Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Piątek, 18 lipca
Imieniny: Kamila, Karoliny, Szymona
Czytających: 6348
Zalogowanych: 40
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 73 lata po wojnie

Wtorek, 8 maja 2018, 14:59
Aktualizacja: Czwartek, 10 maja 2018, 7:10
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: 73 lata po wojnie
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (8.05) pod Mieczami Piastowskimi w Parku Zdrojowym odbyła się uroczystość upamiętniająca 73. rocznicę zakończenia II wojny światowej. W tym podniosłym wydarzeniu wzięli udział kombatanci, władze miast i gmin z regionu oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i uczniowie jeleniogórskich szkół.

Jak podkreślali kombatanci, obchodzą oni wszelkie tego typu święta, ale rocznica zakończenia II wojny światowej jest dla nich najważniejsza i radosna. - Nasze grono bardzo się zmniejsza, od zeszłego roku ubyło nas prawie 2 tysiące osób - powiedziała Krystyna Żygadło, prezes Związku Kombatantów w Jeleniej Górze. - Nie ma chyba rodziny, która by nie ucierpiała. Jestem z Bydgoszczy, miałam wtedy 6 lat i uciekając trafiliśmy na pole walki nad Bzurą. Wszyscy się bali, ale mama nas wyciągnęła z tej jatki, siedziała w krzakach i płakała. Jak przyszło nasze wojsko, wyższej rangi wojskowy zabrał nas i kazał odwieźć poza pole walki - wspomina nowa prezes związku.

- Mam wrażenie, że ta cała wojna przestaje mieć walor traumatycznego doświadczenia łagrów, obozów koncentracyjnych, łapanek i głodu, a zaczyna być kwestią przygody filmowej czy komiksowej - ubolewa Marcin Zawiła, prezydent Jelenie Góry. - W czasach, gdy jako historyk prowadziłem spotkania z młodzieżą na temat żołnierzy wyklętych - miałem wrażenie, że trochę ich nudzę, a dziś, kiedy widzę młodych ludzi ze znakiem Polski Walczącej w okolicach przyrodzenia, czy na koszulce, to widać, że kogoś to kręci - dodał absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który apeluje o "dobrą pamięć".

W trakcie uroczystości prowadzonej przez Marka Gołębiowskiego, głos zabrali przedstawiciele władz miasta, związków kombatanckich, w tym płk. Edward Jakubowski, którego obecność wzrusza i podbudowuje wielu uczestników. Na zakończenie pod Mieczami Piastowskimi złożono kwiaty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
693
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
61%
Nie mam zdania
8%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump chce ataku na Moskwę
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Wakacje w pełni, a basen nadal zamknięty
 
Polityka
Prezydencie, ułaskawiaj?
 
112
Wypadki drogowe – czerwiec 2025
 
Kryminał
Milony "fajek" bez akcyzy
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group