Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6810
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Absolutorium jednogłośnie

Środa, 30 czerwca 2021, 8:09
Autor: WAC
Powiat: Absolutorium jednogłośnie
Fot. WAC
Radni powiatu karkonoskiego, podczas wczorajszej (29.06) sesji, udzielili jednogłośnie absolutorium Zarządowi Powiatu z tytułu wykonania budżetu w 2020 roku. Tak jednoznaczny wynik głosowania w tej kwestii zdarzył się pierwszy raz w dziejach powiatu.

Wczorajsza sesja absolutoryjna rozpoczęła się minutą ciszy dla uczczenia pamięci zmarłego radnego powiatowego Bogusława Chodaka. W kolejnym punkcie obrad ślubowanie, będące faktycznym objęciem wakującego mandatu radnego, złożył Tadeusz Łozowski.

Część sesji poświęcona ocenie ubiegłorocznej pracy Zarządu Powiatu rozpoczęła się od przedstawienia przez starostę karkonoskiego Krzysztofa Wiśniewskiego raportu o stanie powiatu. Podczas obszernej i szczegółowej prezentacji informował on o działaniach zarządu w wielu dziedzinach m.in.: oświacie, opiece społecznej, wsparciu osób niepełnosprawnych, utrzymaniu dróg powiatowych, współpracy z organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami. Przedstawił też dane dotyczące kondycji finansowej powiatu.

W trakcie dyskusji nad przestawionym dokumentem przedstawiciele koalicyjnych klubów Prawa i Sprawiedliwości oraz Razem dla Regionu wyrażali swoje uznanie dla dokonań zarządu w trudnym roku, gdy powiat podobnie jak cały kraj zmagał się ze skutkami pandemii. Odmiennego zdania byli za to radni opozycji z Koalicji Obywatelskiej. Ich zdaniem, cieniem na pracy zarządu kładło się zlikwidowanie Domu Wczasów Dziecięcych w Szklarskiej Porębie.

Dużą porażką zarządu jest permanentne dążenie do likwidacji DWD w Szklarskiej Porębie – mówi szef klubu radnych KO Mirosław Górecki. - Zamiast starać się o środki na utrzymanie tej jednostki organizacyjnej powiatu, zarząd koncentrował się na unieważnieniu decyzji Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, który był przeciwny tej likwidacji. W obecnej sytuacji sprawa jest już w zasadzie zamknięta, DWD zostanie podzielony i sprzedany. Stracimy ośrodek, który jeszcze w poprzedniej kadencji, gdy kontrolowaliśmy go z komisją rewizyjną rady, przynosił zyski. To nie jest tak jak mówi pan starosta, że przejadł się ten tryb wypoczynku dzieci, ale może niewłaściwe osoby zarządzały tym ośrodkiem.

Opinie wyrażone w debacie nad raportem znalazły odzwierciedlenie w wyniku głosowania nad wotum zaufania dla starosty i zarządu powiatu. Za jego udzieleniem było 12 radnych koalicji, zaś przeciw sześcioro z opozycji.

2020 rok to był bardzo trudny rok, który nas wszystkich zaskoczył, również jednostki samorządu terytorialnego, ale uważam, że dobrze go przepracowaliśmy – mówi starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski. - Jestem naprawdę dumny z pracy pracowników urzędu. Przez pewien czas jako jedyny w regionie potwierdzał on profil zaufany dla mieszkańców. Również w wydziale komunikacji pracownicy zgłaszali mi chęć pracy pomimo pandemicznej sytuacji. Bardzo się cieszę, że w ten sposób funkcjonuje nasz urząd. Również kieruję wielkie podziękowania dla wszystkich radnych powiatu, bo czułem ich wielkie wsparcie. To dla mnie i dla zarządu jest bardzo ważne. Wracając do kwestii Domu Wczasów Dziecięcych to nadal uważam, że jego formuła się wyczerpała. Decyzja o jego likwidacji nie zapadła w tym roku. My o tym rozmawialiśmy już w poprzedniej kadencji widząc jak z roku na rok zmniejsza się zainteresowanie tą placówką. A ze sprzedaży tego obiektu chcemy wybudować trzy czternastoosobowe nowoczesne, bezpieczne domy dziecka dla dzieci, które ze względu na brak miejsc w zorganizowanej pieczy zastępczej musimy odsyłać do innych powiatów w Polsce.

Twoja reakcja na artykuł?

5
45%
Cieszy
5
45%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
9%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group