ścianach, nastawieni roszczeniowo wobec każdego gospodarza i całkowicie pozbawieni inicjatywy. Mieszkacie w kamienicach na których wciąż widać poniemieckie reklamy. Nie potrafiliście przez 65 lat pomalować własnych chałup? Spadające balkony zamiast remontować podpieracie belkami, odpadających tynków nie łatacie, 10 razy dziennie widzę jak wywalacie śmieci na ulicę przechodząc kilka metrów od kosza. Ale i tak Was lubię - tak tu u Was spokojnie. (pomijam kilka osób które wyprowadzają psy bojowe bez kagańców - czysty d...lizm)
~K. do stańczyk 2-05-2010 13:38
Budowa term w Cieplicach rusza przed każdymi wyborami, przyzwyczaj się :))) Za malowanie po ścianach też bym urywał łapy przy samej d... "Syfiaste" elewacje to pewnie efekt ciągle obecnego myślenia że to poniemieckie i Niemiec wróci- ale to się powoli też zmienia. Gratuluję optymizmu- witaj w Raju ;) P.S. Tejo - Fotka z grzebykiem wymiata :)))

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group