Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 11674
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 11 kandydatów na Prezydenta RP – kto nas odwiedzi(ł)?

Czwartek, 2 kwietnia 2015, 17:50
Aktualizacja: 23:55
Autor: Przemerk Kaczałko
Jelenia Góra: 11 kandydatów na Prezydenta RP – kto nas odwiedzi(ł)?
Fot. Archwium
Do niedawna osoby ubiegające się o najwyższy urząd w państwie były jedynie kandydatami na kandydatów. Aby spełnić wymagania, sztaby poszczególnych polityków musiały przekazać do PKW (do 26 marca) minimum 100 tys. podpisów pod listami poparcia. Ten warunek udało się spełnić 11 z 23 kandydatów.

Państwowa Komisja Wyborcza weryfikuje jedynie pierwsze 100 tysięcy prawidłowych podpisów, więc informacje o liczbie zebranych głosów poparcia pochodzą ze sztabów wyborczych poszczególnych kandydatów. Z informacji tych wynika, że najwięcej (niemal 1,6 mln) zebrał sztab Andrzeja Dudy. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości będzie czwartym, który odwiedzi nasze miasto (8 kwietnia, godz. 17.00, hotel Mercure). Pierwszym, który w ramach kampanii spotkał się z jeleniogórzanami był Janusz Palikot, którego sztab przekazał do PKW ok. 150 tysięcy podpisów. Następnie nad rzekę Bóbr zawitał Marian Kowalski (Ruch Narodowy, 188 tys. podpisów), a trzecim kandydatem był Janusz Korwin-Mikke (partia KORWiN, 200 tys. podpisów).

Jak udało nam się ustalić kandydatka Sojuszu Lewicy Demokratycznej Magdalena Ogórek (510 tys. podpisów) nie ma w planach wizyty w Jeleniej Górze, podobnie sprawa wygląda w przypadku Adama Jarubasa (PSL, 450 tys.). Urzędujący prezydent Bronisław Komorowski (PO) przekazał do PKW 650 tysięcy podpisów (w tym 450 tys. po rejestracji). Wizytę „bronkobusa” w naszym mieście z głową państwa na pokładzie odwołano z powodu ataku terrorystycznego w stolicy Tunezji, kiedy to prezydent przerwał kampanię prezydencką. Pozostałych kandydatów najprawdopodobniej również nie zobaczymy. Niemal 200 tysięcy głosów poparcia zebrał sztab Pawła Kukiza (bezpartyjny), ok. 145 tys. komitet Jacka Wilka (Kongres Nowej Prawicy), a na końcu stawki znaleźli się: kandydat Demokracji Bezpośredniej Paweł Tanajno - 130 tys. i Grzegorz Braun (bezpartyjny) - 125 tys.

Bez względu na wyniki sondaży i liczbę zebranych podpisów najlepszą formą badania są rzeczywiste wybory. Teoretycznie 11 kandydatów ma obecnie równe szanse i to społeczeństwo zdecyduje, kogo chce widzieć w roli głowy państwa, zwierzchnika sił zbrojnych. Pierwszą turę wyborów prezydenckich zaplanowano na 10 maja br. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy głosów, druga tura odbędzie się 24 maja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group