Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 4317
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 73 lata po wojnie

Wtorek, 8 maja 2018, 14:59
Aktualizacja: Czwartek, 10 maja 2018, 7:10
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: 73 lata po wojnie
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (8.05) pod Mieczami Piastowskimi w Parku Zdrojowym odbyła się uroczystość upamiętniająca 73. rocznicę zakończenia II wojny światowej. W tym podniosłym wydarzeniu wzięli udział kombatanci, władze miast i gmin z regionu oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i uczniowie jeleniogórskich szkół.

Jak podkreślali kombatanci, obchodzą oni wszelkie tego typu święta, ale rocznica zakończenia II wojny światowej jest dla nich najważniejsza i radosna. - Nasze grono bardzo się zmniejsza, od zeszłego roku ubyło nas prawie 2 tysiące osób - powiedziała Krystyna Żygadło, prezes Związku Kombatantów w Jeleniej Górze. - Nie ma chyba rodziny, która by nie ucierpiała. Jestem z Bydgoszczy, miałam wtedy 6 lat i uciekając trafiliśmy na pole walki nad Bzurą. Wszyscy się bali, ale mama nas wyciągnęła z tej jatki, siedziała w krzakach i płakała. Jak przyszło nasze wojsko, wyższej rangi wojskowy zabrał nas i kazał odwieźć poza pole walki - wspomina nowa prezes związku.

- Mam wrażenie, że ta cała wojna przestaje mieć walor traumatycznego doświadczenia łagrów, obozów koncentracyjnych, łapanek i głodu, a zaczyna być kwestią przygody filmowej czy komiksowej - ubolewa Marcin Zawiła, prezydent Jelenie Góry. - W czasach, gdy jako historyk prowadziłem spotkania z młodzieżą na temat żołnierzy wyklętych - miałem wrażenie, że trochę ich nudzę, a dziś, kiedy widzę młodych ludzi ze znakiem Polski Walczącej w okolicach przyrodzenia, czy na koszulce, to widać, że kogoś to kręci - dodał absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który apeluje o "dobrą pamięć".

W trakcie uroczystości prowadzonej przez Marka Gołębiowskiego, głos zabrali przedstawiciele władz miasta, związków kombatanckich, w tym płk. Edward Jakubowski, którego obecność wzrusza i podbudowuje wielu uczestników. Na zakończenie pod Mieczami Piastowskimi złożono kwiaty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
357
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group