Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 2693
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: 13. Międzynarodowy Festiwal Kryminału

Niedziela, 22 maja 2016, 18:21
Aktualizacja: Piątek, 3 czerwca 2016, 22:34
Autor: Biuro Prasowe ESK 2016
Wrocław: 13. Międzynarodowy Festiwal Kryminału
mini
Fot. Biuro Prasowe ESK 2016
Przed nami trzynasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Ale na pewno nie pechowa! W programie niemal czterdzieści wydarzeń dla czytelników w każdym wieku. Festiwal otworzy głośne czytanie „I nie było już nikogo” Agathy Christie w wykonaniu Olgi Bołądź, Wojciecha Pszoniaka i Roberta Więckiewicza. A co potem?

Spotkania literackie z zagranicznymi gwiazdami kryminału: Tess Gerritsen, Pierre’em Lemaitre’em i Peterem Robinsonem oraz Charlotte Link, Chrisem Carterem i Jensem Lapidusem. Pierwsza trójka wyjedzie z Wrocławia z Honorową Nagrodą Wielkiego Kalibru, przyznawaną za całokształt twórczości. Nie zabraknie również spotkań z polskimi autorami kryminałów: Marcin Wroński zmierzy się z Ryszardem Ćwirlejem w pojedynku dżentelmenów, Katarzyna Puzyńska i Remigiusz Mróz zdradzą, jak to jest być pięknym, młodym i bogatym, a Marta Guzowska zaprezentuje nową powieść.

W programie pojawi się także tradycyjne już starcie Jurorów i publiczności z nominowanymi do Nagrody Wielkiego Kalibru. Tytuł najlepszego polskiego kryminału wydanego w 2015 roku poznamy 4 czerwca. Nie można nie wspomnieć o paśmie muzycznym, bo w programie dwa mocno kryminalne koncerty: Chupacabras zaśpiewa historie z krakowskiego pitawalu i legend miejskich, a grupa Tajny – te z przedwojennego tabloidu „Tajny Detektyw”. Nie zabraknie również wątków naukowych. O szekspirowskich tropach w kryminale będą dyskutować uczestnicy sesji naukowej organizowanej w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, a kryminalistyczną rekonstrukcję zbrodni zaprezentuje (na żywo, ale bez ofiar) zespół prokuratorów, policjantów i biegły medyk sądowy. Zainteresowani pracą specjalistów będą mogli także posłuchać opowieści profilera Bogdana Lacha.

Dla tych, którzy nad siedzenie i słuchanie przedkładają działanie, mamy dwie gry miejskie. Również dzieci mają w czym wybierać: w ramach organizowanego wspólnie z Festiwalem Literatury dla Dzieci pasma dla najmłodszych będą mogły spotkać się między innymi z Martinem Widmarkiem oraz Brandonem Mullem. Krótko mówiąc: będzie się działo! Szczegóły w programie.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, na niektóre obowiązują bezpłatne wejściówki. Na wydarzenia detektywistycznego pasma dziecięcego należy się rejestrować: fldd.pl. Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbędzie się w dniach 30 maja – 5 czerwca 2016 i jest częścią literackiego programu Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group