Piątek, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 10364
Zalogowanych: 62
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Abraham Ostrzega... w BWA

Sobota, 11 listopada 2017, 10:21
Aktualizacja: Niedziela, 12 listopada 2017, 7:56
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Abraham Ostrzega... w BWA
Fot. Przemek Kaczałko
W Galerii Biura Wystaw Artystycznych otwarto wczoraj (10.11) wystawę poświęconą pamięci Abrahama Ostrzegi – żydowskiego rzeźbiarza. Dla jeleniogórskiej galerii to ogromne wyróżnienie, że może zaprezentować wystawę z warszawskiej Zachęty, a na wernisaż osobiście przybyła dyrektor Hanna Wróblewska.

W wystawie udział biorą: Hubert Czerepok, Tomasz Mielech, Małgorzata Niedzielko, Katarzyna Rotkiewicz-Szumska i Krzysztof Wojciechowski. Kuratorami są: Janina Hobgarska (BWA), Hanna Wróblewska (Zachęta) i Michał Laszczkowski (Fundacja Dziedzictwa Kulturowego).

- Zachęta jest instytucją poświęconą sztuce współczesnej, ale też pracujemy nad swoją własną tożsamością i czasy Towarzystwa Zachęty są dla nas zawsze interesujące, a okazało się, że Abraham Ostrzega był w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Był rzeźbiarzem i mało co po nim przetrwało. Towarzyszy mu legenda, że był pierwszym rzeźbiarzem żydowskim, który usiłował przerobić modernizm nadając swoim rzeźbom formy modernistyczne, ale przy okazji walczył z różnymi tabu w sztuce – powiedziała Hanna Wróblewska z Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie.

- Kiedy się patrzy na nasz krajobraz kulturowy, szczególnie w przypadku Dolnego Śląska, oglądamy co przejęliśmy po naszych poprzednikach, to trochę żal, że cmentarze ewangelickie zostały tak bardzo zaniedbane, po cmentarzach żydowskich zostały tylko ślady, a cmentarze rosyjskie też są bardzo zaniedbane – mówiła Janina Hobgarska, dyrektor BWA, która postanowiła, aby wystawę w Jeleniej Górze wzbogacić o zdjęcia Tomasza Mielecha, a w piwniczce można oglądać projekcję przygotowaną przez Iwo Łaborewicza z Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze, gdzie są materiały świadczące o bogactwie naszego regionu i kulturze, która zanikła.

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy często chodzę w góry?

Oddanych
głosów
395
Często
16%
Czasami
23%
Rzadko
18%
Bardzo rzadko
19%
Wcale
24%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kryminał
Zderzenie przy wylocie na Zgorzelec
 
112
Wypadek na Mickiewicza
 
Ciekawe miejsca
Legendarny listonosz w Karkonoszach!
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group