Czwartek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 12108
Zalogowanych: 45
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Żywe kosiarki sprawdzają się

Środa, 2 października 2019, 11:43
Aktualizacja: Czwartek, 3 października 2019, 15:33
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Żywe kosiarki sprawdzają się
Fot. użyczone
Trwa projekt, w ramach którego owce, jako "żywe kosiarki" pomagają chronić cenne łąki w Karkonoskim Parku Narodowym.

Na łąkach Karkonoskiego Parku Narodowego jest wypasane stado 70 owiec. Ekolodzy nie mają jednak żadnych powodów do niepokoju. Apetyt zwierząt nie zagrozi rosnącym w Parku cennym roślinom. Owce w roli "żywych kosiarek" będą pomagać w ochronie półnaturalnych łąk, chronionych także w europejskiej sieci ekologicznej NATURA 2000. Projekt wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Gdyby nie interwencja człowieka i wypasy owiec, łąki zarosłyby krzewami i drzewami. Te zagłuszyłyby i skazały na wyginięcie cenne gatunki roślin - mówi Bartłomiej Wiązowski, wiceprezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Te rośliny to m.in.: krokus wiosenny, dziewięćsił bezłodygowy, arnika górska, pierwiosnek wyniosły, podkolan zielonawy, kukułka szerokolistna, kukułka Fuchsa czy ciemiężyca zielona. Łąki KPN powstały jeszcze w XVIII i XIX wieku, gdy miejscowa ludność prowadziła tam uprawy i wypasała zwierzęta.

Aż 31 gatunków roślin naczyniowych i mszaków występujących w karkonoskich ekosystemach łąkowych objętych jest ochroną prawną - mówi Andrzej Raj, Dyrektor KPN. Wypasane będzie stado owiec rasy wrzosówka, które jest własnością miejscowego hodowcy. To jedne z najwytrzymalszych ras owiec, doskonale przystosowanych do polskich warunków klimatycznych. Dzięki runu z dużą ilością włosów puchowych, wrzosówki tolerują niskie temperatury i mogą przebywać na pastwisku przez cały rok - dodał dyrektor.

Na górze Chojnik dzięki pomocy WFOŚiGW we Wrocławiu w 2017 r. powstała także całoroczna owczarnia z przyłączem wody, paśnikami i poidłami. Aktualne realizowane zadanie KPN pn. "Zabiegi ochrony czynnej w ekosystemach nieleśnych Karkonoskiego Parku Narodowego" w którym zostały dofinansowane wypasy owiec, to także tradycyjne wykaszanie łąk i torfowisk, nawożenie łąk obornikiem oraz kilkukrotne wykaszanie rdestowca sachalińskiego - gatunku inwazyjnego. Dotacja z Funduszu wyniosła 38 tys. złotych. Całkowita wartość tego zadania, które jest realizowane od 2018 roku to około 160 tys. złotych. W akcji na łąkach pod górą Chojnik uczestniczyli także: Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu i Anna Korneć-Bartkiewicz, pełnomocniczka zarządu Funduszu.

Twoja reakcja na artykuł?

32
91%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz karmnik dla ptaków na balkonie?

Oddanych
głosów
455
Tak
29%
Nie
39%
Nie mam balkonu
15%
Dokarmiam ptaki w inny sposób
17%
 
Głos ulicy
Jestem za, a nawet przeciw
 
Warto wiedzieć
Unia–Mercosur: Umowa, która zatopi rolnictwo w Europie?
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Będą pieniądze na remont basenu?
 
Aktualności
Jastrzębie w centrum: niezwykłe spotkanie z ptakiem drapieżnym
 
Aktualności
Nagroda dla Western City
 
Kilometry
Bliżej ku budowie obwodnicy Kaczorowa

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group